نتایج اولیه طرح آمارگیری نیروی کار سال۱۴۰۱

۳۰ خرداد ۱۴۰۲ | ۰۹:۱۶ کد : ۳۵۲۱۸ اخبار
تعداد بازدید:۱۷۸
تهیه کننده خبر: پریسا شوقی
در سال ۱۴۰۱ نرخ بیکاری جمعیت ۱۵ ساله و بیش‌تر ۹,۰ درصد و نرخ مشارکت ۴۰.۹ درصد بوده است.
نتایج اولیه طرح آمارگیری نیروی کار سال۱۴۰۱

نتایج طرح آمارگیری نیروی‌کار در سال ۱۴۰۱ منتشر شد. بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۵ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ۹,۰ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به سال قبل (۱۴۰۰) ، ۰.۲ واحد درصد کاهش یافته است.
در سال ۱۴۰۱، به میزان ۴۰,۹ درصد جمعیت ۱۵ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به سال قبل (۱۴۰۰) تغییری نداشته است.
جمعیت شاغلین ۱۵ ساله و بیشتر در سال ۱۴۰۱، برابر با ۲۳ میلیون و ۷۱۶ هزار نفر بوده که نسبت به سال قبل بیش از ۲۶۸ هزار نفر افزایش یافته است. بررسی اشتغال در بخش‌های عمده فعالیت اقتصادی نشان می‌دهد که در سال ۱۴۰۱، بخش خدمات با ۵۱,۶ درصد بیش-‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ۳۳.۶ درصد و کشاورزی با ۱۴.۸ درصد قرار دارند.
نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله حاکی از آن است که ۲۲,۶ درصد از فعالان این گروه سنی در سال ۱۴۰۱ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات سالانه نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به سال قبل (۱۴۰۰) ۱.۱ درصد کاهش یافته است.
بررسی نرخ بیکاری گروه سنی ۱۸ تا ۳۵ ساله در سال ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که ۱۶,۳ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده‌اند. این در حالی است که تغییرات نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد این نرخ نسبت به سال ۱۴۰۰، به میزان ۰.۲ درصد کاهش یافته است.
بررسی سهم جمعیت ۱۵ ساله و بیش‌تر دارای اشتغال ناقص در سال۱۴۰۱ نشان می‌دهد که  ۹,۵ درصد جمعیت شاغل،‌ به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر و…) کم‌تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که ۳۸.۰ درصد از شاغلین ۱۵ ساله و بیش‌تر، ۴۹ ساعت و بیش‌تر در هفته کار کرده‌اند.
همچنین این نتایج گویای آنست که در سال ۱۴۰۱جمعیت شاغل کشور بطور متوسط ۴۲,۹ ساعت در هفته کار کرده‌اند.برای مشاهده چکیده نتایج به فایل پیوست مراجعه کنید.
خاطر نشان می‌سازد اطلاعات نتایج طرح مذکور به¬ صورت تفصیلی به¬ زودی در درگاه ملی آمار به نشانی www.amar.org.ir قابل دسترس خواهد بود.

پریسا شوقی

تهیه کننده خبر

کلید واژه ها: نیروی کار مشارکت اقتصادی بیکاران


نظر شما :