نکات طلایی بهداشت دهان و دندان

۰۳ دی ۱۴۰۱ | ۱۴:۲۱ کد : ۳۱۴۲۰ اصلی معاونت بهداشتی
تعداد بازدید:۲۳۱
دندانها نقش مهمی در جویدن غذا، صحبت کردن و زیبایی صورت ما دارند و سلامت دهان و دندان به عنوان دریچه‌ای برای سلامت کل بدن است.
نکات طلایی بهداشت دهان و دندان

به گزارش وب دا مرکزی، رئیس گروه بهداشت دهان و دندان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به اینکه سلامت دهان و دندان موهبت بزرگی است که بر همه ابعاد زندگی ما تأثیر دارد، اما اغلب ما قدر آن را به خوبی نمی‌دانیم،گفت: بهتر است بعد از هر بار خوردن مواد غذایی دندانهایمان را مسواک بزنیم ولی باید حداقل دو بار در روز شب قبل از خواب و صبح قبل و یا بعد از صبحانه مسواک بزنیم و به جای خمیر دندان از نمک یا جوش شیرین برای مسواک کردن استفاده نکنیم. 
دکتر مژگان میرشفیعی افزود:در صورتی که خمیر دندان در دسترس نداشتیم با آب خالی مسواک کنیم و قبل از مسواک زدن حتما نخ دندان بکشیم.مسواک یک وسیله شخصی است و هرگز نباید از مسواک فرد دیگری استفاده کنیم و مدت مناسب استفاده از هر مسواک ۳ تا ۴ ماه است. 
او افزود: روش درست مسواک زدن به گونه ای است که باید ابتدا دهان را با آب بشوییم و سپس به اندازه یک نخود از خمیر دندان را در موهای مسواک فروببریم. 
وی تاکید کرد:برای اینکه تمام دندانها مسواک شوند بهتر است همیشه به یک ترتیب مسواک بزنیم. مثلا اول فک بالا از سمت راست به چپ بعد فک پایین از چپ به راست، دندان های فک بالا را با حرکت مسواک از مجاور لثه به سمت پایین و با عمودی گرفتن مسواک و حرکت آن از بالا به پایین سطوح داخلی دندانهای جلو را مسواک کنیم سطوح جونده دندانهای بالا را با عقب و جلو بردن مسواک تمیز کنیم. 
میرشفیعی در ادامه خاطر نشان کرد:دندانهای فک پایین را با حرکت مسواک از مجاور لثه به سمت بالا و پشت دندانهای جلو را با عمودی گرفتن مسواک و حرکت آن از پایین به بالا و سطوح جونده دندانهای پایین را مثل فک بالا با عقب و جلو بردن مسواک کنیم و هر نوبت مسواک زدن باید ۳ تا ۴ دقیقه طول بکشد. 
رئیس گروه بهداشت دهان و دندان معاونت بهداشتی گفت: اگرچه مسواک زدن مهمترین و موثرترین راه برای جلوگیری از پوسیدگی دندان است ولی برای پاک کردن کامل دندانها به خصوص در سطوح بین آنها قبل یا بعد از مسواک زدن از نخ دندان استفاده کنیم.  
 او در پایان تاکید کرد:پس از اینکه نخ را وارد فضای بین دندانی کردیم ابتدا نخ را به کناره یکی از دندانها تکیه میدهیم و با ملایمت به زیر لبه لثه میبریم و آن را به سطح کناری دندان می چسبانیم و چند بار به طرف بالا و پایین حرکت میدهیم. این کار را برای تمام سطوح دندانها با دقت انجام دهیم و حتما یادمان باشد پشت آخرین دندان هر فک را مثل دندانهای دیگر نخ بکشیم. 

 


گیتا نادری،خبرنگار وبدا مرکزی،معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک

کلید واژه ها: مسواک زدن دهان دندان معاونت بهداشتی


نظر شما :