احتمال بومی شدن بیماری سالک در سطح استان مرکزی

۲۱ دی ۱۴۰۰ | ۱۰:۳۲ کد : ۲۳۲۲۳ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۶۵۱
مسئول بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی اراک ضمن ابراز نگرانی، از احتمال بومی شدن بیماری سالک در سطح استان مرکزی خبر داد.
احتمال بومی شدن بیماری سالک در سطح استان مرکزی

به گزارش وب دا مرکزی، دکتر علی منصوری بیان کرد: سالک بیماری بومی استان مرکزی نیست و از دیگر شهرها وارد استان می‌شود اما شناسایی چند مورد در شهرستان های ساوه و محلات،  تغییرات اقلیمی، خشکسالی های پی در پی و نزدیکی جوندگان به مناطق روستایی و مسکونی می تواند بومی شدن این بیماری را در سطح دانشگاه علوم پزشکی اراک به دنبال داشته باشد.

وی ادامه داد: لیشمانیا یا سالک یک بیماری قدیمی است که در بیش از ۷۰ درصد از کشورهای جهان شیوع دارد و سالیانه ابتلای ۱ تا ۲ میلیون نفر در جهان گزارش و ثبت می شود که بیشترین آلودگی در شهر کابل واقع در افغانستان مشاهده شده است.

وی، بیماری سالک را شامل دو نوع شهری و روستایی برشمرد و اظهار کرد: نوع روستایی این بیماری مرطوب و دارای ترشحات زیاد است و عموما دیرتر درمان می‌شود و دوره نهفتگی آن ۱ تا ۴ هفته می باشد اما، نوع شهری آن به سالک خشک مشهور است، ترشحات کمی دارد و دوره نهفتگی آن ۲ تا ۶ ماه است.

وی تاکید کرد: در صورت مشاهده هر زخمی که بیش از ۲ هفته به طول بی انجامد باید به پزشک مراجعه کرده و با گرفتن نمونه از زخم و بررسی های میکروسکوپی، درمان زیرنظر پزشک انجام شود.

دکتر منصوری در ادامه مخزن بیماری را در نوع خشک، انسان و برخی موارد گوشتخوارانی مانند سگ و در نوع مرطوب، انسان و جوندگان دانست.

وی اضافه کرد: پشه خاکی هنگام غروب آفتاب و شب حداکثر فعالیت را دارد و معمولاً در روزها استراحت می کند‌.

وی، مهمترین کانون لیشمانیا در سطح کشور را، استان اصفهان عنوان کرد و گفت: بیش از ۹۰ درصد از موارد لیشمانیوز پوستی در افغانستان، ایران، سوریه، برزیل، عربستان و آمریکای جنوبی مشاهده شده و در ایران سالیانه بیش از ۲۰ هزار نفر به سالک پوستی مبتلا می شوند.

وی در خصوص علائم و تشخیص این بیماری گفت: بزرگی کبد، طحال، تب و تغییر رنگ پوست از علائم این بیماری هستند که نمونه برداری از کبد، طحال و مغز استخوان از راه های تشخیص آن می باشد.

مسئول بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی اراک جهت پیشگیری از این بیماری خواستار تقویت و همکاری بین بخشی شد و تصریح کرد: لایروبی کانال ها، جمع آوری صحیح زباله های شهری و روستایی و دفن بهداشتی آن، نوسازی اماکن مسکونی و تخریب خرابه ها، جونده کشی و کنترل، سم پاشی و مه پاشی و جمع آوری و معدوم سازی سگ های ولگرد و استفاده از لباس‌های پوشیده و نصب توری فلزی جهت درب و پنجره‌ها و استفاده از پشه بندهای معمولی و پشه بندهای آغشته به سم و استفاده از پمادها و مواد دور کننده حشرات و آموزش نکات و مطالب موردنیاز به مردم و پرسنل بهداشت و درمان همگی رابطه مستقیم با کنترل بیماری سالک دارد که کلیه دستگاه های مرتبط در این امر دخیل هستند.


( ۷ )

نظر شما :