فناوری AMD RAMP به‌عنوان رقیب XMP ۳.۰ اینتل با هدف افزایش عملکرد حافظه DDR۵ وارد میدان خواهد شد.

۱۸ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۲:۳۵ کد : ۲۴۶۱۳ اخبار تازه های فناوری اطلاعات
تعداد بازدید:۴۷۸
تهیه کننده خبر: محمدرضا جودکی
به لطف فناوری AMD RAMP، سرعت حافظه‌ی DDR۵ افزایش پیدا می‌کند.
فناوری AMD RAMP به‌عنوان رقیب XMP ۳.۰ اینتل با هدف افزایش عملکرد حافظه DDR۵ وارد میدان خواهد شد.

این فناوری را AMD برای رقابت با تکنولوژی XMP 3.0 اینتل توسعه داده است. درحالیکه اینتل با معرفی اولین پلتفرم دسکتاپ سازگار با DDR5 در بازار پیشتاز است، سازندگان حافظه‌ از استاندارد پروفایل آورکلاک جدید XMP 3.0 اینتل استفاده می‌کنند. در همین‌ حال، AMD شبانه‌ روزی در تلاش است تا مادربردهای سری ۶۰۰ سازگار با DDR5 خود را با سوکت AM5 جدید برای پردازنده‌های سری Ryzen 7000 عرضه کند.
به ‌گزارش ویدئوکاردز، پشتیبانی از اولین پردازنده‌های مبتنی‌ بر Ryzen LGA AMD که قرار است در نیمه‌ی دوم سال میلادی جاری رسما ارائه شود، تنها ارتقای اعمال ‌شده روی پلتفرم دسکتاپ AMD نیست. مادربردهای جدید مبتنی ‌بر LGA1718 اولین مادربردهای AMD نیز هستند که از حافظه‌ی DDR5 و استاندارد PCIe نسل پنج پشتیبانی می‌کنند. هر دو ویژگی به سخت‌افزار سازگاری نیاز دارند که هنوز نمی‌توان براحتی آن را خرید و در واقع پردازنده‌ی گرافیکی و حافظه‌ی ذخیره‌سازی PCIe نسل ۵ دردسترس کاربران عادی نیست. افزون ‌براین، حافظه‌ی DDR5 با کمبود عمده‌ی PMIC (مدارهای مجتمع مدیریت انرژی) و درنتیجه افزایش قیمت مواجه است.
ای‌ام‌دی APU جدید خود موسوم به Ryzen 6000 Rembrandt را با بهره‌ گرفتن از حافظه‌های DDR5 و LPDDR5 برای لپ‌تاپ‌ها به بازار عرضه کرده است؛ اما ظاهراً این شرکت فعلا نگران کمبود DDR5 نیست. بااین‌حال، لپ‌تاپ‌های یاد شده فوریه عرضه خواهند شد؛ بنابراین، هنوز مشخص نیست که این محصولات چقدر تحت ‌تأثیر مشکل کمبود حافظه قرار دارند. AMD برای سری دسکتاپ خود فناوری جدیدی به‌ نام RAMP را ارائه خواهد داد که اولین ‌بار توسعه ‌دهندگان HWiNFO آن را فهرست کرده‌اند. فناوری RAMP (پروفایل حافظه‌ی شتاب‌دهنده‌ی Ryzen) پاسخی به پروفایل XMP 3.0 اینتل است. این دو فناوری پروفایل‌های آورکلاک از‌پیش ‌تعریف ‌شده‌ای هستند که به هر ماژول حافظه‌ی پیشرفته اضافه می‌شوند.
احتمالاً AMD RAMP  با XMP سازگار خواهد بود و علاوه‌ براین، به تولید کنندگان حافظه اجازه می‌دهد تا فناوری خود را بطور انحصاری استفاده کنند؛ درست همانطور‌که درباره‌ی کیت‌های حافظه‌ی XMP دارای گواهی Ryzen G.Skill اتفاق افتاد.
منبع: zoomit.ir

محمدرضا جودکی

تهیه کننده خبر

کلید واژه ها: پلتفرم دسکتاپ پردازنده‌ی گرافیکی حافظه‌ی ذخیره‌سازی


نظر شما :