سه‌شنبه 29 خرداد 1397  


English
|
خانه
تماس با ما
نقشه سایت


تعداد بازديد اين صفحه: 9324
تعداد بازديد از سايت: 75624885
تعداد بازديد زيرپورتال: 2647944
اين زيرپورتال امروز: 419
در امروز: 28244
اين صفحه امروز: 18
آشنایی با مسمومیت و شرح نکاتی برای پیشگیری از آن

با توجه به فراگیر شدن زندگی صنعتی، گسترش تولید داروها و مواد شیمیایی مختلف و سهولت دسترسی مردم به آن ها، موارد بروز مسمومیت رو به افزایش اند. به دلیل شیوع گسترده و آسیب های زیان بار برای انسان، سازمان های بین المللی مانند سازمان جهانی بهداشت در جهت کاهش آن اقدامات گسترده ای را در پیش گرفته است. یکی از این اقدامات بنیان گذاری سازمانی با رسالت پیشگیری از مسمومیت و نام گذاری یک هفته به نام "هفته پیش گیری از مسمومیت ها" جهت آموزش عموم مردم در راستای پیشگیری و کنترل مسمومیت ها در تعامل با رسانه های ارتباط جمعی است. در ایران نیز هفته اول آبان ماه هر سال به این امر اختصاص داده شده است. با توجه تنوع زیست محیطی زیاد کشور ما در وجود گیاهان، قارچ ها و جانواران بالقوه سمی، رایج بودن سوخت های فسیلی جهت گرمایش منازل که سالانه تعداد قابل توجهی از موارد ثبت شده مسمومیت با گازهای ناشی از سوخت ناکامل، دسترسی آسان عموم مردم به سموم خطرناک از طریق عطاری ها و فروشگاه های عرضه مواد شیمیایی کشاورزی، نگهداری داروهای مازاد در منزل و خطر احتمالی بلعیده شدن توسط کودک جامعه ما را مستعد دچار شدن به انواع مسمومیت ها می کند.

مطلب زیر به آشنایی با مسمومیت و شرح نکاتی برای پیشگیری از آن می پردازد.

 

مسمومیت چیست؟

مسمومیت مجموعه ای از اختلالات بدن است که در نتیجه جذب ماده ای که به آن سم گفته می شود بروز می کند که ماده سمی ممکن است از طریق دهان، پوست و یا استنشاق وارد بدن شود.

 

مسمومیت ناشی از داروها:

مسمومیت های دارویی شایع ترین نوع در کشور ما هستند. در این مسمومیت ها باید به نکات زیر توجه کرد:

در این مسمومیت ها به هیچ وجه توصیه نمی شود که فرد وادار به استفراغ شود به خصوص در مواقعی که هوشیاری فرد مسموم تحت تاثیر است. به خصوص در کودکان زیر 6 ماه، در افراد باردار و بیماران قلبی عروقی مجاز به القای استفراغ نیستیم.

1- بسیاری از فرآورده های سرماخوردگی حاوی استامینوفن هستند. در صورت مصرف همزمان این داروها با استامینوفن ساده باید میزان مصرفی روزانه این دارو مد نظر قرار داده شود و با پزشک معالج یا داروساز مشورت شود.

2- برخی داروهای مکمل موجود در بازار و برخی داروهای ضد بارداری حاوی آهن هستند که این موضوع باید در افرادی که روزانه آهن استفاده می کنند مد نظر قرار گیرد. مسمومیت با آهن در کودکان زیر 5 سال شایع است.

3- در موارد مسمومیت با مواد و داروهای مخدر حتی تا حدود 8 ساعت پس از مسمومیت می توان فرد را وادار به استفراغ نمود، مشروط بر این که فرد دچار کما یا کاهش هوشیاری نشده باشد.

4- در مسمومیت با داروهای اعصاب روان، به هیچ وجه فرد را وادار به استفراغ نکنید. با توجه به تاخیری بودن علامت در این نوع مسمومیت، بهتر است فرد مسموم تا 24 ساعت و حتی بیشتر در مرکز درمانی تحت نظر قرار بگیرد.

 

مسمومیت با گاز منوکسید کربن:

منوکسید کربن توسط سوخت ناقص تمام سوخت های آلی مانند بنزین و گاز تولید می شود. این گاز که بی رنگ و بی بوست به عنوان قاتل خاموش شناخته شده است. در این نوع مسمومیت مغز، نخاع و قلب متحمل بیشترین آسیب می شوند. استفاده از یک سیستم تهویه در محیط مانع این مسمومیت می شود، خوابیدن در اتوموبیل روشن، روشن کردن گاز پیک نیک در داخل چادر و سایر محیط های بسته  و عدم رعایت اصول ایمنی وسایل گرمایشی باعث بروز این نوع مسمومیت می شوند. در صورت دچار شدن فردی به آن رساندن هوای تازه با تهویه محیط مهم ترین اقدام است.

 

مسمومیت مواد غذایی:

غذاهای مسموم کننده ممکن است بو و طعم ناخوشایندی داشته باشند. با وجود اینکه اکثر مسمومیت های غذایی ظرف 24 ساعت برطرف می شوند اما گاها ممکن است کشنده باشند. با رعایت اصول ایمنی از قبیل عدم حمل گوشت خام و تخم مرغ و فرآورده های لبنی و فاسد شدنی طی سفر می توان از بروز مسمومیت پیشگیری کرد. قوطی های کنسرو حتما باید سالم و بدون نشت و برآمدگی باشند، اگرچه سالم بودن ظاهر کنسرو دلیلی بر نجوشاندن آن به مدت 20 دقیقه نخواهد بود! در صورت مسمومیت غذایی با سم بوتولیسم که ممکن است در اثر مصرف سوسیس کالباس خام، غذاهای کنسروی یا کشک غیر پاستوریزه باشد، علائم و نشانه ها بعد از 12 الی 24 ساعت بروز می کنند که شامل اختلال در دید تکلم و توانایی حرکتی است. در این صورت رساندن بیمار به مرکز درمانی ضروری است.

 

مسمومیت با گیاهان و گزیدگی ها:

مسمومیت با گیاهانی مانند خرزهره، دیفن باخیا و کرچک می تواند کشنده باشد. از خوردن و یا دست زدن به گیاهان و قارچ هایی که آنها را نمی شناسیم جدا پرهز کنیم زیرا می توانند مسموم کننده باشند.

در گزیدگی با مار، عضو باید بی حرکت و هم سطح یا پایین تر از سطح قلب قرار گیرد. بستن یک نوار محکم و پهن دربالای محل و تعویض جای آن هر 15 دقیقه یک بار توصیه می شود. در زنبورگزیدگی محل باید با آب و صابون شسته شود. می توان در محل از کمپرس سرد استفاده کرد و محل گزیدگی از لحاظ عفونت و تورم در روزهای بعد بررسی شود.

 

مسمومیت با هیدروکربن ها و ترکیبات نفتی:

علایم مسمومیت خوراکی با این مواد تحریک شدید دستگاه گوارش است. جدی ترین و خطرناک ترین واقعه پس ار مسمومیت با نفت، ورود بخارات آن به ریه و ایجاد عارضه است. در این موارد مسمومیت از القای استفراغ و خوراندن شیر،آب و گلیسیرین به بیمار جداَ خودداری کنید. در صورت تماس این مواد با چشم یا پوست، محل را به مدت 15 دقیقه با آب شستشو دهید.طراحی و اجرا: اداره آمار و فن آوری اطلاعات دانشگاه
Copyright © 2010 Arak University of Medical Sciences - All rights reserved