پرسش‌های متداول


شیردهی در مادران با سابقه حساسیت چگونه است ؟

توضیحات تکمیلی : مواد ایمنی بخشی که در شیر مادر وجود دارد ، روده شیر خوار را می پوشاند و از ورود ذرات ریز میکروسکو پی غذا به داخل جریان خون شیر خوار پیشگیری می کند و مانع  بروز واکنش های دردناک آلرژی نظیر اسهال ، زخم مقعد ، آب ریزش از چشم و بینی ، بثورات جلدی و اگزما ، یا گریه و بی خوابی شیر خوار شود .

اگر شما یا پدر بچه به غذاهایی حساس هستید ، پرهیز از خوردن آن غذاها هنگامی که فرزندتان خیلی کوچک است ، مفید می باشد و تغذیه مکرر با شیر مادر توصیه می شود . اگر به لبنیات حساس هستید برای مثال وجود پروتئین های شیر گاو در شیر شما می تواند سبب مشکلاتی برای شیرخوار شود . اما این شانس برای کودکتان وجود دارد که اگر با شیر مادر تغذیه شود ، در مراحل بعدی زندگی به این غذا ها حساسیت نخواهد داشت . چون تغذیه با شیر مادر شانس کودک را برای حساسیت به این مواد آلرژی زا کمتر می کند .

کافئین در حالی که آلرژی زا نیست اما ممکن است سبب بی خوابی کودک شود . قهوه ، چای و شکلات مصرف نکنید و ببینیدکه آیا کودک بهتر می شود .  

کلید واژه ها: شیر مادر

مناسب ترین روش خواباندن شیر خوار کدام است ؟

بهتر است نوزاد به پشت خوابانده شود و سرش به یک طرف باشد .

بهتر است برای خوابیدن نوزاد ، بستر او زاویه ای حدود 30 درجه با سطح افق داشته باشد ، به نحوی که سر بالاتر و پاها پایین تر قرار بگیرد .دقت شود که سر نوزاد خم نشود . نیازی به استفاده از بالش نیست و برای ایجاد این شیب می توان زیر بستر نوزاد در ناحیه سر ، یک پتو یا حوله کوچک تا شده قرار داد.

ایمن ترین محل ماشین برای کودک زیر یکسال کجاست ؟

بهترین مکان صندلی عقب خودرو داخل  صندلی مخصوص کودک یا  صندلی عقب  خودرو در اغوش مادر با بستن کمر بند خطرناکترین مکان صندلی جلو و در آغوش مادر است

کلید واژه ها: شیرمادر

آیا سرطان سینه ارثی است؟

بیشتر خانم هایی که مبتلا به سرطان سینه میشوند سابقه ی خانوادگی این بیماری را ندارند. فقط به این دلیل که یکی از اعضای خانواده درجه 1 شما مبتلا به این بیماری شده است، دلیل نمیشود که شما هم حتما مبتلا شوید. ما میدانیم که برخی ژن ها میتوانند ریسک ابتلا به این سرطان را بالا ببرند. از جمله این ژن ها میتوان به BRCA 1 و BRCA 2 اشاره کرد. فقط 10% از افرادی که مبتلا به سزطان سینه هستند زمینه ی ژنتیکی این بیماری را داشته اند و معمولا این خانم ها در سنین جوانی مبتلا به سزطان تخمدان یا سینه میشوند