در جلسه تدوین برنامه هفتم توسعه حوزه سلامت: اهمیت جایگاه وزارت بهداشت و نقش تولیت آن در حوزه نظام سلامت

۱۲ مرداد ۱۴۰۱ | ۰۹:۳۹ کد : ۲۸۳۷۳ اطلاعیه
تعداد بازدید:۶۸۲
دکتر رحیمی در جلسه تدوین برنامه هفتم توسعه حوزه سلامت با اشاره به اهمیت نقش وزارت بهداشت در تدوین برنامه هفتم توسعه حوزه سلامت بیان کرد: نقش وزارت بهداشت در تولیت حوزه نظام سلامت برای همه آحاد ملت ایران است که بر این اساس تدوین صحیح برنامه هفتم توسعه باید با جدیت و با دقت نظر بالا در همه ابعاد و زوایا مورد بررسی قرار گیرد.
در جلسه تدوین برنامه هفتم توسعه حوزه سلامت: اهمیت جایگاه وزارت بهداشت و نقش تولیت آن در حوزه نظام سلامت

به گزارش روابط عمومی معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت، دکتر رحیمی در نشست هم‌اندیشی تدوین برنامه هفتم توسعه با دکتر امامی‌رضوی عضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران با بیان این‌که باید منابع پایدار در نظام سلامت برقرار و تعیین تکلیف شوند، گفت: نظام سلامت علاوه بر تخصیص بودجه‌ای دولت به آن، نیازمند جاری‌سازی منابع پایدار است.

وی در ادامه افزود: از منابع پایداری که باید به آن توجه ویژه‌ای داشت، موضوع تخصیص منابع از محل مالیات بر ارزش‌افزوده و همچنین مالیات بر دخانیات است که انتظار می‌رود این منابع در حوزه نظام سلامت جاری شود تا مردم بتوانند به بهترین شکل ممکن از آن بهره‌های لازم را ببرند.

دکتر بهروز رحیمی با بیان این‌که اختصاص و جاری‌سازی به‌موقع منابع پایدار از حسن‌های بسیار زیادی برخورداراست گفت: از جمله حسن‌های آن کاهش بار و فشار دولت در هزینه‌کردهای حوزه سلامت است و از سوی دیگر منابع حوزه سلامت مستقل شده و از چهارچوب‌های مشخصی برخوردار خواهند شد و شاخص‌های هزینه‌کرد مقایسه‌ای آن بدون ابهام و به نفع ساختار مالی و حسابرسی کشور خواهد بود.

وی با تأکید بر این نکته که پایداری خدمات سلامت در کشور باید در برنامه هفتم توسعه به‌خوبی دیده شود اظهار داشت: برنامه هفتم توسعه باید به نحوی تدوین و برنامه‌ریزی شود که کیفیت خدمات سلامت برای مردم طوری برقرار شود که بار و هزینه‌های بهداشتی و درمانی از دوش مردم برداشته‌شده و در اقصی نقاط کشور دسترسی به حوزه‌های مختلف نظام سلامت ممکن باشد.

معاون وزیر بهداشت با بیان این‌که برنامه هفتم توسعه باید در همه زمینه‌های حوزه بهداشت و درمان چابک سازی شود گفت: بهبود و سرعت‌بخشی در ارائه خدمات، به‌خصوص حوزه بهداشت مانند احیای نظام شبکه، نظام ارجاع، پزشک خانواده،تأمین به‌موقع دارو برای مردم و... باید در حوزه سلامت با دقت مورد بررسی و اصلاح قرار گیرد.

وی همچنین خاطر نشان کرد: به‌طور کلی نقش وزارت بهداشت در تدوین برنامه هفتم توسعه حوزه سلامت حول سلامت همه آحاد ملت ایران است و انتظار می‌رود سازمان‌های ذی‌ربط نقش و اهمیت آن را در نظر گرفته و در خصوص تأمین منابع آن از هیچ کمکی دریغ نکنند.

معاون وزیر بهداشت در پایان اظهار کرد: جهان در حال پیشرفت عظیم و چشمگیری در فناوری و هوشمندسازی حوزه سلامت است و باید به این مهم توجه داشته باشیم که اگر می‌خواهیم حوزه سلامت کشور در آینده با مشکل مواجه نشود، نظام سلامت را با فناوری ادغام کرده و از مزایای آن برای مردم به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم.

کلید واژه ها: دکتر بهروز رحیمی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت برنامه هفتم توسعه حوزه سلامت دکتر امامی‌رضوی عضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران برنامه هفتم توسعه هزینه‌های بهداشتی و درمانی تأمین منابع هوشمندسازی حوزه سلامت مالیات بر ارزش‌افزوده


( ۲ )

نظر شما :