درایور معیوب CPU باعث شده است میلیون‌ها پی‌سی AMD آسیب‌پذیر شوند

۳۱ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۰:۰۰ کد : ۲۰۳۶۸ اخبار تازه های فناوری اطلاعات
تعداد بازدید:۶۳۱
تهیه کننده خبر: محمدرضا جودکی
با این مشکل، سودجویان می‌توانند به ‌راحتی پسوردها و کلیدهای رمزگذاری ‌شده را از حافظه‌ی سیستم سرقت کنند.
درایور معیوب CPU باعث شده است میلیون‌ها پی‌سی AMD آسیب‌پذیر شوند

پس از اینکه چندی پیش محققان چندین عیب در افزونه System Guard یا SGX اینتل پیدا کردند، مشکل مشابهی گریبان‌ گیر AMD شده است و محققان امنیتی به وجود آسیب‌ پذیری جدیدی در تراشه درایور مربوط به پردازنده امن پلتفرم (Platform Security Processor یا PSP) این شرکت پی برده‌اند.

آسیب‌ پذیری موجود در PSP با نام CVE-2021-26333 شناخته می‌شود، در دسته ریسک‌های متوسط قرار می‌گیرد و به مهاجمان این امکان را می‌دهد تا به داده‌های حساس در سیستم‌های قدرت ‌گرفته از AMD مثل سیستم‌های دسکتاپ رایزن، موبایل‌ها و ورک ‌استیشن‌ها دست پیدا کنند. علاوه بر این موارد، پی‌سی‌هایی که از APU-های سری A نسل ۶ و ۷ AMD یا پردازنده‌های مدرن Athlon استفاده می‌کنند از این آسیب ‌پذیری مصون نخواهند بود.

این آسیب‌پذیری امنیتی برای اولین بار در ماه آوریل توسط یکی از محققان امنیتی ZeroPeril کشف شده بود. تیم تحت نظر این محقق، یک اکسپلویت گواه بر مفهوم (proof-of-concept) را روی سیستم‌های متعدد AMD آزمایش کردند و به این نتیجه رسیدند که در این سیستم‌ها، با ورود به‌ عنوان کاربر با دسترسی‌های پایه هم می‌توان به‌ راحتی چندین گیگابایت از صفحات حافظه‌ی فیزیکی غیر فعال را در اختیار گرفت.

خوشبختانه در حال حاضر مایکروسافت و AMD برای برطرف کردن این مشکل پچ‌هایی منتشر کرده‌اند. کاربرانی که سیستمشان در خطر تأثیرپذیری از CVE-2021-26333 قرار دارد، می‌توانند آخرین نسخه از درایور تراشه AMD را از وب ‌سایت این شرکت دانلود و روی سیستم خود نصب کنند.

استفاده از پچ مایکروسافت هم برای مقابله با این آسیب‌پذیری راهگشا خواهد بود؛ اما احتمال دارد مشکلاتی در زمینه استفاده از پرینتر شبکه به وجود بیاورد.

منبع: zoomit

محمدرضا جودکی

تهیه کننده خبر

کلید واژه ها: پردازنده درایور آسیب پذیری cpu AMD


نظر شما :