مرکز آمار ایران اعلام کرد:

در سال ۱۳۹۹ نرخ بیکاری جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر ۹,۶ درصد بوده است

۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۳:۳۲ کد : ۱۷۲۷۱ اخبار
تعداد بازدید:۵۳۴
نویسنده خبر: زهرا رضایی
نتایج طرح آمارگیری نیروی‌کار در سال ۱۳۹۹ منتشر شد. بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۵ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ۹,۶ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند
در سال ۱۳۹۹ نرخ بیکاری جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر ۹,۶ درصد بوده است

نتایج طرح آمارگیری نیروی‌کار در سال ۱۳۹۹ منتشر شد. بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۵ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ۹,۶ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به سال قبل (۱۳۹۸) ، ۱.۱ درصد کاهش یافته است.
در سال ۱۳۹۹، به میزان ۴۱,۳ درصد جمعیت ۱۵ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به سال قبل (۱۳۹۸) ۲.۸ درصد کاهش یافته است.
جمعیت شاغلین ۱۵ ساله و بیشتر در سال ۱۳۹۹، برابر با ۲۳ میلیون و ۲۶۳ هزار نفر بوده که نسبت به سال قبل بیش از یک میلیون نفر کاهش یافته است. بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۹، بخش خدمات با ۴۹,۳ درصد بیش¬‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ۳۳,۳ درصد و کشاورزی با ۱۷.۴ درصد قرار دارند.
 نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله حاکی از آن است که ۲۳,۷ درصد از فعالان این گروه سنی در سال ۱۳۹۹ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات سالانه نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به سال قبل (۱۳۹۸) ۲.۳ درصد کاهش یافته است.
بررسی نرخ بیکاری گروه سنی ۱۸ تا ۳۵ ساله در سال ۱۳۹۹ نشان می‌دهد که ۱۶,۷ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده‌اند. این در حالی است که تغییرات نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد این نرخ نسبت به سال ۱۳۹۸، به میزان ۱.۲ درصد کاهش یافته است.
بررسی سهم جمعیت ۱۵ ساله و بیش‌تر دارای اشتغال ناقص در سال۱۳۹۹ نشان می‌دهد که  ۹,۵ درصد جمعیت شاغل،‌ به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر و…) کم‌تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که ۳۴.۴ درصد از شاغلین ۱۵ ساله و بیش‌تر، ۴۹ ساعت و بیش‌تر در هفته کار کرده‌اند.خاطر نشان می‌سازد اطلاعات نتایج طرح مذکور به¬ صورت تفصیلی به¬ زودی در درگاه ملی آمار به نشانی www.amar.org.ir قابل دسترس خواهد بود.

زهرا رضایی

نویسنده خبر

کلید واژه ها: آمارگیری بیکاری شاغل


نظر شما :