معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک در همایش روز ماما: نقش کلیدی خدمات مامایی در جوانی جمعیت

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۲۳:۵۵ کد : ۴۳۵۸۶ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۱۳۰
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک بر نقش کلیدی ماما در تامین سلامت مادران و نوزادان، بهبود کیفیت زندگی و رضایتمندی از زندگی مشترک و همچنین حفظ جوانی جمعیت، تاکید کرد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک در همایش روز ماما: نقش کلیدی خدمات مامایی در جوانی جمعیت

به گزارش وب دا مرکزی، دکتر اردلان زیلابی در همایش هفته ملی جوانی جمعیت و گرامیداشت روز جهانی ماما، گفت: مراقبت هایی که به عنوان خدمات  مامایی در کشور ارائه می‌شود، بسیار ارزشمند است و روز به روز تاثیر آن بر سلامت جامعه بیشتر خواهد شد.
وی افزود: شعار امسال روز ماما، «هر ماما یک سفیر جوانی جمعیت» است، ما باید قدردان زحمات این قشر باشیم چرا که حتی در صعب‌العبورترین نقاط و محروم ترین مناطق استان در حال ارائه خدمت به گروه های آسیب پذیر مادر و نوزاد هستند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک اظهار داشت: ماماها نه فقط در حوزه بهداشت که در حوزه امیدآفرینی و کرامت مادری و نجات فرزندان از سقط در جامعه نقش دارند؛ بحث جوانی جمعیت برای همه ما بسیار جدی است و در زمینه حفظ سلامت مادر باردار، نوزاد و کاهش مرگ و میر در این گروه، شاغلین مامایی تاثیرگذار هستند؛ به واسطه تلاش این همکاران در  شاخص‌های سلامت خانواده، رشد قابل توجهی داشته ایم آنچه که در آینده ای کوتاه با آن مواجه هستیم، روند سالمندی جمعیت و ترکیب ناهماهنگ هرم جمعیتی است که لزوم مداخله به هنگام در بروز این شرایط مهم، وظیفه همه ما را سنگین تر می‌کند.
دکتر زیلابی با عنایت به اهمیت گرامیداشت روز جهانی ماما، این روز را فرصتی مناسب برای بیان چالش‌ها و آسیب‌های حرفه‌ای آنها دانست و افزود: گرچه فعالین این حوزه و انجمن صنفی مامایی مسائل این رشته را پیگیری می‌کنند، اما در کنار آنها تریبون دانشگاه نیز برای طرح مطالبات این قشر زحمتکش مناسب است.
وی اظهار داشت: در سراسر استان مرکزی بیش از ۵۰۰ ماما مشغول به فعالیت هستند و نقش آنها در مراقبت های گروه های سنی از جنینی تا سالمندی در سلامت خانواده نیز تعریف شده است؛ لازم است به نقش مشاوره ماماها برای فرهنگسازی  جوانی جمعیت در راستای اجرای قانون حمایت از خانواده توجه ویژه تری شود، چرا که ماماها به عنوان خط اول ارائه خدمات به زنان و خانواده، نقش مهم و کلیدی در حوزه جوانی جمعیت دارند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز در این مراسم تصویب قانون جوانی جمعیت را روزنه امیدی برای حل مشکلات جامعه مامایی دانست و گفت: از آنجایی که بحث جوانی جمعیت یکی از مسائل مهم امروز کشور است، امیدواریم این قانون، بزنگاهی برای حل مسائل حرفه‌ای و تعالی رشته مامایی باشد.
گفتنی است در پایان این مراسم از ماماهای منتخب دانشگاه با اهدا لوح تقدیر و هدیه، قدردانی شد. 

کلید واژه ها: مراسم روز ماما تقدیر از ماماهای نمونه دانشگاه علوم پزشکی اراک معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک


نظر شما :