مشکلی در تشخیص انواع کرونا در استان وجود ندارد

۲۷ بهمن ۱۳۹۹ | ۰۸:۴۸ کد : ۱۵۱۴۷ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۲۶۳
دانشیار ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: هم واریانت انگلیسی و هم سایر واریانت های بوجود آمده از ویروس SARS-CoV-۲، عامل COVID-۱۹، در تمام آزمایشگاه هایی که مجوز انجام تست PCR این ویروس را دارند، همچون نوع کلاسیک (نوع ووهان یا چینی) تشخیص داده می شوند.
مشکلی در تشخیص انواع کرونا در استان وجود ندارد

 به گزارش وب دا مرکزی، دکتر بهزاد خوانساری نژاد افزود: در حقیقت نوع انگلیسی یا سایر وارانت های نوظهور ویروس کرونا جدید، عمدتا در نواحی ای از ژن پروتئین اسپایک یا S ویروس دچار جهش شده اند، حال اینکه عمده کیت های داخلی و وارداتی PCR (یا بطور دقیقتر RT-qPCR) ویروس کرونا نواحی دیگری از ماده ژنتیکی ویروس را شناسایی می کنند که در واریانت های جدید دستخوش تغییرات عمده نشده اند.

وی اظهار داشت: در این کیت ها حداقل دو ژن از ویروس بطور همزمان تشخیص داده می شود، که عمدتا یا ژن های N و RdRp (Orf1/b) و یا E و RdRp می باشد؛ استفاده از تشخیص بیش از یک ژن ویروسی توسط کیتهای PCR دارای مزیت دیگری نیز است و آن این است که اگر به فرض در اثر جهش در یکی از ژنها، واریانت نوظهور جدیدی بوجود آید که کیت PCR نتواند آن ژن را شناسایی کند، ژن دوم توسط همان کیت شناسایی می شود و از نظر قوانین احتمالات بسیار بسیار غیر محتمل است که یک ویروس در آن واحد به نحوی در هر دو ژن مذکور دچار جهش هایی شود که پرایمر-پروب های واکنش RT-qPCR امکان اتصال به آن نواحی را نداشته باشند و ویروس بوسیله کیت غیر قابل شناسایی گردند.

وی تاکید کرد: در کشور فقط دو نوع کیت وجود دارد که بجای تشخیص ژنهای E و N از ژن S و RdRp استفاده می کنند، که در وهله اول اکنون آن کیت ها عمدتا استفاده نمی شوند و در عین حال در بررسی آزمایشگاه رفرانس کشوری کرونا در انستیتوپاستور ایران بطور عملی مشخص گردید، که حتی کیتهای مذکور نیز نواحی از ژن S را هدف قرار میدهند که در واریانت انگلیسی ویروس دستخوش تغییر نشده اند و این کیت ها نیز قادر به تشخیص نوع جدید ویروس می باشند.

دکتر خوانساری نژاد خاطرنشان کرد: برای بررسی جهش ها و تمایز واریانت های این ویروس از یکدیگر نیاز به روش توالی یابی (Sequencing) و بویژه روش NGS است که روشی بسیار هزینه بر است و دستگاه های آن فقط در چند مرکز کشور وجود دارند.

این دانشیار ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی اراک یادآور شد: متاسفانه در این شرایط برخی از فروشندگان کیت های تشخیصی و نیز تعداد انگشت شماری از آزمایشگاه های کشور، با اهداف اقتصادی سعی در ماهی گریری از آب گل آلود نمودند و به این سردرگمی دامن زدند و عنوان داشته اند که کیت ها یا آزمایشگاه های مربوط به آنها، توانایی تشخیص انواع انگلیسی یا جدید ویروس را دارند. در حالی که با در نظر گرفتن مطالب اشاره شده در بالا، در می یابیم که اگر فردی دارای ویروس جهش یافته و جدیدی در بدن خود باشد، این ویروس در نمونه اخذ شده از آن فرد به راحتی در آزمایشگاه های دارای مجوز، بوسیله روش PCR تشخیص داده می شود.

وی در پایان از مردم خواست تا همچنان شیوه نامه های بهداشتی را رعایت کنند چراکه بهترین درمان برای این بیماری،جلوگیر از ابتلاء است.


( ۲ )

نظر شما :