ویروس کرونا می‌تواند عملکرد پانکراس را مختل کند

۱۸ بهمن ۱۳۹۹ | ۰۷:۵۵ کد : ۱۴۹۸۷ اخبار اصلی اخبار اسلایدی
تعداد بازدید:۲۵۷۶
ویروس کرونا می‌تواند عملکرد پانکراس را مختل کند

پژوهشگران کلینیک دانشگاه اولم در آلمان پی برده‌اند که ویروس کرونا می‌تواند به لوزالمعده (پانکراس) هم آسیب برساند. یک سخنگوی این دانشگاه می‌گوید مطالعات نشان داده‌اند که سلول‌های تولیدکننده انسولین در پانکراس با پیشرفت بیماری آلوده می‌شوند.

این مطاالعه که نتایج آن در مجله علمی "نیچر متابولیسم" منتشر شده، وجود علائم دیابت و یا وخیم‌‌تر شدن سوخت و ساز قند در بیماران دیابتی مبتلا به بیماری کووید-۱۹ را توضیح می‌دهد.

این مجله تخصصی پیش‌تر مقاله‌ای از پژوهشگران دانشگاه کیل را منتشر کرده بود که ابتلای یک جوان ۱۹ ساله به دیابت را پس از مبتلا شدن به کرونا تحلیل و بررسی می‌کرد.

مارتین واگنر، نویسنده مقاله تحقیقی دانشگاه اولم و پزشک ارشد بیمارستان این دانشگاه می‌گوید، نزد بیماران کووید- ۱۹ همیشه دوره‌ای وجود دارد که در آنها تنظیم سطح قند خود مختل می‌شود.

بر همین اساس، تیم پژوهشی بیمارستان دانشگاه اولم، بافتی از لوزالمعده را در معرض ویروس‌های سارس- کوو ۲ قرار دادند و پی بردند که این ویروس می‌تواند به پانکراس نیز حمله‌ور شود. آنها هم‌چنین بیماران فوت شده از کرونا را نیز به همین منظور مورد معاینه قرار دادند.

کلید واژه ها: کرونا


( ۵۵ )