چگونه در ویندوز وضعیت سلامت باتری لپ‌تاپ را بررسی کنیم؟

۱۹ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۳:۱۵ کد : ۱۵۷۳۹ اخبار
تعداد بازدید:۴۵۸
نویسنده خبر: محمدرضا جودکی
چگونه در ویندوز وضعیت سلامت باتری لپ‌تاپ را بررسی کنیم؟

ویندوز از زمانی که روی لپ‌تاپ‌ها نصب می‌شود وضعیت باتری را ثبت و نگهداری می‌کند. این سیستم عامل می‌تواند گزارش اطلاعات خود را از طریق دو فرمان متنی در اختیار کاربر قرار دهد. این اطلاعات شامل تعداد سیکل‌های مصرف باتری و نحوه استفاده از باتری در سه روز گذشته است. به‌علاوه، با کمک این گزارش می‌توانید ببینید که تخمین ویندوز از عمر باتری در مقایسه با سلامت واقعی آن چگونه است.
پس اگر می‌خواهید بدانید که باتری لپ‌تاپ شما در چه وضعیتی است یا اخیرا متوجه شده‌اید که عمر باتری دستگاه کاهش پیدا کرده و این اتفاق می‌تواند منشأیی مثل مشکل منبع تغذیه یا آلودگی ویروسی داشته باشد، گزارش وضعیت سلامت باتری تمامی اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار می‌دهد. برای مشاهده این گزارش کافی است:
1. ابزار Command Prompt را با جستجوی عبارت CMD در منوی استارت باز کنید.
2. گزارش مربوطه به صورت یک فایل HTML ارائه می‌شود، پس برای دسترسی آن به این فایل ابتدا دستور زیر را وارد کنید تا موقعیت خط فرمان به دسکتاپ شما منتقل شود:
cd %HOMEPATH%/Desktop

3. برای دریافت گزارش دستور زیر را بنویسید:
powercfg /batteryreport

4. با این کار ابزار Powerconfig اجرا می‌شود و گزارش وضعیت سلامت باتری به‌صورت فایل HTML روی دسکتاپ شما ذخیره خواهد شد.
5. حالا به دسکتاپ بروید و فایل گزارش را روی مرورگر وب خود باز کنید.
*** نکته مهم این است که گزارش وضعیت باتری ظاهرا فقط اطلاعاتی را ارائه می‌کند که از ابتدای نصب هر نسخه‌ی ویندوز ثبت شده است. با این حساب، اگر به ‌تازگی ویندوز خود را عوض کرده باشید، احتمالا به اطلاعات قبلی وضعیت سلامت باتری دسترسی نخواهید داشت. با این حال، همچنان با بررسی تفاوت میان ظرفیت اولیه و ظرفیت شارژ کامل باتری می‌توانید به وضعیت سلامت آن پی ببرید.

محمدرضا جودکی

نویسنده خبر

کلید واژه ها: باتری لپ تاپ دسکتاپ


نظر شما :