ایجاد زیرساخت استقرار اورژانس هوایی در شهرستان‌های استان مرکزی تکلیف است

۲۰ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۳:۰۲ کد : ۹۸۵۱ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۳۲۷
استاندار مرکزی گفت: ایجاد زیرساخت لازم برای استقرار اورژانس هوایی در تمامی شهرستان‌ها و آماده‌سازی مکان استاندارد فرود بالگرد تا سه ماه آینده تلکیف است.
ایجاد زیرساخت استقرار اورژانس هوایی در شهرستان‌های استان مرکزی تکلیف است

به گزارش وب دا مرکزی، سید علی آقازاده در نشست تخصصی کارگروه امور اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده استان مرکزی، افزود: از تصویب‌نامه ساخت محل فرود بالگرد اورژانس هوایی در تمامی شهرستان‌های استان یک سال می‌گذرد و تاکنون فقط شهرستان تفرش نسبت به جانمایی و ساخت اقدام کرده است.

وی اظهار داشت: فرمانداران استان باید با رعایت ضوابط اجرایی و تایید دانشگاه علوم پزشکی و اورژانس تا شهریورماه جاری نسبت به جانمایی مکان بالگرد هوایی اقدام کنند.

استاندار مرکزی در بخش دیگری از سخنانش  گفت: تامین ۱۰ دستگاه موتور مجهز به خدمات فوریت‌های پزشکی برای شهرستان اراک و سه دستگاه برای ساوه با هدف سرعت‌دهی در امدادرسانی باید در برنامه اولویت‌دار مدیریت این شهرها و فرمانداری‌ها قرار گیرد.

آقازاده افزود: قیمت هر دستگاه موتورویژه امداد و فوریت‌های پزشکی ۲۵۰ میلیون ریال است که باید در سایه همراهی و تدبیر دستگاه‌های متولی تامین شود.

وی اظهار داشت: کاهش ۱۰ درصدی تلفات حوادث رانندگی در استان یکی از مصوبات سال گذشته بوده که در سایه تلاش صورت گرفته  و ارزیابی آماری شاخص‌ تلفات این بخش حدود  هشت درصد نسبت به مدت مشابه قبل آن کاهش داشته است.

استاندار مرکزی گفت: تداوم این راهبرد برای کاهش ۱۰ درصد آمار تلفات جاده‌ای امسال نیز ضروری است و نیاز است تمامی دستگاه‌های متولی با راهکارهای اثربخش در تحقق این هدف کمک‌رسان باشند.

آقازاده در پایان افزود: پویش کنترل سرعت در استان نیازمند همکاری هدفمند رسانه ها، دستگاه های اجرایی متولی و سازمان های مردم نهاد است و انتظار می‌رود که این مهم با حداکثر نتایج مطلوب جامه عمل بپوشد.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز گفت: میانگین ماموریت فوریت‌های پزشکی در پایگاه امداد اراک در شبانه روز ۲۰ مورد است در حالی که استاندارد آن هشت ماموریت تعیین شده و این مهم بیانگر ان است که شمار مکان‌های امدادی مستقر در این کلانشهر با حجم اتفاقات و حوادث همخوان نیست.

دکتر پریا بهرامی افزود: شمار الکتروشوک‌های موجود برای جلوگیری از ایست قلبی در استان ناکافی است و تامین هر یک از این تجهیزات ضروری امدادی یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال منابع مالی نیاز دارد.

وی اظهار داشت: ساخت و تجهیز سوله بحران از شاخص های اعتبارسنجی دانشگاه های علوم پزشکی است، بنابراین لازم است سالنی به وسعت ۲ هزار مترمربع در اراک ساخته و تجهیز شود.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: ساخت سکوی اورژانس هوایی در صنایع و واحدهای صنعتی استان که یکی از قطب‌های برتر اقتصادی کشور محسوب می‌شود با توجه به ضریب احتمال  حوادث ناشی از کار باید در برنامه باشد.

دکتر بهرامی در پایان افزود: سکوی اورژانس هوایی در طرح نوسازی بیمارستان حضرت ولی عصر (عج)  به عنوان مرکز مادر تخصصی درمان استان مرکزی پیش‌بینی نشده و باید پیش از بهره‌برداری از این طرح مهم درمانی نقیصه مذکور برطرف شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی نیز گفت: بهبود خدمات پیش بیمارستانی و اورژانس برای استان مرکزی که از نظر موقعیت جغرافیایی و سهم اقتصادی شرایط خاص در کشور دارد باید با اولویت دنبال شود و رویکردها برای شاخص‌بندی و نیازهای برجسته باید واقع‌بینانه باشد تا مصوبات روی کاغذ نماند.

بهروز اکرمی افزود: بیمارستان حضرت ولی عصر(عج) اراک در طرح نوسازی باید فارغ از هر نقص و تامین کننده نیازهای درمانی استان در بازه زمانی مناسب آینده باشد بنابراین باید مکان فرود بالگرد اورژانس هوایی برای این مرکز درمانی مادر به بهترین شکل و در سایه استانداردهای موجود تعبیه شود.


( ۲ )

نظر شما :