رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی:

هیچ کمبودی در مورد انسولین های ویالی تولید داخل نداریم / در روزهای آتی نوراپید و نوومیکس از انبار گمرک ترخیص و در استان توزیع می شود / تفاوتی در انسولین تولید داخل و خارج وجود ندارد

۱۶ آبان ۱۳۹۸ | ۱۷:۲۷ کد : ۶۴۲۷ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۱۶۹۵
به گزارش وبدا مرکزی، دکتر سید محمد جمالیان در رابطه با وضعیت انسولین در داروخانه های استان مرکزی گفت: در استان مرکزی کمبود انسولین های ویالی تولید داخل وجود ندارد ولی متاسفانه در نوع خارجی این دارو مشکلاتی وجود دارد که این مشکلات مربوط به واردات انسولین‌های نوراپید و نوومیکس به کشور می باشد که موجب قرار گرفتن این ۲ دارو در لیست کمبودهای دارویی کشور و استان شده است و با ترخیص این دارو از انبار گمرک و توزیع در استان این مشکل برطرف خواهد شد.
هیچ کمبودی در مورد انسولین های ویالی تولید داخل نداریم / در روزهای آتی نوراپید و نوومیکس از انبار گمرک ترخیص و در استان توزیع می شود / تفاوتی در انسولین تولید داخل و خارج وجود ندارد

ایشان افزود: هر هفته در دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی، کمیته رصد دارو  برگزار می گردد که در این کمیته کمبودهای دارویی در استان پیگیری می شود و تا به حال هیچ نوع کمبودی از  داروی های حیاتی چه در بخش بستری و چه در بخش سرپایی گزارش نشده است.
️وی در ادامه تصریح کرد: با این حال، اگر فردی که مبتلا به دیابت است و برای مراقبت و کنترل دیابت نیاز به انسولین دارد و مشکل دسترسی به انسولین را دارد می‌تواند در وقت اداری با سامانه ۱۹۰ تماس بگیرد و دلیل نبود دسترسی را اعلام کند و در صورتیکه قادر به تماس با سامانه ۱۹۰ نشوند به شماره  918 368 9786 پیامک ارسال کنند تا برای دریافت دارو به مراکز دارای دپوی استراتژیک معرفی شوند.
وی با اشاره به تغییر نحوه عرضه انسولین های خارجی در کشور و استان بر اساس سیاست‌گذاری جدید، افزود: هیچ مشکلی در زمینه تأمین انسولین وجود ندارد و طبق گفته مسئولین وزارت بهداشت، محموله‌های انسولین های قلمی به اندازه نیاز چندین ماه کشور در انبارها و گمرک موجود می باشد و تدابیر لازم برای ورود این دارو به داروخانه ها و توزیع منطقی آن در بین بیماران صورت پذیرفته است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی گفت: در چند روز آینده داروهای کمیاب با همکاری ۱۶ داروخانه در اراک توزیع خواهد شد که این داروخانه‌ها ۲۰ نوع قلم داروی‌کمیاب که شامل هورمون رشد، انسولین های نوراپید و نوومیکس و... می باشد را عرضه خواهند کرد.
دکتر سید محمد جمالیان در ادامه افزود: بر خلاف باور اشتباهی که در بین بیماران دیابتیک وابسته به انسولین وجود دارد تاثیر انسولین های ویالی تولید داخل بر روند درمان هیچ تفاوتی با انسولین های نوراپید و نوومیکس خارجی ندارد بلکه تنها اختلاف آنان نوع تزریق می باشد که امیدواریم با تغییر فرهنگ و در راستای حمایت از تولید داخلی بیماران درصدد استفاده از این نوع دارو برآیند.
ایشان در پایان اظهار داشت: پرداخت نشدن مطالبات داروخانه‌ها از طرف بیمه‌ها می تواند به روند تهیه و توزیع دارو در استان و کشور لطمه بزند و ورود بر این مطلب و پرداخت مطالبات بیمه ای به داروخانه ها و دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی از اقدامات اساسی در جهت افزایش کیفیت سلامت و بهبود هر چه بیشتر ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به مردم شریف استان مرکزی می باشد.


( ۹ )

نظر شما :