پیامهای کلید های طلایی سلامت

۲۹ خرداد ۱۴۰۳ | ۰۸:۱۹ کد : ۴۴۲۰۳ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۳۱
پیامهای کلید های طلایی سلامت


1-    مصرف نمک زیاد، اثرات مضری بر سلامت دارد. مانند: افزایش فشار خون بالا، سکته قلبی، پوکی استخوان، سرطان معده و تشدید بیماری آسم،  با برداشتن نمکدان از سر سفره به سلامتی خود کمک کنید.
2-    ورزش در حفظ و تداوم سلامت بسیار مفید است، ورزش کردن را جز عادات زندگی خود سازید. روزانه به مدت 30 دقیقه با شدت متوسط پیاده روی کنید.
3-    همین الان شروع کنید، وقتی تصمیم گرفتید که ورزش کنید ، منتظر نمانید. اگر همین امروز برای پیاده روی برنامه ریزی کنید ، کلید زندگی سالم در دستان شما خواهد بود.
4-    بر خلاف تصور برخی افرادکشیدن قلیان سبب تصفیه مواد سرطان زا نمی شود. این دود می‌تواند به اندازه دود سیگار اثر مخرب بر روی ریه و قلب داشته باشد.
5-    اعتیاد، دشمن سلامتی جسم و روان و مسبب ناهنجاری‌های فرهنگی و اجتماعی است. با پر کردن اوقات فراغت از طریق برنامه های ورزشی و سالم با این دشمن خانمانسوز به مقابله برخیزید.
6-    شغل شما ممکن است بیماری زا باشد. حتماً با پزشک متخصص طب کار مشورت کنید. اگر شغلی برای خود برگزیده‌اید که به ناچار با صنایع شیمیایی، رنگ، لاستیک، مواد نفتی، چرم و چاپ سروکار دارید بیشتر از بقیه در معرض سرطان مثانه هستید. پس بیشتر از بقیه با پزشک متخصص مشورت کنید. 
7-    بیش از نیمی ازحوادث ترافیکی در سنین 44-15 سال اتفاق می افتد و 73 درصد از آسیبهای کشنده ناشی از حوادث ترافیکی در مردان اتفاق می افتد. هنگام خواب آلودگی از رانندگی پرهیز کنید. بستن کمربند ایمنی را هنگام رانندگی رعایت کنید.سایر نکات ایمنی را نیز رعایت نمایید.
8-    46.5درصد مبتلایان به ایدز در گروه سنی 25 تا 34 سال (جوان)هستند. بنابراین مشاوره قبل از ازدواج برای آگاهی و پیشگیری از رفتارهای پرخطر بسیار موثر است.
9-     با اتخاذ رفتارهای سالم جنسی از ابتلا به بیماری ایدز و سایر بیماری های آمیزشی پیشگیری نمایید .
10-     ناتوانی جنسی مردان در در هر سنی می تواند اتفاق بیافتد. ولی با درمان خودسرانه این ناتوانی مشکلات به بار می‌آید. بهترین انتخاب، مشاوره با پزشک متخصص است.
11-    مردان سالم پشتوانه ای مناسب برای خانه و خانواده هستند. با جدی گرفتن سلامت خود بالاترین حمایت را از خانواده خود بعمل آورید.
12-    پیشگیری از انتقال بیماری‌های آمیزشی به زنان از وظایف مهم مردان و جلوه دیگری از مشارکت آنان است. اگر به هر دلیل آلودگی به بیماری آمیزشی اتفاق افتاد، استفاده از وسایل لازم برای پیشگیری از انتقال بیماری به همسر ضروری است. همچنین وفاداری به همسر، اعتقاد به تک همسری و روابط جنسی سالم از وظایف مردان در این زمینه است
13-     بزرگی خوش خیم پروستات نشانه سرطان نیست. اگر در بستگان درجه یک شما کسانی هستند که سابقه سرطان پروستات دارند خطر ابتلای شما به این بیماری بیشتر است.اگر این بزرگی خوش خیم را مشاهده کردید تحت معاینه پروستات و آزمایش PSA قرار گیرید تا مطمئن شوید مشکلی ندارید.
