به محض رویت علائم وبا فورا به مراکز درمانی مراجعه کنید/ابتلای یک نفر به وبا در ساوه تائید شد

۳۰ شهریور ۱۴۰۱ | ۱۳:۳۱ کد : ۲۹۳۹۷ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۲۹۹
رییس گروه مبارزه با بیماری های مرکز بهداشت استان مرکزی گفت: با بازگشت زائران از کشور عراق احتمال شیوع وبا وجود دارد.
به محض رویت علائم وبا فورا به مراکز درمانی مراجعه کنید/ابتلای یک نفر به وبا در ساوه تائید شد

به گزارش وب دا مرکزی، دکتر علی منصوری بیان کرد: نخستین فرد مبتلا به التور(وبا) در شهرستان ساوه از زائرین برگشتی از کشور عراق بوده است که پس از بروز علائم به بیمارستان امام حسین(ع) در مرز مهران مراجعه کرده و بعد از انجام نمونه‌گیری، گزارش مثبت شدن التور دریافت و رسیدگی به موضوع در دستور کار معاونت بهداشتی قرار گرفت.

وی افزود: در بیماری وبا(التور) فرد از اسهال آبکی شدید بدون دل‌درد و زورپیچ شکم، استفراغ، عطش، تشنگی فراوان، کم شدن یا قطع ادرار، گرفتگی و درد عضلات پشت ساق پا شکایت دارد.

وی تاکید کرد:  دست‌های آلوده، مصرف آب آلوده، میوه و سبزی آلوده، مواد غذایی نپخته و آلوده، یخ آلوده و تغذیه نوزادان و کودکان با بطری شیر آلوده از دلایل ایجاد بیماری است و شستشوی دست ها با آب و صابون، استفاده از آب سالم، ضدعفونی کردن میوه و سبزیجات، دفع بهداشتی فاضلاب ها و زباله، گرم کردن و پختن غذا به میزان کافی، پرهیز از مصرف آب چاه و رودخانه و هر نوع آب تصفیه نشده از ایجاد بیماری جلوگیری می‌کند.

دکتر منصوری در ادامه خاطرنشان کرد: چنانچه فردی علائم این بیماری را مشاهده کرد بلافاصله به مراکز بهداشتی درمانی برای نمونه‌گیری و تائید قطعی مراجعه و حتما بهداشت فردی را رعایت کند و با خودمراقبتی و قرنطینه خانگی مانع از گسترش بیماری شود.

رییس گروه مبارزه با بیماری ها معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک در پایان گفت: این احتمال وجود دارد که برخی از زائران اربعین مبتلا به این بیماری باشند و باید توجه کنند که باید از دست دادن و روبوسی خودداری کنند و نسبت به درمان خود حتما اقدام کنند.


( ۳ )

نظر شما :