تولد نوزاد مبتلا به تالاسمی در استان مرکزی به صفر رسید

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۰:۴۴ کد : ۱۷۱۲۳ اصلی معاونت بهداشتی
تعداد بازدید:۵۶۹
رئیس گروه بیماری‌های غیرواگیر مرکز بهداشت استان مرکزی گفت: تولد نوزاد مبتلا به نارسایی تالاسمی ماژور در این استان با آگاهی‌بخشی به زوج‌ها از سوی کارشناسان بهداشتی و درمانی به صفر رسیده است.
تولد نوزاد مبتلا به تالاسمی در استان مرکزی به صفر رسید

دکتر«پری میرشفیعی» روز یکشنبه همزمان با روز جهانی تالاسمی گفت:  هیچ نوزاد مبتلا به تالاسمی ماژور از سال ۸۹ تاکنون در این استان متولد نشده است.

وی اظهار داشت: سال ۷۶ دستورالعمل پیشگیری از تولد نوزادان تالاسمی مبتلا به ماژور از وزارتخانه ابلاغ و دانشگاه علوم پزشکی استان در راستای این هدف موفق به کاهش و در نهایت صفر شدن تولد نوزادان با این بیماری شد.

رئیس گروه بیماری‌های غیرواگیر مرکز بهداشت استان مرکزی گفت: زوج‌های جوان با مشاوره قبل ازدواج و دریافت اطلاعات لازم از سوی کارشناسان مجاب شدند تا از تولد نوزادان با تالاسمی ماژور خودداری کنند.

دکتر میرشفیعی افزود:  ۵۰ مبتلا به تالاسمی ماژور اکنون در استان وجود دارد که مربوط به سال‌های قبل از ۱۳۷۶  است و  خدمات درمانی دریافت می‌کنند.

 تالاسمی یک اختلال ارثی خونی است که هموگلوبین و گلبول‌های قرمز از نظر تعداد در بدن فرد مبتلا نسبت به حالت طبیعی کمتر است، هموگلوبین ملکولی در سلول‌های قرمز خون وجود دارد و به سلول‌های خونی اجازه‌ حمل اکسیژن را می‌دهد، این اختلال منجر به تخریب بیش از حد سلول‌های قرمز خون شده و باعث کم‌خونی می‌شود.

تالاسمی یک بیماری ارثی است، به این معنی که حداقل یکی از والدین باید ناقل بیماری باشد و یکی از راه‌های پیشگیری آن، انجام آزمایشات ژنتیکی قبل از ازدواج است.

ازدواجهای فامیلی دربرخی ازمناطق به بیش از۸۰درصد می رسد و سالیانه 25 تا 30 هزار کودک معلول (طبق آمارسازمان بهزیستی) درایران متولد می شوند. بنابراین بهترین روش برای پیشگیری ازابتلابه بیماریهای ژنتیکی انجام مشاوره های ژنتیک درزمان پیش ازازدواج،پیش از بارداری و پیش ازتولد نوزادان است .

کلید واژه ها: تالاسمی ماژور آزمایشات ژنتیکی


نظر شما :