14-     علائم ذیل می توانند نشانه بیماری پروستات و سرطان در این ناحیه باشند. این رفتارها را جدی بگیرید: وجود خون در ادرار، تکرار ادرار، ضعف یا منقطع شدن جریان ادرار، باقی ماندن ادرار در مثانه، احساس درد یا سوزش در زمان تخلیه ادرار، درد دائمی کمر، لگن یا مفصل ران کاهش، اشتها و وزن.
15-     سرطان روده بزرگ یک سرطان خاموش و مرگبار و در عین حال قابل پیشگیری است از مهمترین عوامل جلوگیری از ابتلا به سرطان روده ، رژیم غذایی پرفیبر و انجام تمرینات ورزشی است. شما می توانید روزانه با انجام ورزش های منظم ، از پله ها بالا و پایین رفتن یا هفته ای 3 بار پیاده روی به سلامتی روده های خود کمک کنید
16-     پنج عامل می‌تواند باعث سکته قلبی شود. برای رخ دادن یک سکته به همه پنج عامل نیازی نیست. مبتلا شدن به سه مورد کافی است. این پنج نام را فراموش نکنید: "تری گلیسیرید بالا"- "کلسترول بالا"-"فشار خون بالا"-"قند خون بالا"- "HDL" پائین و "LDL" بالا.
17-    برای دریافت خدمات نوین سلامت که شامل بررسی های شیوه زندگی و ارزیابی بیماری های قلبی عروقی و غربالگری سرطان ها می باشد به پایگاه های سلامت نزدیک محل سکونت مراجعه فرمایید.
توصیه های کلی مهم که دارای بیشترین تاثیر بر سلامتی هستند: 
رعایت پاکیزگی و بهداشت فردی : به کار گیری اصول بهداشت فردی و رعایت نکات بهداشتی هرچند ساده واولیه بالاخص در ارتباط با پیشگیری از انواع عفونتها ( باکتریایی ، انگلی ،قارچی  و ویروسی) از اهمیت بالایی برخوردار است و می تواند به طور موثری کارآیی داشته باشد .  
تغذیه مناسب با غذای سالم با غذای سالم : تغذیه مناسب مشتمل بر تامین پروتئین ، ویتامین  ، هیدرات کربن ، مواد معدنی وچربی به میزان کافی است . لذا رعایت تنوع ترکیب و متناسب مواد مغذی همراه با عادات سالم تغذیه ای با مصرف غذاهای سالم ومفید از اهم توصیه های سلامت است.
تنوع غذایی را در سبد خانوار حفظ کنید و از تمام گروههای غذایی در تغذیه روزانه خود بهره بگیرید. 
مواد غذایی کم ارزش از لحاظ تغذیه ای و محتوای مواد مورد نیاز بدن را تا حد امکان کمتر مصرف کنید . 
شکر اضافه  را از سبد غذایی خود حذف کنید یا شدیدا تقلیل دهید. 
از میوه و سبزیجات را در رژیم غذایی روزانه بگنجانید . میزان ایده آل برای افراد بالغ 7 تا 9 واحددرروز است. 
میزان مصرف چربی را در غذای روزانه خود کاهش دهید .  از روغن های با ترانس پایین ( چربیهای غیر اشباع ) ومواد غذایی حاوی چربیهای امگا-3 و امگا -6 استفاده کنید.
از لبنیات کم چرب یا بدون چربی استفاده کنید. 
حداقل 2 بار در هفته ماهی بخورید. 
انجام فعالیت فیزیکی تحرک و ورزش : انجام فعالیتهای ورزشی هوازی مثل دویدن سریع به میزان 30 دقیقه در هر نوبت ( یا 3 نوبت 10 دقیقه ای )  4تا6 بار هفته  با شدت متوسط برای حفظ سلامت توصیه می شود . 
نوشیدن آب سالم و به میزان کافی : به طور متوسط نوشیدن  8 لیوان آب در روز که البته با توجه به وزن شرایط آب وهوایی و بارداری و... متغیر است، توصیه می شود . 
داشتن خواب مناسب برای افراد بالغ 7 تا 9 ساعت خواب در شبانه روز مورد نیاز است.
داشتن کار مناسب  : داشتن کار مناسب و به دور از استرس نقش عمده ای بر کیفیت زندگی دارد. 
