استان مرکزی جزو پنج استان کشور در آخرین رتبه های اهدای عضو قرار دارد

۱۸ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۳:۳۵ کد : ۲۴۶۱۵ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۴۰۴
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: استان مرکزی در زمینه اهدا عضو رتبه خوبی ندارد و جزء آخرین استان های کشور است.
استان مرکزی جزو پنج استان کشور در آخرین رتبه های اهدای عضو قرار دارد

به گزارش وب دا مرکزی، دکتر بهمن صادقی سده بیان کرد: بسیاری از کشورهای دنیا از شاخص اهدای عضو بالاتری نسبت به ایران برخوردار هستند.

وی افزود: شاخص اهدای عضو PMP (شاخص تعداد اهدای عضو به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت) در استان طی سال های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ به ازای هر یک میلیون نفر چهار مورد است.

وی با اشاره به اینکه ایران نسبت به بسیاری از کشورهای دنیا از شاخص اهدای عضو بالایی برخوردار نیست، افزود: در سال ۱۳۱۴ اولین پیوند در حوزه اهدای عضو(پیوند قرنیه) در ایران انجام شده که نشانگر قدمت کشور ما در اهدای عضو بوده و فرهنگ اسلامی و ایرانی ما باید به ترویج فرهنگ اهدای عضو کمک بیشتری می‌کرد.

دکتر صادقی در ادامه خاطرنشان کرد: استان مرکزی به دلیل قرار گرفتن در کریدور غرب و جنوب به مرکز از آمار تصادفات و سوانح رانندگی بالایی برخوردار است و مرگ مغزی متاثر از سوانح ترافیکی در این استان شایع است اما فرهنگ اهدای عضو نهادینه نشده و از شاخص کمتری برخوردار است.

وی دلیل پایین بودن شاخص اهدای عضو در استان مرکزی را نهادینه نکردن فرهنگ اهدای عضو دانست.

وی تاکید کرد: تقویت گروه های فراهم آوری اعضا و انسجام دهی به ساختار فعالیت آنها موجب شده است که شاخص اهدای عضو در سال ۱۴۰۰ رشد ۱۰۰ درصدی داشته باشد و از چهار مورد در سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ در ۱۱ ماه سال جاری به هشت مورد افزایش پیدا کند که گرچه شاخص بالایی نیست، اما افزایش آن نسبت به سال های قبل امیدوار کننده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: از ۴۵ مورد مرگ مغزی سال ۱۳۹۹ تنها چهار مورد منجر به پیوند و اهدای عضو شده است و در سال ۱۴۰۰ از ۱۹ مورد مرگ مغزی پنج نفر رضایت به پیوند و اهدای عضو ندادند و از ۱۴ نفری که تمایل به اهدای عضو داشتند هشت نفر داوطلب اهدای عضو فرد مرگ مغری شده، شدند و برای مابقی متاسفانه یا پروسه تصمیم گیری طولانی شد یا با وجود رضایت خانواده، شرایط بیمار به گونه‌ای نبوده است که عضو قابل اهدا داشته باشد و دو مورد نیز فوت شدند.

دکتر صادقی در پایان یادآور شد: هشت مورد مرگ مغزی که در استان طی سال جاری به اهدای عضو انجامید، منجر به استمرار حیات ۱۹ نفر از هموطنان شد و یک مورد پیوند قلب، ۶ مورد پیوند کلیه و مابقی پیوند پانکراس و... و بوده است.


( ۱ )

نظر شما :