به صفر رسیدن تولد نوزاد مبتلا به تالاسمی در استان مرکزی

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۲:۳۴ کد : ۱۷۱۳۱ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۲۱۹
رییس گروه بیماری‌های غیرواگیر مرکز بهداشت استان مرکزی گفت: هیچ نوزاد مبتلا به تالاسمی ماژور از سال ۸۹ تاکنون در این استان متولد نشده است.
به صفر رسیدن تولد نوزاد مبتلا به تالاسمی در استان مرکزی

به گزارش وب دا مرکزی، دکتر پری میرشفیعی بیان کرد: تولد نوزاد مبتلا به نارسایی تالاسمی ماژور در این استان با آگاهی‌بخشی به زوج‌ها از سوی کارشناسان بهداشتی و درمانی به صفر رسیده است.

وی به 18 اردیبهشت روز جهانی تالاسمی اشاره کرد و افزود: زوج‌های جوان با مشاوره قبل ازدواج و دریافت اطلاعات لازم از سوی کارشناسان مجاب شدند تا از تولد نوزادان با تالاسمی ماژور خودداری کنند.

وی اظهار داشت: سال ۷۶ دستورالعمل پیشگیری از تولد نوزادان تالاسمی مبتلا به ماژور از وزارتخانه ابلاغ و دانشگاه علوم پزشکی استان در راستای این هدف موفق به کاهش و در نهایت صفر شدن تولد نوزادان با این بیماری شد.

وی تاکید کرد: ۵۰ بیمار مبتلا به تالاسمی ماژور اکنون در استان وجود دارند که مربوط به سال‌های قبل از ۱۳۷۶ است و خدمات درمانی دریافت می‌کنند.

دکتر میرشفیعی در ادامه خاطرنشان کرد: تالاسمی یک اختلال ارثی خونی است که هموگلوبین و گلبول‌های قرمز از نظر تعداد در بدن فرد مبتلا نسبت به حالت طبیعی کمتر است، هموگلوبین ملکولی در سلول‌های قرمز خون وجود دارد و به سلول‌های خونی اجازه‌ حمل اکسیژن را می‌دهد، این اختلال منجر به تخریب بیش از حد سلول‌های قرمز خون شده و باعث کم‌خونی می‌شود.

رییس گروه بیماری‌های غیرواگیر مرکز بهداشت استان در پایان با اشاره به اینکه سالانه ۳۰ تا ۴۰ نوزاد مبتلا به تالاسمی به دنیا می‌آید که ممکن است دچار معلولیت باشند، گفت: تالاسمی یک بیماری ارثی است، به این معنی که حداقل یکی از والدین باید ناقل بیماری باشد و یکی از راه‌های پیشگیری از آن، انجام آزمایشات ژنتیکی قبل از ازدواج است.


( ۱ )

نظر شما :