کاهش استرس  : باعث کاهش خطر ابتلا به  بیماریهای جسمی و روانی شده و اثر زیادی بر افزایش کیفیت زندگی افراد دارد . 
پرهیز از مصرف تنباکو مصرف سیگار و دخانیات : مصرف سیگار و تنباکو از عوامل خطر ثابت شده سلامت است که قابل کنترل است . با حذف سیگار فراوانی بیماریهای ریوی ،  سرطانها  و بیماریهای قلبی عروقی کم می شود و از عوارض و پیشرفت بیماریهایی مثل دیابت جلوگیری می شود. سیگاریهای دست دوم یا سیگاریهای غیر فعال را همسر و کودکان افراد سیگاری تشکیل می دهند. حضور درفضایی که به دود سیگار آلوده شده است نیز بسیار برای سلامتی مهم است . 
دوری از مصرف الکل  : مصرف الکل باعث افزایش وزن و بیماریهای مختلف از جمله بیماریهای کبدی می شودو از عوامل تهدید کننده سلامت افراد می شود. 
اجتناب از مواجهه با مواد شیمیایی ،‌ آرایشی و شوینده های مضر : نقش عمده ای در تامین سلامت افراد دارد. 
محافظت ازخود در برابر نور آفتاب : استفاده از کرمهای ضد آفتاب ، کلاه و عینک محافظ توصیه می شود.
توجه به بهداشت فردی و تناسلی 
از وسایل بهداشتی شخصی خود نگهداری کنید و فقط به صورت انفرادی مورد استفاده قرار دهید
شستن دستها از اصول اولیه  و مهم رعایت بهداشت فردی است ، بنابراین در صورت شک به آلودگی قبل از انجام هر کارخاصی دست های خود را بشویید. 
شستشوی مرتب پاها در کنار خشک کردن مناسب آن در سلامت پا و پوست و پیشگیری از بوی بد پا و ابتلا به عفونتهای قارچی و پوستی مختلف کمک کننده است . 

توجه به سلامت استخوانها ومفاصل  و عضلات 
پوکی استخوان در حال حاضر به شدت رو به افزایش است . عوامل موثر در استحکام استخوان در درجه اول زمینه ژنتیکی دارد . سپس تغذیه ،  فعالیت فیزیکی ، روش زندگی ، داروهای مصرفی ، برخی بیماریهای زمینه ای از قبیل جنس ، نژاد و سن در استحکام استخوان تاثیر دارند . 
مصرف طبیعی و به اندازه انجام فعالیتهای فیزیکی درپیشگیری ازپوکی استخوان موثر است . 
درست نشستن درست ایستادن درست راه رفتن در جلوگیری از کمردرد موثر است . عدم رعایت موارد مذکور باعث فشار به استخوانها و مفاصل و درنهایت کمردرد ودردهای استخوانی خواهد شد . 
توجه به سلامت پوست مو وناخن 
استفاده از کرم های ضد آفتاب متناسب با نوع پوست برای پیشگیری از اثرات نامطلوب نور خورشید بر روی پوست ضروری می باشد . استفاده از هر کرم و ماده بر روی ضایعات پوست و استفاده از محصولات بهداشتی باید با مشورت پزشک بوده ومواد مصرفی دارای استانداردهای لازم باشند.
استفاده از دستکش قبل از استفاده از مواد شوینده ضروری است. 
شستن صورت برای زدودن آلودگی محیطی و حفظ سلامت و شادابی پوست ضروری است . توصیه می شود صورت 2 بار در روز با استفاده از آب و صابون ملایم شسته وخشک شود . 
توجه به سلامت روحی ،ذهنی و خواب 
خواب کافی برای سلامت و کارکرد مناسب جسمی وذهنی یک ضرورت است .خواب نه تنها بر سلامت جسمی و روحی انسان تاثیر می گذارد بلکه متقابلاًاز شرایط جسمی و روحی انسان و عوامل محیطی تاثیرمی پذیرد . داشتن عادات غذایی صحیح و توجه به زمان خوابیدن واستراحت برای حفظ سلامت بدن مهم است تا بتواند مواد مغذی را جذب و مواد زائد را دفع کند. 

کلید واژه ها: ﺳﻼﻣﺖ حفظ سلامت سرطان سالم بیماری مصرف شبکه بهداشت ودرمان تفرش