رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در اراک:

۳۸ هزار نفر مبتلا به ویروس ایدز در کشور شناسایی شده اند

۱۷ مهر ۱۳۹۸ | ۱۶:۵۱ کد : ۶۰۸۵ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۲۲۰۵
رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۶۲ هزار نفر در کشور به ویروس ایدز مبتلا هستند که تاکنون ۳۸ هزار نفر از آنان شناسایی شده اند.
۳۸ هزار نفر مبتلا به ویروس ایدز در کشور شناسایی شده اند

به گزارش وب دا مرکزی، دکتر محمدمهدی گویا در دوازدهمین نشست کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت زنان و خانواده استان مرکزی در اراک افزود: جمع بزرگی از افراد مبتلا به این بیماری عفونی در کشور شناسایی نشده اند و از بیماری خود بی خبر هستند.

وی اظهار داشت: همه نگرانی مجموعه بهداشتی کشور بر این مهم است که در صورت سرعت ندادن به امور پیشگیری، ممکن است تعداد مبتلایان افزایش پیدا کند.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت بیان کرد: شناسایی افراد مبتلا به این بیماری از مهمترین مشکلات مجموعه بهداشتی کشور است که برای حل شدن این مهم باید آموزش، فرهنگ سازی و اطلاع رسانی جامع صورت گیرد.

دکتر گویا عنوان داشت: اکنون ایدز یک بیماری کشنده نیست بلکه به یک بیماری مزمن تبدیل شده که افراد سال های طولانی بی اطلاع از بیماری خود به زندگی ادامه می دهد.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در پایان بیان کرد: HIV بیماری شناخته شده و قابل درمان و کنترل است که با انجام مراقبت های لازم مانند سایر بیماری ها فرد مبتلا می تواند، زندگی طبیعی و طول عمر بالا داشته باشد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی نیز در ادامه این نشست گفت: در استان مرکزی وضعیت بیماری‌ها قابل قبول و مطلوب است به این شکل که آمار استان در مقایسه با نرم کشوری  بیماری‌ها بویژه درخصوص بیماری هایی مثل ایدز، هپاتیت و گزش حیوانات، بهتر است.

دکتر سید محمد جمالیان افزود: در سال گذشته 200 میلیون تومان از درآمدهای اختصاصی استان به منظور شناسایی و هزینه بیماری و مراکز DIC هزینه شده است وعلیرغم اینکه امسال از لحاظ بودجه‌ای نیز با معضلاتی مواجه شده‌ایم اما سعی در عدم قطع خدمات داشته‌ایم که البته با توجه به مشکلات موجود، ادامه کار بسیار سخت است.

وی تصریح کرد: تا سال گذشته در مرکز مراکز DIC زنان، تامین ناهار توسط صنایع انجام می‌شد اما متاسفانه در حال حاضر این اقدام از طرف صنایع انجام نمی‌شود و در رابطه با تامین غذای این مراکز در استان با مشکلاتی مواجه شده‌ایم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی نیز در این جلسه با بیان اینکه خوشبختانه در استان مرکزی پیشرفت‌های زیادی در جهت درمان بیماری‌های واگیردار انجام شده است، گفت: در مجموع طی چندسال گذشته 70 مورد فوت ناشی از ایدز مشاهده شده که 66 نفر مرد و 4 نفر زن بوده‌اند.

دکتر جواد نظری در خصوص روش های انتقال بیماری ایدز افزود: این بیماری 66 درصد از طریق اعتیار تزریقی، 25 درصد آمیزشی و یک درصد خون و فرآورده‌های خونی منتقل می‌شود و انتقال از طریق مادر به کودک 3 مورد مشاهده است که این آمار در سال گذشته 55 درصد از طریق رابطه جنسی و 23 درصد از طریق اعتیار تزریقی بوده است. این تفاوت آمارها نشان از تغییر روش انتقال بیماری دارد.

وی بیان کرد: بیشترین موارد ابتلا به ایدز ابتدا در سطح اراک و سپس شازند مشاهده شده و در مجموع در استان مرکزی آمار شیوع بیماری ایدز 23 مورد در 100 هزار نفر است.

کلید واژه ها: کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت زنان و خانواده استان مرکزی رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دکتر محمدمهدی گویا دکتر سید محمد جمالیان رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک


( ۸ )

نظر شما :