توانمندی آزمایشگاه استان مرکزی در تشخیص واریانت های گوناگون کرونا

۰۱ اسفند ۱۳۹۹ | ۰۹:۱۷ کد : ۱۵۲۱۸ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۱۱۲
رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: با گذر زمان با چالش‌های مقاوم و سخت تری از کرونا نسبت به گذشته روبرو می شویم اما خدا را شاکریم که همکاران ما علی الخصوص ویروس شناسان و همکاران فعال در آزمایشگاه‌ها به منظور سلامتی و حفظ رفاه هم استانی ها، آزمایشگاه را توانمند ساخته اند.
توانمندی آزمایشگاه استان مرکزی در تشخیص واریانت های گوناگون کرونا

به گزارش وب دا مرکزی، دکتر سید محمد جمالیان بیان کرد: در روز پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹، پنجاه نمونه مثبت و مشکوک به ویروس کرونای انگلیسی در استان را به وسیله تست مولکولی غربالگری واریانت انگلیسی توسط همکاران آزمایشگاه مورد بررسی قرار دادیم.
وی افزود: خوشبختانه واریانت انگلیسی در بین نمونه های مثبت در زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی اراک یافت نشد.
متولی سلامت استان مرکزی تاکید کرد: روند غربالگری واریانت انگلیسی در استان ادامه خواهد داشت و علاوه بر آن بزودی برنامه غربالگری واریانت های آفریقایی و برزیلی هم در آزمایشگاه تخصصی ویروس شناسی کلینیک امام رضا(ع) اراک صورت خواهد گرفت.
دکتر جمالیان در ادامه از زحمات ویروس شناس با تجربه استان مرکزی، دکتر بهزاد خوانساری نژاد و همکاران او تقدیر و تشکر کرد و گفت: در کنار کادر بهداشت و درمان همکاران دلسوز و باتجربه آزمایشگاه های استان شبانه روز در حال تلاش و توانمندسازی هرچه بهتر آزمایشگاه های استان مرکزی هستند.
دکتر جمالیان تاکید کرد: خطر ورود به خیز چهارم کرونا در استان بسیار جدی است و شاهد ایجاد روند ملایم صعودی در موارد بستری روزانه در استان هستیم.
وی هشدار داد: افزایش موارد ابتلا به کووید۱۹ در گروه‌های سنی جوان طی هفته‌های اخیر، لزوم همزیستی هوشمندانه کلیه گروه‌های سنی با بیماری را بیش از گذشته حائز اهمیت می‌کند؛ چراکه افزایش ابتلای گروه‌های سنی پایین‌تر به کرونا، هشداری برای ابتلای افراد سالمند خانواده خواهد بود.
وی بیان کرد: امیدواریم با توجه به شیوع ویروس جهش یافته انگلیسی در کشورمان و قدرت سرایت بسیار بالای این ویروس، هموطنان در کلیه گروه‌های سنی، با پرهیز جدی‌تر از تردد غیرضروری، تشدید فاصله گذاری اجتماعی و خودداری از برگزاری هر گونه دورهمی و مهمانی، استفاده از ماسک صحیح و رعایت بهداشت، مجموعه علوم پزشکی استان مرکزی را در کنترل این ویروس یاری نمایند.


نظر شما :