تاثیر شناخت از وقایع طبیعی در مقابله با آن

۲۳ مهر ۱۴۰۱ | ۱۶:۳۵ کد : ۲۹۸۲۸ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۳۳۰
مسئول واحد کاهش خطر بلایا مرکز بهداشت اراک گفت: برای پیش‌بینی، پیشگیری و تقابل منطقی با وقایع طبیعی باید آنها را شناخت.
تاثیر شناخت از وقایع طبیعی در مقابله با آن

به گزارش وب دا مرکزی، ناصر ربیعی با اشاره به اینکه شناخت وقایع طبیعی راهکاری موثر در پیش‌بینی، پیشگیری و تقابل منطقی به شمار می رود، بیان کرد: این حوادث معمولا غیرقابل پیش‌بینی بوده یا حداقل از مدت های طولانی قبل، نمی‌توان وقوع آنها را پیش‌بینی کرد که شامل زلزله، سیل، طوفان، گردباد، سونامی، تگرگ، بهمن، رعد و برق، تغییرات شدید درجه حرارت، خشکسالی و آتشفشان و ... می شود.

وی افزود: برخی از بلایای طبیعی، بطور غیر مستقیم، ناشی از عملکردهای انسانی هستند و بلایایی ناشی از افزایش آلودگی هوا یا گرم شدن زمین و همچنین سیل ناشی از تخریب جنگل‌ها به ‌دست انسان از این جمله‌اند.

وی تاکید کرد: طبق آمار موجود، سه درصد از مجموع شهرهای ایران در نواحی کم خطر قرار دارند و از ۴۳ مورد حوادث غیر مترقبه ممکن در کل جهان حدود ۳۲ مورد آن در ایران تجربه شده است که شایع‌ترین این حوادث شامل زلزله، سیل، خشکسالی، فرونشست زمین، آفات محصولات کشاورزی- دامی و آتش‌سوزی جنگل‌ها می شود و با این تفاسیر ایران جزو ۱۰ کشور بلاخیز، ششمین کشور زلزله‌خیز و چهارمین کشور سیل‌خیز در جهان است؛ این کشور در حالی ۶ درصد تلفات بلایای طبیعی جهان را به خود اختصاص داده که فقط یک درصد جمعیت جهان را داراست.

وی تاکید کرد: در واقع، کنترل شرایط با اتخاذ راهکارهای موثر ممکن خواهد بود.

مسئول واحد کاهش خطر بلایا مرکز بهداشت اراک در پایان ایجاد سیستم هشدار و اخطار به موقع جوی، آماده‌سازی نیروهای انتظامی و راهداری، ایمن‌سازی نقاط وقوع بلایای طبیعی، تمهیدات علمی و مهندسی طراحی پروژه‌های عظیم مطالعاتی در فازهای شناسایی، اجرا، نظارت و ارتقای سطح آموزش عمومی و تخصصی برای مقابله و کاهش آثار بلایای طبیعی، تقویت نیروی انسانی متخصص و گروه‌های پژوهشی کارشناسی جهت مطالعه بلایای طبیعی در مسیرهای اصولی و صحیح را در پیشگیری و کاهش اثرات منفی این بلایا موثر دانست.


( ۱ )

نظر شما :