با رعایت بهداشت فردی می توان از اسهال ویروسی در امان بود

۲۴ خرداد ۱۴۰۱ | ۰۹:۰۰ کد : ۲۷۰۷۴ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۴۲۷
رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک از شیوع عامل اسهال ویروسی  یا "نورو ویروس" در هفته های اخیر خبر داد و گفت: با رعایت بهداشت فردی و شستن دست ها می توان از راه انتقال آن پیشگیری کرد.
با رعایت بهداشت فردی می توان از اسهال ویروسی در امان بود

به گزارش وب دا مرکزی، دکتر سید محمد جمالیان بیان کرد: این ویروس همه سنین از کودکان تا بزرگسالان را درگیر می‌کند و می‌تواند با علائمی همچون دل‌پیچه، اسهال، حالت تهوع و استفراغ خود را بروز بدهد، ولی خوشبختانه شدت علائم به حدی نیست که نیاز به بستری وجود داشته باشد و با یک خود مراقبتی و بدون نیاز به آنتی‌بیوتیک بهبودی حاصل می‌شود.

وی افزود: در فصلی هستیم که یکسری ویروس‌ها و باکتری‌ها بیشتر می‌شوند، لذا معمولاً در فصل تابستان بیماری‌هایی که علائم آن‌ها با اسهال و استفراغ همراه باشد را بیشتر از قبل شاهد هستیم الآن هم این ویروس در کشور و استان مرکزی افزایش داشته و علائم آن بیشتر گوارشی است.

وی تاکید کرد: چون عامل ویروسی است حتی درمان آنتی‌بیوتیکی هم برای افراد نیاز نیست و فقط یک خود مراقبتی در منزل نیاز است تا بدن با کمبود آب مواجه نشود چون هم هوا گرم است و تعریق زیاد است و هم با اسهال و استفراغ آب بدن کم می‌شود اما عموماً بیمار ظرف دو تا سه روز بهبود می‌یابد.

دکتر جمالیان در ادامه خاطرنشان کرد: این ویروس همه سنین از کودکان تا بزرگ‌سالان را درگیر می‌کند و می‌تواند با علائمی همچون دل‌پیچه، اسهال، حالت تهوع و استفراغ خود را بروز بدهد ولی خوشبختانه شدت علائم به حدی نیست که نیاز به بستری وجود داشته باشد و با یک خود مراقبتی و بدون نیاز به آنتی‌بیوتیک بهبودی حاصل می‌شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک در ادامه خاطرنشان کرد: بیشترین راه انتقال این بیماری تماسی است و به‌خصوص با شستن دست‌ها در زمان استفاده از مواد غذایی و رعایت بهداشت فردی می‌توان به‌راحتی از آلوده شدن به این ویروس پیشگیری کرد، انتقال بیماری از طریق سبزیجات و میوه‌ها نیز خیلی نادر گزارش‌شده است.

وی در پایان افزود: در برخی موارد گاها شدت تهوع آن‌قدر زیاد است که بیمار نمی‌تواند چیزی بخورد که در این دسته از بیماران باید به درمانگاه مراجعه کنند و با دریافت یک سرم می‌توانند سریعاً به وضعیت جسمی مطلوب برسند و اساساً جای نگرانی نیست.


( ۵ )

نظر شما :