هفت نکته ساده برای ارتقای امنیت ویندوز

۳۰ مرداد ۱۴۰۱ | ۰۹:۵۹ کد : ۲۸۶۸۵ اخبار
تعداد بازدید:۳۲۵
تهیه کننده خبر: سمانه خلج مهرآبادی
هر سیستم ویندوزی دارای سطح بالایی از امنیت است. اما این برای ایمن نگه داشتن شما از تهدید فزاینده جرایم سایبری کافی نیست.
هفت نکته ساده برای ارتقای امنیت ویندوز

هر سیستم ویندوزی دارای سطح بالایی از امنیت است. اما این برای ایمن نگه داشتن شما از تهدید فزاینده جرایم سایبری کافی نیست. لیست طولانی از کارهایی وجود دارد که می‌توانید خودتان انجام دهید تا سیستم ویندوز خود را حتی ایمن‌تر کنید. در این مقاله می‌توانید در مورد نحوه انجام این کار بیشتر بخوانید.

جرایم سایبری یک مشکل رو به رشد است. نه فقط برای شرکت‌ها بلکه برای افراد عادی نیز. همه در معرض خطر جرایم سایبری قرار دارند. به همین دلیل است که باید دقیقا بدانید که چگونه از ویندوز خود به بهترین شکل ممکن محافظت کنید. هر سال بر تعداد جرایم سایبری افزوده می‌شود و کارشناسان انتظار دارند این پیشرفت در آینده نیز ادامه یابد.

این نوع جنایت تنها با دیجیتالی شدن زندگی ما جذاب‌تر می‌شود. خوشبختانه، شما می‌توانید مجموعه ای از کارهای ساده را انجام دهید تا سطح امنیت سایبری خود را افزایش دهید و تا حد زیادی از خود محافظت کنید. برخی از آنها را اینجا بررسی کنید.

از رمزعبورهای قوی استفاده کنید
یکی از مهم ترین اقدامات امنیتی که اغلب دست کم گرفته می‌شود، رمزهای عبور شما است. رمزهای عبور شما اولین و اصلی ترین مانع برای هر کسی است که سعی در نفوذ به حساب‌های شما دارد. به همین دلیل است که باید به یاد داشته باشید که از رمزهای عبور قوی و منحصر به فرد استفاده کنید. این بدان معنی است که شما باید از استفاده دوبار از رمزهای عبور یکسان خودداری کنید. همچنین، باید رمزهای عبور خود را مرتباً تغییر دهید تا بالاترین سطح امنیت را به خود اختصاص دهید.

وقتی رمز عبور را انتخاب می‌کنید، باید روی پیچیده کردن آن و در نتیجه نقض آن سخت تمرکز کنید. این به معنای پرهیز از استفاده از کلمات و جملات منظم است. قوی ترین رمز عبور از ترکیب تصادفی حروف و اعداد تشکیل شده است. باید حداقل کاراکتر باشد اما ترجیحا طولانی تر باشد. راه‌های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد تا بتوانید همچنان رمز عبور حساب‌های خود را به خاطر بسپارید.

2. نرم افزار امنیتی را نصب کنید
یکی دیگر از اقدامات ایمنی که باید انجام دهید نصب نرم افزار امنیتی است. یکی از مهمترین آنها یک برنامه آنتی ویروس است. این یک سیستم امنیتی قوی برای شما فراهم می‌کند که از نفوذ ویروس‌ها به سیستم ویندوز شما جلوگیری می‌کند. اطمینان حاصل کنید که یکی از با کیفیت بالا را انتخاب کنید که برای رایانه شما مناسب است.

3. همه چیز را به روز نگه دارید
یکی از مواردی که شما را بیشتر آسیب پذیر می‌کند نرم افزار به روز نشده است. وقتی نرم افزار قدیمی می‌شود، سطح امنیت کاهش می‌یابد. جدیدترین به روز رسانی‌ها همیشه با اقدامات امنیتی به روز ارائه می‌شوند. به همین دلیل است که باید به طور مرتب نرم افزار را در ویندوز خود به روز کنید. دستگاه جدیدتر با نرم افزار به روز شده همیشه ایمن‌تر است.

