دیابت،بزرگترین اپیدمی تاریخ بشریت

دیابت،بزرگترین اپیدمی تاریخ بشریت

دیابت،بزرگترین اپیدمی تاریخ بشریت
۲۲ آبان ۱۴۰۱ | ۰۸:۲۰ کد : ۳۰۵۵۶ اخباراصلی
تعداد بازدید:۹۱
دیابت،بزرگترین اپیدمی تاریخ بشریت
دیابت،بزرگترین اپیدمی تاریخ بشریت

در حال حاضر از هر ۱۰ بزرگسال در سراسر جهان، یک نفر با دیابت زندگی می کند و بیش از ۵۳۷ میلیون بزرگسال (۲۰ تا ۷۹سال) در جهان مبتلا به دیابت هستند؛همین امر این بیماری را به بزرگترین چالش و البته اپیدمی زندگی بسری در طول تاریخ تبدیل کرده است.

 

به گزارش وب دا مرکزی،روز جهانی دیابت بزرگ‌ترین کارزار آگاهی‌دهی در جهان است. این کارزار هرساله توجهاتی را به خود جلب می‌کند که برای مبتلایان به دیابت اهمیت زیادی دارد؛ و تلاش می‌کند تا دیابت را کاملا در کانون توجهات عمومی و سیاسی قرار دهد.


روز جهانی دیابت بزرگ ترین کمپین آگاهی از دیابت در جهان است که هر ساله در ۱۴ نوامبر برگزار می شود. هدف از برگزاری روز جهانی دیابت که در سال ۱۹۹۱ توسط فدراسیون بین المللی دیابت و سازمان بهداشت جهانی راه اندازی گردید، ترویج اهمیت اقدام هماهنگ برای مقابله با دیابت به عنوان یک مساله مهم بهداشت جهانی است.
رئیس گروه بیماری های غیرواگیر مرکز بهداشت استان مرکزی در این رابطه می گوید : این بیماری یک بیماری خاموش است بطوریکه تقریباً نیمی از افرادیکه دچار این بیماری اند، از ابتلای خود به این بیماری مطلع نیستند که این امر فشار مضاعفی بر سیستم های بهداشتی وارد می کند.


دکتر پری میرشفیعی افزود : پیش بینی می شود تا سال ۲۰۳۰ تعداد بیماران بزرگسال به ۶۴۳ میلیون نفر برسد و بیش از ۱.۲ میلیون کودک و نوجوان مبتلا به دیابت نوع یک هستند. در هر ۵ ثانیه ۱نفر به علت دیابت یا عوارض ناشی از آن جان خود را از دست می دهد.
وی تاکید کرد: این رقم در سال ۲۰۲۱ در حدود ۶.۷ میلیون نفر در جهان می باشد. همچنین حداقل ۷۵درصد افراد دیابتی از بیماری خود آگاه هستند.


دکتر میرشفیعی در ادامه خاطر نشان کرد : شیوع قند خون بالا در استان مرکزی 8% می باشد که نسبت به شاخص کشوری در حد مطلوبی می باشد اما باتوجه به شاخص هشتمین دور از پیمایش کشوری بررسی عوامل خطر بیماریهای غیرواگیر (STEPS) در سال 1399 با شاخص 14.6% فاصله داریم. به همین علت پیگیری و مراقبت بیماران مبتلا به دیابت هر ماه توسط بهورز/ مراقب سلامت و هر سه ماه توسط پزشک انجام می گیرد .


رئیس گروه بیماری های غیرواگیر مرکز بهداشت استان مرکزی همچنین یادآور شد : کمپین امسال بر نیاز به دسترسی بهتر به آموزش با کیفیت دیابت برای متخصصان سلامت و افرادی که با دیابت زندگی می کنند، تاکید دارد.


دکتر میرشفیعی در پایان توصیه کرد : باتوجه به شرایط بیماری آنفلوآنزا، واکسیناسیون به موقع مورد توجه قرار گیرد همچنین با توجه به اینکه بیماران مبتلا به دیابت به دلیل اختلال سیستم ایمنی مستعد ابتلا به بیماری آنفلوآنزا هستند پیشگیری از ابتلا به ویروس و مراقبت از مبتلایان به دیابت در الویت می باشد .

کلید واژه ها: دیابت