ویروس کرونای دلتا ۴۰ درصد مسری‌تر از نوع انگلیسی است

۰۷ تیر ۱۴۰۰ | ۱۲:۲۲ کد : ۱۸۳۳۲ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۲۸۰
رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک به هم استانی ها توصیه کرد: مراقب نوع جهش یافته این ویروس و موج پنجم باشند و عاقلانه عمل کنند.
ویروس کرونای دلتا ۴۰ درصد مسری‌تر از نوع انگلیسی است

به گزارش وب دا مرکزی، دکتر سید محمد جمالیان گفت: موج پنجم این بیماری خواه یا ناخواه در کشور و استان آغاز خواهد شد، اما مدت زمان طول کشیدن این پیک بسیار اهمیت دارد و زمان آن به همکاری مردم بستگی دارد.

وی افزود: برخی در ابتدای شیوع کرونای هندی، میزان سرایت پذیری آن را ۶۰ درصد بیشتر از گونه انگلیسی اعلام کردند، اما مستندات اخیر نشان می‌دهد این نوع جهش ۴۰ درصد مسری‌تر از آن است.

وی تاکید کرد: گزارش ها از موارد مرگ و میر ناشی از گونه دلتا در کشورهای دیگر نشان می‌دهد، افرادی که واکسینه نشده‌اند یا واکسیناسیون آن‌ها کامل نشده است، در معرض خطر قرار دارند.

دکتر جمالیان در ادامه خاطرنشان کرد: در برخی کشورها این گونه به عنوان ویروس قالب در حال گسترش است و حتی در کشور آمریکا با وجود پوشش ۵۰ درصدی واکسیناسیون، شیوع ۲۰ تا ۵۰ درصدی کرونای هندی گزارش شده و در حال افزایش است.

متولی سلامت استان مرکزی گفت: در نوع ووهان ویروس کرونا، آبریزش بینی از علایم ابتلا محسوب نمی‌شد و اغلب با گلودرد و درگیری دستگاه تنفسی فوقانی مواجه بودیم، اما در گونه دلتا، آبریزش بینی شیوع دارد.

وی در پایان افزود: هنوز در کشور آمار دقیقی از شیوع گونه هندی وجود ندارد، اما افزایش علایم گوارشی قابل مشاهده است.


( ۱ )

نظر شما :