موارد بستری و فوتی در سویه جدید کرونای هندی، بیشتر از انواع قبلی است

۱۴ تیر ۱۴۰۰ | ۰۶:۴۱ کد : ۱۸۴۴۱ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۵۳۵
مشاور عالی رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: سویه دلتای ویروس کرونا ۴۰ درصد مسری‌تر از نوع انگلیسی است و بستری و مرگ و میر قابل توجهی دارد.
موارد بستری و فوتی در سویه جدید کرونای هندی، بیشتر از انواع قبلی است

به گزارش وب دا مرکزی، دکتر حسین سرمدیان بیان کرد: سویه دلتا ویروس کرونا از نظر علایم بالینی تفاوت چندانی با کرونای ووهان و انگلیسی ندارد، بلکه تنها میزان سرایت پذیری این نوع ویروس بسیار بالا است و خطر درگیری شمار بیشتری از مردم را همراه دارد ضمن آنکه کادر درمان به شدت خسته‌اند و امکانات بیمارستانی نیز در این استان محدود است.

وی افزود: اکنون غالب مراجعان کووید ۱۹ به مراکز درمانی استان درگیر سویه انگلیسی هستند اما، موارد سویه دلتا نیز به‌ صورت پراکنده مشاهده شده و موج پنجم کرونا در راه است و اگر فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل‌ها جدی گرفته نشود، شمار زیادی را به کام بیماری و مرگ می‌کشد.

وی با اشاره به اینکه موارد ابتلا به سویه هندی ویروس کرونا در استان مرکزی تایید شده و شیوع این ویروس با شدت و سرعت انتقال بالاتر از نوع انگلیسی، زنگ خطری برای شهروندان این خطه است، از مردم خواست به صورت جدی رعایت پروتکل‌های بهداشتی را در دستور کار قرار دهند.

دکتر سرمدیان در ادامه خاطرنشان کرد: سویه دلتا تا حدودی به تزریق واکسن پاسخ می‌دهد، اما میزان پاسخ دهی سویه دلتا پلاس به واکسن کم است و این نوع ویروس بسیار مسری تر از انواع جهش‌یافته قبلی است.

این متخصص بیماری های عفونی خاطرنشان کرد: این نوع از ویروس کرونا، پروتئین خاصی تولید می‌کند که سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده و همین مسئله عاملی در بحرانی شدن اوضاع خواهد بود.

وی در پایان یادآور شد: افرادی که تاکنون واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند نیز برابر ویروس دلتا ایمن نیستند و تنها راه برای مصون ماندن از خطر ابتلا رعایت پروتکل‌های بهداشتی و خودداری از حضور در اماکن عمومی و پرتردد است.


( ۱ )

نظر شما :