۲۳ فروردین ماه روز دندانپزشک وهفته دهان ودندان

۲۳ فروردین ماه روز دندانپزشک وهفته دهان ودندان

۲۱ فروردین ۱۴۰۲ | ۰۹:۴۶ کد : ۳۳۴۹۴ اخبار اسلایدی
تعداد بازدید:۲۶۵
مرواریدهای سفید و زیبایی که برای اولین بار در ۶ماهگی در لثه پایین نوزاد ظاهر می‌شوند، دندان‌های شیری هستند که رویش آنها یکی پس از دیگری تا دو سالگی ادامه می‌یابد و این دندان‌ها باید تا زمان رویش دندان‌های دایمی جایگزین در دهان کودک باقی بماند و عملکرد مناسب خودشان را داشته باشند.
  • بهترین راه جلوگیری از پوسیدگی دندان،مسواک زدن و نخ دندان کشیدن است.
  • وارنیش فلوراید یک راه موثر برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در کودکان3 تا 14 ساله است.
  • پوشاندن شیارهای سطح جونده دندانهای 6 (فیشورسیلانت )یک راه موثر برای پیشگیری از پوسیدگی آنها در سن6 تا 9 سالگی است.
  • پدر و مادر گرامی از کشیدن زودرس دندانهای شیری پرهیز کنید زیراپایه واساس دندانهای دائمی،دندانهای شیری است.
  • استفاده به موقع وارنیش فلوراید در سن 3تا 14 سالگی معجزه دندانپزشکی.

 اهمیت حفظ دندان‌های شیری مرواریدهای سفید و زیبایی که برای اولین بار در 6ماهگی در لثه پایین نوزاد ظاهر می‌شوند، دندان‌های شیری هستند که رویش آنها یکی پس از دیگری تا دو سالگی ادامه می‌یابد و این دندان‌ها باید تا زمان رویش دندان‌های دایمی جایگزین در دهان کودک باقی بماند و عملکرد مناسب خودشان را داشته باشند.

.اما متاسفانه بسیاری از کودکان این دندان‌ها را بسیار زودتر از موعدی که باید به‌ طور طبیعی بیفتند، از دست می‌دهند. مهم‌ترین علت از دست دادن زودهنگام دندان‌ها، پوسیدگی آنها است که به دلیل عدم توجه والدین و عدم مراجعه برای انجام معاینات منظم توسط دندان‌پزشک برای کشف پوسیدگی‌های اولیه و انجام درمان‌های لازم است. بنابراین ضایعات وسعت پیدا کرده و برای کودک ایجاد درد و ناراحتی می‌کنند. بسیاری از والدین با تصور اینکه دندان‌های شیری دندان‌های موقتی هستند آنها را محکوم به فنا می‌دانند و هیچ‌گونه مراقبتی را برای آنها لازم نمی‌دانند و حتی وجود پوسیدگی قابل‌تشخیص، آنقدر صبر می‌کنند تا دندان درد بگیرد و کودک قادر به تحمل آن نباشد و بعد برای کشیدن آن به دندان‌پزشک مراجعه می‌کنند. حال آنکه اگر والدین با اهمیت این دندان‌های موقتی آشنا باشند، در حفظ و نگهداری آنها تلاش بیشتری خواهند کرد. ایجاد پوسیدگی در دندان‌های کودک علاوه بر درد و ناراحتی که در پی دارد، ممکن است به دلیل عفونت احتمالی، به دندان‌های دایمی زیرین خود آسیب برساند و در تکامل آنها اختلال ایجاد کند. علاوه بر این جویدن و تغذیه کودک که در سنین رشد بسیار حیاتی و لازم است، مختل خواهد شد و ممکن است کودک دچار سوء تغذیه شود. از طرفی نداشتن دندان‌های قدامی کودک می‌تواند در تکلم او اختلال ایجاد کند زیرا تلفظ بسیاری از حروف با برخورد زبان به دندان‌های قدامی شکل می‌گیرد و نبودن این دندان‌ها باعث اشکال در تلفظ کودک خواهد شد که گاهی به صورت عادتی در. او باقی می‌ماند .نبود این دندان‌ها همچنین می‌تواند زیبایی و اعتماد به نفس کودک را سلب و او را بین همسالانش انگشت‌نما کند. مهم‌تر از همه اینکه جوانه دندان‌های دایمی زیر دندان‌های شیری قرار دارند و هرگاه زمان رویش آنها فرا برسد، ریشه دندان‌های شیری تحلیل می‌رود، لق می‌شوند و دندان‌های اصلی جایگزین آنها خواهد شد. اگر یک دندان شیری قبل از موعد مقرر از دهان خارج شود، فضای مربوط به آن به وسیله سایر دندان‌ها اشغال می‌شود. در نتیجه برای دندان دایمی جایگزین، جایی برای رویش باقی نمی‌ماند که این مساله باعث نهفته ماندن آن دندان دایمی یا به هم ریختگی کل دندان‌ها می‌شود. یعنی نیاز به یک درمان ارتودنسی پرهزینه در آینده!
بنابراین توصیه می‌کنیم والدین در حفظ و نگهداری دندان‌های شیری با ارتقای بهداشت دهان و دندان، از ایجاد پوسیدگی، پیشگیری کنند..

