باز هم هشدار در خانه ماندن به خاطر آلودگی هوا

۲۴ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۱:۱۲ کد : ۲۰۱۶۵ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۵۲
رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: لطفا در منزل بمانید.
باز هم هشدار در خانه ماندن به خاطر آلودگی هوا

به گزارش وب دا مرکزی، دکتر سید محمد جمالیان بیان کرد: بر اساس اطلاعیه مرکز پایش آلودگی هوای اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی و بر اساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای استان، متوسط شاخص کیفیت هوای اراک در ۲۴ ساعت گذشته سه شنبه  ۱۴۰۰/۶/۲۴ برابر با عدد ۱۳۵ و کیفیت هوا ناسالم برای گروه های حساس  بوده است.

وی از مردم به خصوص گروه های سنی پرخطر و پر ریسک خواست حتی الامکان از منزل خارج نشوند.

وی  افزود: شاخص لحظه‌ای کیفیت هوا ساعت  ۹ صبح امروز برای مرکز استان 152 یعنی ناسالم برای تمام گروه ها بوده، همچنین این عدد برای شهرستان های ساوه و شازند به ترتیب 154 و 104 یعنی ناسالم برای تمام گروه ها برای مردم ساوه و ناسالم برای گروه های حساس برای مردم شازند اعلام شده که به همین دلیل از تمام شهروندان  عزیز ساکن در این شهرستان ها می خواهیم تا به خاطر حفظ سلامتی خود از منزل خارج نشوند.

وی تاکید کرد: عمده عوارض آلودگی هوا بر گروه‌های آسیب پذیر مانند بیماران تنفسی و قلبی عروقی، زنان باردار، کودکان، بیماران مزمن و صعب العلاج و سالمندان است که در شرایط ناسالم باید از تردد در اماکن و فضا‌های شلوغ پرهیز کنند و ورزشکاران هم باید از فعالیت‌های ورزشی در روز‌های آلوده بپرهیزند.

دکتر جمالیان در ادامه خاطرنشان کرد: خوردن غذا‌های حاوی آنتی اکسیدان و ویتامین‌ها به ویژه سبزیجات و میوه‌های تازه و رنگی در روز‌های آلوده بسیار مفید است.

وی یادآور شد: در شرایط ناسالم هوا تمام بیماران قلبی و ریوی، سالمندان و کودکان از تردد در فضای باز جدا خودداری کنند و سایر افراد از فعالیت‌های سنگین خارج از منزل اجتناب نمایند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک همچنین اضافه کرد: به ‌طور کلی برای اینکه بتوان گفت هر فرد به چه میزان می‌تواند در این هوا رفت ‌و ‌آمد کند، بستگی به عواملی از‌ جمله سن، میزان فعالیت، شدت آلودگی، محلی که در آن قرار دارد، سابقه بیماری به‌خصوص بیماری قلبی و ریوی دارد، اما به‌طور کلی افرادی که شرایط جسمانی مناسبی دارند و از ماسک‌های فیلتردار استفاده می‌کنند بهتر است بیشترین زمانی که در این هوا قرار می‌گیرند بین یک تا دو ساعت باشد چرا‌که جایز نیست در این هوا بیشتر از این ساعت حضور پیدا کنند.


نظر شما :