ابداع سامانه‌ی شناسایی تهدیدات امنیتی ماهواره توسط دانشمندان چینی

۲۹ فروردین ۱۴۰۱ | ۰۹:۴۳ کد : ۲۵۵۳۰ اخبار
تعداد بازدید:۳۷۶
تهیه کننده خبر: سجاد مویدی
ابداع سامانه‌ی شناسایی تهدیدات امنیتی ماهواره توسط دانشمندان چینی

دانشمندان دانشگاه ملی فناوری دفاعی در چانگشا با همکاری مرکز کنترل هوافضایی پکن، یک سامانه‌ی زیرساختی دفاع سایبری برای ماهواره را توسعه داده‌اند که به طور خودکار می‌تواند ضعف‌های امنیتی ماهواره‌ها را برای مقابله با هکرهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری شناسایی کند.
این سامانه علاوه بر کشف ضعف‌های بالقوه، مؤثرترین روش هک ماهواره را تعیین و پیشنهادات مقابله‌ای را نیز ارائه می‌کند. هک کردن یک ماهواره نیازمند دسترسی به اطلاعات متعدد فنی ماهواره و محل ایستگاه زمینی است که عمدتاً نامعلوم بوده و به همین دلیل این فرآیند را بسیار سخت و پیچیده می‌کند. 
با این حال، این گروه تحقیقاتی ادعا می‌کند که در یک اقدام آزمایشی و عملی، توانسته‌اند با این سامانه، چندین آسیب‌پذیری‌ امنیتی را در ماهواره‌ی آمریکایی ایریدیوم ۱۰۸ پیدا کنند که به هکرها اجازه می‌دهد به داده‌های کاربردی ماهواره دست پیدا کنند. ادعایی که اپراتور ماهواره‌ای آن را تأیید نمی‌کند.
اما در سوی دیگر این جبهه‌ی نبرد، ایالات متحده، علاوه بر انجام اقداماتی همچون تولید تسلیحات سایبری فضایی و برگزاری مسابقه‌ی سالانه‌ی هک ماهواره از طریق ارسال کدهای مخرب به ایستگاه زمینی، یک یگان تهاجم سایبری فضایی به نام دلتا-۶ را نیز ایجاد کرده است که تهدیدی جدی برای چین به شمار می‌رود.

سجاد مویدی

تهیه کننده خبر

کلید واژه ها: هوافضا ماهواره‌ی ایریدیوم تهدیدات امنیتی


نظر شما :