به صدا درآمدن زنگ خطر کرونا در استان مرکزی

۰۴ آبان ۱۳۹۹ | ۱۱:۲۴ کد : ۱۲۸۳۳ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۳۷۱
رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک از وضعیت بحرانی و تهدید آمیز ۴ شهرستان استان مرکزی به دلیل کرونا ویروس، خبر داد.
به صدا درآمدن زنگ خطر کرونا در استان مرکزی

به گزارش وب دا مرکزی، دکتر سید محمد جمالیان افزود: وضعیت استان مرکزی از لحاظ ویروس کرونا قرمز است، اما چهار شهرستان اراک، دلیجان، فراهان و شازند شرایط بحرانی داشته و میزان ابتلا و مرگ و میر در آن‌ها تامل برانگیز است.
وی بیان کرد: زنگ خطر کووید ۱۹ در این شهرها به صدا درآمده و شمار مبتلایان بسیار فزونی داشته که دیگر امکانات درمانی پاسخگوی نمی باشد و برای کند کردن روند بیماری تنها امید داریم که مردم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و زدن ماسک کادر بهداشت و درمان را همراهی نمایند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک، نسبت فوتی‌ها به موارد بستری کرونا در استان مرکزی را  ۱۲ و نیم درصد اعلام کرد و اظهار داشت: بالاترین شاخص در این زمینه متعلق به شهرستان شازند با ۱۷ و چهار صدم درصد و پس از آن دلیجان با ۱۴ و ۹ درصد است.
وی عنوان کرد: حدود ۵۸ درصد از فوت‌شدگان کرونا در استان مرکزی مرد و ۴۲ درصد زن بوده و میانگین سنی جان باختگان کرونا در ماه‌های شهریور و مهر ماه امسال ۷۰ سال است، در حالی که در ۶ ماه قبل آن میانگین سن فوت شدگان کرونا ۷۲ سال بوده است.
دکتر جمالیان خاطرنشان کرد: تحلیل آمارها نشان دهنده این است که نه تنها شمار مبتلایان به کرونا در استان روند صعودی داشته، بلکه میانگین سن ابتلا و مرگ و میر این بیماری پایین‌تر آمده و تداوم این موضوع به شدت نگران کننده است.
وی افزود: بیشترین ‌متوفیان کرونا در استان مرکزی مبتلا به انواع بیماری های زمینه‌ای از جمله فشارخون، امراض قلبی و عروقی و دیابت مبتلا بودند و زنان خانه‌دار در رتبه اول مبتلایان و آمار فوتی‌های کرونا در استان مرکزی قرار دارند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: طیف وسیعی از مردم استان مرکزی همچنان تهدید آمیز بودن این ویروس را باور نکرده اند و اگراین رویه ادامه یابد  مخاطرات کرونا را نمی‌توان مدیریت کرد.
وی اظهار داشت: برای مثال چهار قطار در مسیر اراک به مشهد تردد دارند که حتی اگر کاهش ظرفیت مسافر هم رعایت شود، حضور شماری از افراد برای ۱۸ ساعت در فضای بسته واگن‌ها و شرایط کابین و سرویس‌های بهداشتی قطار می‌تواند به‌ عنوان کانون انتقال بیماری عمل نماید و نیاز است که مردم توصیه مسئولان بهداشتی را جدی گرفته و از سفر کردن در شرایط بحران کرونا بپرهیزند تا سلامت خود و دیگران را تهدید نکنند.
دکتر جمالیان ادامه داد: برگزاری تجمعات در شرایطی که میزان ابتلا و کشته‌های کرونا در استان مرکزی مرزهای خطر را گذرانده، توجیهی نداشته و برپایی نمایشگاه خودروهای قدیمی در یکی از شهرستان‌های استان و حضور پرشمار بازدیدکنندگان از آن در روز گذشته جای سئوال دارد.
وی خاطرنشان کرد: گروه سنی نوجوان، جوان و میانسال ممکن است مبتلایان بی‌علامت کرونا باشند و کم توجهی این اقشار به رعایت پروتکل‌های بهداشتی ممکن است آنان را با بیماری خفیف یا متوسط مواجه کند، اما با انتقال ویروس به سالمندان می‌توانند به سفیر مرگ تبدیل شده و این حادثه تلخ اکنون در چهار شهر استان مرکزی نمود عینی دارد و کهنسالان قربانی غفلت دیگران در رعایت مسایل بهداشتی و پیشگیرانه کرونا هستند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک از رسانه‌ها درخواست کرد مطالبه‌گری و نگاه نقادانه خود را در حوزه کرونا بیشتر کنند و افراد سهل انگار را فارغ از تعارف به تصویر بکشند چرا که اعمال محدودیت‌های کرونا در شعار، کارساز نیست و باید رفتارهای بهداشتی نهادینه شود.
دکتر جمالیان در پایان یادآور شد: استان مرکزی پس از قم دومین کانونی بود که اسفندماه پارسال بیمار کرونایی در آن به ثبت رسید.


( ۳ )

نظر شما :