بیماری های غیرواگیر ۸۵ درصد علت مرگ و میرهای کشور را تشکیل می دهند

۰۸ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۲:۳۴ کد : ۳۲۱۲۲ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۵۵۲
رییس مرکز بهداشت استان مرکزی گفت: امروزه بیماری‌های غیر واگیر عامل اصلی مرگ و میر در جهان و کشور هستند و چهار بیماری عمده غیرواگیر (بیماری های قلبی عروقی، سرطان، دیابت و بیماری های مزمن تنفسی) به ترتیب مسئول بیش از ۸۰ درصد از مرگ و میرها در جهان و ۸۵ درصد از مرگ و میرها در ایران می باشند.
بیماری های غیرواگیر ۸۵ درصد علت مرگ و میرهای کشور را تشکیل می دهند

به گزارش وب دا مرکزی، دکتر علی علیمحمدی بیان کرد: این 4 بیماری ریشه در سبک زندگی و رفتارهای افراد دارد.

وی با اشاره به اینکه رژیم غذایی ناسالم، نداشتن فعالیت بدنی، مصرف دخانیات و الکل مهمترین دلایل و سبک های ناسالم زندگی افراد در جامعه است که متاسفانه رواج یافته و باعث مشکلات عدیده ای می شود، افزود: در حال حاضر با افزایش امید به زندگی و بالا رفتن طول عمر افراد، تغییر در سبک زندگی، افزایش مصرف دخانیات، مصرف کم میوه و سبزی، کم تحرکی و ... بیماری های غیرواگیر از جمله سرطان ها در حال افزایش است که می توان با رعایت خودمراقبتی آن ها را مدیریت کرد.

وی تاکید کرد: دغدغه ای که امروزه سرطان را به عنوان یک معضل بهداشتی در سطح جهان معرفی می کند و مبارزه با آن را جزو اولویت های بهداشتی درمانی قرار می دهد، رشد رو به افزایش تعداد مبتلایان به این بیماری در سطح جهان و به خصوص در کشور ما می باشد.

دکتر علیمحمدی در ادامه خاطرنشان کرد: در حال حاضر تدوین برنامه های ملی پیشگیری و کنترل سرطان ها از ضرورت های بهداشتی هر جامعه ای محسوب می شود چرا که پیشگیری از بروز سرطان ها با کنترل عوامل خطر مقدور، و تشخیص زودهنگام با هدف درمان قطعی در مورد بسیاری از سرطان ها امکان پذیر است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: تخمین زده می شود که بیش از یک سوم تمام موارد سرطان ها قابل پیشگیری و یک سوم دیگر به شرط تشخیص زود هنگام، بالقوه درمان پذیر می باشند.


( ۱ )

نظر شما :