گاز مونواکسید کربن ۱۵۶ نفر را تاکنون مسموم کرده است

۲۱ دی ۱۴۰۰ | ۱۳:۴۵ کد : ۲۳۲۲۷ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۲۰۲
متولی سلامت استان مرکزی با اعلام اینکه گاز مونواکسید کربن ۱۵۶ نفر را تاکنون مسموم کرده است، نسبت به خطرات این قاتل نامرئی هشدار داد و مردم را به استفاده صحیح و مناسب از وسایل گرمایش توصیه کرد.
گاز مونواکسید کربن ۱۵۶ نفر را تاکنون مسموم کرده است

به گزارش وب دا مرکزی، دکتر سید محمد جمالیان گفت: از ابتدای سال تاکنون 156 نفر توسط این قاتل نامرئی و بی بو مسموم شده اند که از این تعداد 108 نفر در محدوده شهری و 48 نفر در محدوده جاده ای بوده اند.

وی افزود: این در حالی است که در سال گذشته 295 نفر توسط گاز co مسموم شده اند که از این تعداد 217 نفر در محدوده شهری و 78 نفر در محدوده جاده ای بوده اند.

وی تاکید کرد: گاز منو اکسید کربن بی رنگ و بی بو بوده که بر اثر احتراق ناقص تولید می‌شود به طوری که بخاری، آبگرمکن، شومینه و اجاق گازها به علت سیستم تهویه نامناسب (دودکش) عامل مسمومیت با گاز CO می شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک در ادامه خاطرنشان کرد: سردرد، ضعف جسمانی، سرگیجه و بی قراری، تهوع و استفراغ، خمیازه کشیدن بیش از حد، کاهش دید، حالت خواب آلودگی شدید، کسلی، خستگی و کاهش قدرت عضلانی را از جمله علایم اولیه مسمومیت در افراد برشمرد و گفت: چنانچه افراد در این مرحله متوجه چنین علایمی شدند، با خارج شدن از فضای آلوده می‌توانند از پیشرفت مسمومیت پیشگیری کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک در پایان با اشاره به اینکه مونوکسید کربن (Carbon monoxide) گازی سمی است که بو و طعم ندارد، نفس کشیدن آن باعث بدحالی شده و قرارگیری بیش از حد در معرض آن باعث مرگ خواهد شد، از مردم خواست تا در استفاده صحیح و مناسب از وسایل گرمایی نهایت دقت را داشته باشند تا جان خود و خانواده شان، به خطر نیافتد.


نظر شما :