الزام پرداخت معوقات مستمری از تاریخ بازنشستگی با رأی دیوان عدالت اداری

پرداخت معوقات مستمری بازنشستگان

۳۰ خرداد ۱۴۰۰ | ۰۷:۰۸ کد : ۱۸۱۰۹ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۵۵۹
تهران - ایرنا - هیات عمومی دیوان عدالت اداری، پرداخت معوقات اصلاح مستمری بازنشستگی با احتساب اشتغال در مشاغل سخت و زیان آور را از تاریخ بازنشستگی الزام‌آور دانست.
پرداخت معوقات مستمری بازنشستگان

به گزارش روز شنبه ایرنا از دیوان عدالت اداری، کارگرانی که پس از بازنشستگی عادی به موجب رأی کمیته‌های استانی تشخیص مشاغل سخت و زیان آور، شغل تحت تصدی آن‌ها سخت و زیان آور تشخیص داده شده است و شرایط مربوط به بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان آور از جمله سنوات اشتغال و پرداخت معوقه مربوطه را احراز کرده اند، بازنشستگی عادی ایشان از عادی به سخت و زیان آور و از تاریخ بازنشستگی مشمول بازنشستگی در سخت و زیان آور کرد.

پس از مراجعه به دیوان و بررسی در شعب آراء صادر شده در این خصوص، بعضی شعب نسبت به الزام پرداخت معوقات سخت و زیان آور از زمان تایید، کمیته استانی را الزام آور دانسته و برخی از شعب با توجه به اینکه در زمان اشتغال کارگران، بیمه از کارفرما اخذ شده است زمان بازنشستگی عادی را ملزم دانستند.

از آنجایی که در رأی کمیته‌های استانی اشاره شده است، چون کارگر در سال‌های قبل در مشاغل سخت و زیان آور اشتغال داشته و شغل او زیان آور می‌باشد و طبعا، چون بیمه پرداخت شده از زمان بازنشستگی عادی محق اخذ حقوق سخت و زیان آور است، در نتیجه معوقات باید از زمان بازنشستگی و مستمری آن پرداخت شود.

هیات عمومی دیوان عدالت اداری از تاریخ صدور حکم بازنشستگی، تامین اجتماعی را متعهد به پرداخت کرده و این حاکی است که بیمه کارگران در گذشته وجود داشته اما شخص به تازگی از سختی و زیان آور بودن آگاه شده و با قطعیت رأی دیوان از زمان حاصل شدن آن، تامین اجتماعی را ملزم به پرداخت می‌کند. محل تعارض آراء در واقع شروع ذیحق بودن رأی مثبت کمیته استانی دال برسخت و زیان آور بودن است و هیات عمومی دیوان عدالت اداری تامین اجتماعی را نسبت به پرداخت معوقات از زمان بازنشستگی الزام آور دانسته است.

منبع : خبرگزاری ایرنا

کلید واژه ها: بازنشستگی بازنشسته کارگر کارمند دانشگاه علوم پزشکی اراک تامین اجتماعی دیوان_عدالت_اداری پرونده_های_دیوان دیوان بیمه


نظر شما :