داروخانه های غیربیمارستان حق توزیع و فروش داروهای سقط جنین را ندارند

۰۲ تیر ۱۴۰۱ | ۱۱:۳۶ کد : ۲۷۲۸۷ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۱۳۳
مدیر اداره دارو و مواد تحت کنترل معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: توزیع داروهای سقط جنین در داروخانه‌های غیربیمارستانی ممنوع است.
داروخانه های غیربیمارستان حق توزیع و فروش داروهای سقط جنین را ندارند

به گزارش وب دا مرکزی، دکتر ژیلا محسنی بیان کرد: بر اساس قانون، داروهای سقط جنین صرفا با تشخیص پزشک معالج و تایید داروخانه بیمارستانی و ثبت دقیق آن‌ها در سامانه قابل تجویز است و توزیع و فروش هرگونه دارویی که منجر به سقط جنین می‌شوند در داروخانه‌های غیربیمارستانی و خارج از این مصوبه، غیرقانونی تلقی می‌شود و درصورت انجام بر فروش و نگهداری این قلم در داروخانه به مرجع قضایی معرفی می شوند.
وی افزود: در جلسه قرارگاه جوانی جمعیت مصوب است که معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی نسبت به نظارت و رصد توزیع داروهای سقط جنین و برخورد با داروخانه‌های متخلف اقدام کند.
وی تاکید کرد: داروهای سقط جنین عوارض زیادی دارند و از آنجا که عمده افرادی که از این داروها استفاده می‌کنند، مصرف آن را کتمان و دیر به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند؛ زمانی مراجعه می‌کنند که دچار خونریزی‌های شدید و افت فشار خون و هموگلوبین می‌شوند.
دکتر محسنی در ادامه با اشاره به اینکه مواردی از مراجعه زنان در پی مصرف داروهای سقط جنین را داشته‌ایم که فرد دچار شوک شده و درمان او سخت شده است، نسبت به این موضوع هشدار داد.
مدیر اداره دارو و مواد تحت کنترل معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اراک در پایان گفت: داروهای سقط جنینی که خارج از داروخانه‌های بیمارستانی توزیع می‌شوند ممکن است اصالت نداشته باشند و تقلبی باشند و بنابراین دارای کیفیت نامناسبی هستند و مصرف آنها می‌توان عوارض زیادی به جا بگذارد.


نظر شما :