4. احراز هویت چند عاملی را فعال کنید
یکی دیگر از موارد ساده برای افزایش امنیت سایبری، فعال کردن احراز هویت چند عاملی در بسیاری از حساب‌هایتان است. احراز هویت چند عاملی یک روش احراز هویت اضافی در کنار رمز عبور شما است. این می‌تواند شماره تلفن، شناسه چهره یا تأیید هویت اثر انگشت باشد. این امر ورود اکانت شما را برای هکرها سخت تر می‌کند.

البته، این برای حساب‌های حساس مانند حساب بانکی شما بسیار مهم است. اما بهترین کار این است که از Enable در تعداد زیادی از حساب‌های ممکن استفاده کنید. اگر هکری وارد یکی از حساب‌های شما شود، هک کردن حساب‌های دیگر شما بسیار آسان‌تر است. متأسفانه، شما اطلاعات بسیار حساس‌تری در حساب‌های خود دارید که ممکن است فکر کنید. سعی کنید تا حد امکان مقدار اطلاعات حساسی را که به صورت آنلاین به اشتراک می‌گذارید محدود کنید.

5. دو بار آنلاین فکر کنید
یکی از مهمترین چیزها اگر می‌خواهید سطح امنیت خود را افزایش دهید این است که وقتی آنلاین هستید دو بار فکر کنید. بسیاری از حملات سایبری به این دلیل اتفاق می‌افتند که شخصی روی چیزی که نباید داشته باشد کلیک می‌کند یا چیزی را دانلود می‌کند که نمی‌داند چیست. این می‌تواند از طریق یک ایمیل غیر دوستانه یا در سایت‌های ناامن باشد. به همین دلیل است که باید بسیار مراقب باشید که روی چه چیزی آنلاین کلیک می‌کنید.

خیلی اوقات، اگر دو بار فکر کنید، می‌توانید تشخیص دهید که آیا چیزی قانونی است یا خیر. هرگز اطلاعات حساسی را در سایتی که دوباره چک نکرده اید وارد نکنید. همیشه می‌توانید به دنبال قفل کوچک در URL بگردید. این به شما می‌گوید که آیا سایت ایمن است یا خیر. اگرچه تشخیص تقلب همیشه آسان نیست، اما با دوبار فکر کردن راه طولانی را طی خواهید کرد.

6. در استفاده از وای فای عمومی مراقب باشید
یکی از مکان هایی که در آن بیشتر در معرض دید قرار می‌گیرید، زمانی است که از وای فای عمومی استفاده می‌کنید. در یک Wi-Fi عمومی یا یک هات اسپات، هر کسی در همان شبکه می‌تواند به راحتی کامپیوتر شما را هک کند، هر کاری را که انجام می‌دهید بررسی کنید و به طور بالقوه به دستگاه شما نفوذ کند تا داده‌های شما را بدزدد. این یکی از مکان هایی است که VPN ابزار بسیار مفیدی است. این نرم افزار به شما این امکان را می‌دهد که از وای فای عمومی و در عین حال ایمن بودن به طور همزمان استفاده کنید. چه از VPN استفاده می‌کنید یا نه، باید با استفاده از یک Wi-Fi عمومی یا نقطه اتصال به حساب های حساس دسترسی داشته باشید.

7. به‌روز باشید 
جرایم سایبری یک نوع جنایت در حال رشد است. هر روز رایج‌تر می‌شود و به سرعت تکامل می‌یابد. این بدان معناست که مجرمان سایبری دائماً راه‌های جدیدی برای نقض سیستم امنیتی شما پیدا می‌کنند. بنابراین، برای افزایش ایمنی خود، باید از آخرین جرایم سایبری مطلع شوید. درست همانطور که جرایم سایبری تکامل می‌یابد، راه‌های محافظت از خود نیز انجام می‌شود. متأسفانه، هیچ کس هرگز نمی‌تواند کاملاً در فضای آنلاین ایمن باشد. اما اگر به روز ماندن را با محتاط بودن و نصب نرم‌افزار مناسب ترکیب کنید، راه طولانی را پیموده‌اید.

منبع: itna.ir

سمانه خلج مهرآبادی

تهیه کننده خبر

کلید واژه ها: جرایم سایبری رمزهای عبور امنیت ویندوز احراز هویت


نظر شما :