مصرف خودسرانه هیدروکسی کلروکین و عواقب آن

۱۵ تیر ۱۳۹۹ | ۰۸:۴۹ کد : ۱۰۲۳۸ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۱۵۰۴۱۷
هیدروکسی کلروکین دارویی است که به منظور درمان انواع معینی از مالاریا(مالاریای حساس به کلروکین) به کار می‌رود؛ از دیگر کاربردهای این دارو میتوان به درمان روماتیسم مفصلی، لوپوس اریتماتوس، و porphyria cutanea tardaاشاره نمود. این دارو معمولا به شکل قرص خوراکی موجود است.
مصرف خودسرانه هیدروکسی کلروکین و عواقب آن

 با شیوع بیماری کروناویروس )COVID-19 (هیدروکسی کلروکین یکی از داروهایی بود که بصورت تجربی جهت درمان این بیملاری مورد آزمایش قرار گرفت. طی یک پژوهش علمی انجام شده برروی پرونده پزشکی ۳۶۸ بیمار، نشان داده شد که ۲۸ درصد بیماران کرونایی تحت تجویز هیدروکسی کلروکین درگذشته‌اند و این در حالی است که آمار مرگ آن دسته از مبتلایان که تحت درمان توسط این دارو قرار نداشتند، تنها ۱۱ درصد بود. این پژوهش هم‌چنین نشان داد که هیدروکسی کلروکین منجر به کاهش نیاز بیماران به دستگاه کمک تنفسی نشده است.

   از عوارض جانبی این دارو میتوان به اختلالات بینایی (که در صورت پیشرفت پایدار میماند)، سرگیجه، اختلالات خونی، آلوپسی، راش پوستی، تغییر رنگ پوست، حساسیت به نور، کم خونی، سرکوب مغز استخوان، سرکوب کبد، ضعف عضلانی، تهوع خفیف و درد معده (گاها همراه با اسهال خفیف است)، کرامپ شکم، اسهال، مشکلات قلبی، کاهش اشتها، سردرد، حالت تهوع و استفراغ اشاره نمود.

   به علت عوارض جانبی ذکر شده و احتمال بوجود آمدن عوارض جسمی پایدار، توصیه میشود افراد از مصرف خودسرانه این دارو خودداری کنند.

کلید واژه ها: مصرف خودسرانه هیدروکسی کلروکین


( ۴۱۱۸ )

نظر شما :