سند امنیت غذایی استان مرکزی تا پایان شهریور ماه تهیه می‌شود

۱۱ تیر ۱۳۹۷ | ۰۷:۵۵ کد : ۸۲ اصلی
تعداد بازدید:۲۷۵۵۵
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی گفت: کار ارزشمند در حوزه بهداشت و درمان که باید در استان اجرا شود، تدوین سند امنیت غذایی است که در استان مرکزی تا پایان شهریور ماه اینکار صورت می گیرد.
سند امنیت غذایی استان مرکزی تا پایان شهریور ماه تهیه می‌شود

به گزارش وب دا مرکزی، فتح‌اله حقیقی در سومین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان مرکزی، افزود: موضوعی که امروز سلامت جامعه را تهدید می‌کند بیماری‎‌های غیرواگیر است که  بیماری‌های ظهوری و عادی تا بیماری‌هایی که اعصاب و روان را درگیر می‌کند را شامل می‌شود.

وی اظهار داشت: یکی از عواملی که سبب بروز بیماری‌های غیرواگیر می‌شود، عدم برخورداری از سبد غذایی استاندارد بوده که در این مسیر باید سهم تمام دستگاه‌های مرتبط مشخص شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی تصریح کرد: کار ارزشمند در حوزه بهداشت و درمان که باید در استان اجرا شود تدوین سندامنیت غذایی است که در راستای آن تکلیف تمام دستگاه‌ها و ارگان‌ها در تولید غذای استاندارد در برنامه‌ای پنج ساله مشخص می‌شود و در این زمینه با تشکیل 6 کمیته تا پایان شهریور ماه این سند تهیه می‌شود.

وی بیان کرد: به منظور اجرای این سند یکسری اشخاص و یکسری ارگان‌ها وظیفه دارند که اقدامات لازم و موثر را در این رابطه انجام دهند، این در حالی است که این اقدام برای نخستین بار در گستره کشور انجام می‌شود.

حقیقی ادامه داد: در امنیت سلامت غذایی، در کنار وظایف ارگان‌ها، اشخاص و آحاد جامعه در راستای خود مراقبتی وظیفه‌ای برعهده دارند که پارامتر نقش هر یک بر اساس شاخص در راستای راهبری، نظارت دقیق و درست برای برنامه‌ریزی و نگارش سند امنیت غذایی باید مدنظر قرار گیرد.

وی عنوان کرد: با توجه به حساسیت موضوع برش شهرستانی و جزئی سند هم باید تهیه و با ارائه مرحله به مرحله تدوین سند در جلسات مرتبط  بررسی شده تا در ادامه آن شاهد تدوین سندی جامع و عملیاتی در استان باشیم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی در پایان خاطرنشان کرد: سند امنیت غذایی سندی استراتژیک است که تدوین و اجرای این سند کاستی‌ها، نواقص و امکانات را روشن ساخته و می‌توان چاره‌جویی و راهبرد مناسبی را در این راستا تعریف کرد.

منبع: روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اراک

کلید واژه ها: امنیت غذایی