مسواک و خمیر دندان مناسب من                                                                                               

مسواک و خمیر دندان از جمله اصلی ترین عوامل برای پاکیزگی دندان ها می باشد. استفاده از مسواک مناسب به همراه خمیردندان فلوراید دار باعث کاهش احتمال پوسیدگی می شود.در این مقاله در مورد مسواک و خمیر دندان مناسب و خصوصیات اصلی آنان صحبت می شود.

ویژگی مسواک مناسب

1- از مسواک با پرز نایلونی استفاده کنید .مسواک هایی که الیاف بیشتری دارند، دندان ها را بهتر تمیز می کنند. موهای مسواک اگر با زاویه های مختلف باشند و ترکیبی از موهای بلند و کوتاه باشند بهتر است.  زمانی که مسواک می‌خرید مطمئن شوید که برس های مسواکی که انتخاب کرده‌اید سطحی گرد دارند. شما می‌توانید مسواکی با موهای نایلونی نرم، متوسط ​​یا سخت انتخاب کنید اما برای اکثریت قریب به‌اتفاق، یک مسواک نرم راحت‌ترین و مطمئن‌ترین انتخاب خواهد بود زیرا موهای مسواک راحت خم شوند و می توانند زیر لثه و زوایای دیگر را تمیز کنند. مسواک سفت باعث ساییدگی دندانها و لثه می شود. در نتیجه مینای دندان به مرور از بین می رود و لثه دچار التهاب می شود.

2- اندازه: بهترین مسواک برای شما مسواکی است که اندازه‌ی سر آن به‌گونه‌ای باشد که اجازه دسترسی آسان به تمام سطوح دندان‌هایتان را می‌دهد. برای اکثر بزرگسالان مسواکی که سر آن حدود 1 سانتیمتر عرض و 2.5 سانتیمتر طول داشته باشدمناسب است.در انتخاب مسواک بهتر است به مواردی که کنترل بیشتری در دست داشته باشند دقت کنید (سایزبندی هایی که متناسب با سایز دست و راحتی شما باشند).

3- زاویه بین دسته مسواک و سر آن باید به قدری کم باشد که با شیبی ملایم به سر آن برسد.

4-عمر مناسب یک مسواک خوب  چقدر است؟ هنگامی که موهای مسواک تغییر شکل می دهند و مستهلک می شوند (احتمالا با کج شدن یا تغییر رنگ متوجه استهلاک آن می شوید ) زمان تعویض مسواک است که  البته بسته به کیفیت مسواک و دفعات استفاده شما از ان متفاوت خواهد بود. مسواک های کهنه و از کارافتاده ، هیچ کمکی به تمیز کردن سطح دندانها از باقیمانده های مواد غذایی نمی کنند. حتی ممکن است جهت تمیز کردن سطح دندانها فشار زیادی به مسواک اعمال شود که همین امر سبب  می شود به لثه و دندان های شما آسیب برساند.

5-پس از هر بار استفاده از مسواک آن را شسته و به صورت دستی باقی مانده خمیر دندان از لای الیاف آن خارج کنید.

6-مسواک را در محیط های خشک نگهداری کنید. مسواک را داخل حمام یا هر جایی که هوای آنجا مرطوب است، نگهداری نکنید؛ چون میکروب ها بر سطح آب روی مسواک تجمع می کنند.

7- مسواک را درون درپوش بگذارید؛ زیرا در جلوگیری ازنشستن گرد و غبار و آلودگی محیط بر سطح مسواک کمک می کندولی مسواک خیس را درون درپوش قرار ندهید چون در محیط مرطوب باکتری ها و قارچ ها سریع تر رشد می کنند.

8- واضح است که دیگران نمی توانند از مسواک شخصی شما استفاده کنند و حتی توصیه می‌شود که مسواک خود را در مجاورت مسواک‌های دیگرافراد خانواده  قرار ندهید، زیرا باکتری ها بین آنها منتقل می‌شوند

چه نوع خمیر دندانی بهتر است

در انتخاب خمیر دندان، فلوراید اهمیت دارد.

  • افراد بزرگسال از خمیردندانی استفاده نمایند که حاوی فلوراید باشد.
  • کودکان زیر شش سال که میتوانند آب دهان خودرا خارج نمایند می توانند  از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنند در کودکان زیر3 سال  که احتمال دارد خمیر دندان را قورت می دهند  بهتر است تا رفع عادت از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده نشود.


 


لینک دانلود فایل

کلید واژه ها: دندان دندانپزشک بهداشت سلامت مسواک نخ دندان


نظر شما :