تک فرزندی در ۳۰ درصد خانواده‌های استان مرکزی

۰۱ خرداد ۱۴۰۲ | ۱۴:۳۵ کد : ۳۴۴۹۹ اصلی معاونت بهداشتی
تعداد بازدید:۱۲۷
مدیرگروه سلامت و خانواده مرکز بهداشت استان مرکزی گفت: ۳۰ درصد خانواده‌ها در این استان تک فرزند و یا بدون فرزند هستند.

به گزارش وب دا مرکزی، دکتر«شهلا نظری»، نرخ باروری در کشور را یک و ۶ دهم درصد عنوان کرد و گفت: این شاخص در استان مرکزی یک و ۳۷ صدم درصد گزارش شده است.

وی اظهار کرد: نرخ باروری در استان‌های اصفهان، فارس و یزد پایین است اما استان مرکزی جزو استان‌هایی است که نرخ باروری آن در سطح خیلی پایین‌تر از سایر استان‌ها قرار دارد.

مدیرگروه سلامت و خانواده مرکز بهداشت استان مرکزی با بیان اینکه اقدامات متعددی برای افزایش جمعیت برنامه‌ریزی شده، بیان کرد: این استان بعد از گیلان و مازندران از نظر سالمندی رتبه سوم را دارد و امسال این رتبه پایین تر شده و به جایگاه پنجم رسیده است.

مدیرگروه سلامت و خانواده مرکز بهداشت استان مرکزی گفت: شرایط جمعیت در وضعیت بحرانی قرار دارد و نباید به خاطر شرایط اقتصادی سخت از افزایش جمعیت غافل شد.

نظری افزود: برخی خانواده‌ها توان داشتن فرزند بیشتر را دارند بنابراین باید رسانه‌ها با فرهنگ‌سازی در این راستا تلاش کنند.

وی اظهار کرد: تصویب قانون تعادل خانواده و جوانی جمعیت با ۷۳ ماده سال ۱۴۰۰ تصویب شد و به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد.

مدیرگروه سلامت و خانواده مرکز بهداشت استان مرکزی اضافه کرد: اکنون ۱۸ میلیون جمعیت جوان مجرد در کشور وجود دارد که ازدواج نکرده‌اند و شاخص فرزندآوری ازدواج است بنابراین باید فرصت ازدواج برای این تعداد جوان با سیاست‌های حمایتی فراهم شود.

 

خبر نگار وب دا مرکزی، گیتا نادری- معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اراک

کلید واژه ها: استان خانواده مرکز بهداشت استان مرکز بهداشت استان بهداشت استان استان مرکزی مرکزی بهداشت استان مرکزی مرکز بهداشت استان مرکزی جمعیت خانواده


نظر شما :