هشدار معاون غذا و دارو اراک درباره عرضه الکل صنعتی به‌ جای الکل ضدعفونی‌کننده

۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۷:۲۲ کد : ۸۱۵۴ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۷۶۰
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اراک نسبت به عرضه و استفاده از الکل صنعتی به‌ جای الکل ضدعفونی‌کننده در شرایط فعلی کشور هشدار داد.
هشدار معاون غذا و دارو اراک درباره عرضه الکل صنعتی به‌ جای الکل ضدعفونی‌کننده

به گزارش وب دا مرکزی، دکتر عباس علیمرادیان معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اراک، با اشاره به نکاتی درباره استفاده بیش از حد مواد ضد عفونی‌ کننده و تبعات آن اظهار داشت: طبق گفته پژوهشگران و پزشکان ویروس کرونا از جنس چربی است که می‌شود به‌راحتی با روش ساده و کم‌هزینه شست‌وشوی دستها با صابون و آب ولرم از ضدعفونی کردن دستها و سطوح بهره‌مند شد.
این عضو هئیت علمی دانشگاه با اشاره به استقبال مردم در خصوص خرید مواد ضدعفونی‌کننده و الکل تصریح کرد: با توجه به جو روانی حاکم بر فضای غبارآلود، این روزها شاهد تلاش و تکاپو هموطنان برای خرید اتانول یا همان اتیل‌الکل ۷۰ درصد که این روزها با قیمت طلا برابری می‌کند، هستیم.
وی به سوء استفاده‌کنندگان در این زمینه اشاره کرد و افزود: متأسفانه افراد سودجو و فرصت‌طلب از شرایط امروز استفاده می‌کنند و الکل صنعتی متانول را که برای بدن بسیار سمی و خطرناک است به مردم با نام الکل اتانول ۷۰ درصد می‌فروشند؛ این الکل (متانول) به‌راحتی از طریق پوست جذب بدن می‌شود و مشکلاتی را برای افراد ایجاد می‌کند.
وی تأکید کرد: حجم مصرف اتانول برای ضدعفونی کردن سطوح  این روزها بسیار زیادتر از حد معمول است به‌گونه‌ای که افراد چندین نوبت وسایل کار و میز خود را با آن شست‌وشو می‌دهند در صورتی که این ویروس از طریق هوا منتقل نمی‌شود؛ چنانچه افراد رعایت مسائل بهداشتی را به‌درستی انجام دهند نیاز به مصرف این حجم از اتانول در محیط‌های بسته اداری و منزل نیست و همچنین می‌توان با شست‌وشوی دست‌ها با آب ولرم و صابون از مصرف بیش از حد اتانول جلوگیری کرد.
دکتر علیمرادیان اضافه کرد: برای ضدعفونی کردن سطوح می‌توان از وایتکس رقیق‌شده استفاده کرد البته برای تهیه آن می‌توان ۲.۵ سی.سی وایتکس را به ۱۰۰ سی.سی آب اضافه کرد، محلول را کاملاً مخلوط و برای ضدعفونی کردن سطوح  از آن استفاده کرد.


نظر شما :