درمان بیماری های مزمن دیابتی نیازمند مشارکت بیمار

۲۲ آذر ۱۴۰۱ | ۱۰:۴۱ کد : ۳۱۲۲۰ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۶۱۴
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اراک معتقد است: درمان بیماری های مزمن دیابتی پیچیده است، اما با همراهی و همکاری بیمار، امکان پذیر است.
درمان بیماری های مزمن دیابتی نیازمند مشارکت بیمار

به گزارش وب دا مرکزی، دکتر جواد جواهری گفت: برنامه فعالیت بدنی روزانه به مدت ۴۵ دقیقه متوسط تا شدید باید در برنامه بیماران دیابتی قرار گیرد و همه بیماران از لحاظ اضافه وزن و چاقی باید بررسی شوند.

وی افزود: رعایت وعده ها و میان وعده ها، استفاده از لبنیات کم چرب، مصرف میوه و سبزی، استفاده از سبزیجات به عنوان سبزی پخته، استفاده از نان های سبوسدار، استفاده از روغن های مایع گیاهی و ... از جمله توصیه های غذایی بیماران دیابتی است.

وی تاکید کرد:  هر یک از بیماران دیابتی به یک درمان خاص خود نیاز دارند، لذا انتخاب روش درمانی مناسب هر یک از آنها یک امر ضروری است.

محمد طالبی کارشناس ارشد پرستاری و درمانگر زخم دیابتی نیز، بیان کرد: از میان تمام بیماران مبتلا به زخم پای دیابتی حدود ۲۰ درصد به علت عفونت بستری می شوند؛ در درجات مختلف زخم دیابتی ضخامت متغیری از پوست آسیب می بیند و نوع درمان بر حسب قسمت آسیب دیده متفاوت است.

وی با بیان اینکه اگزودای چرکی و ترشحات خونابه ای از جمله ترشحات زخم در زخم پای دیابتی به شمار می رود، افزود: این زخم ها ۶ گرید دارند.

وی افزود: فراهم کردن محیط مناسب برای ترمیم زخم، پیشگیری از خیس خوردگی، انتخاب پانسمان مناسب، بررسی از نظر نیاز به آنتی بیوتیک و ... از جمله موارد حائز اهمیت در این حوزه است.


نظر شما :