بهترین روش برای نابودی «کروناویروس» از روی دست‌ها

۱۷ تیر ۱۳۹۹ | ۱۰:۰۳ کد : ۱۰۲۹۷ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۲۲۸۰
شاید فکر کنید که شستن سریع دست ها با آب کافی است، اما باید بدانید که شستن دست ها یکی از بهترین روش ها برای جلوگیری از شیوع باکتری و میکروب به سایر اعضای خانواده است.
بهترین روش برای نابودی «کروناویروس» از روی دست‌ها

بسیاری از بیماری ها تنها به علت عدم شستن دست ها با آب و صابون منتقل می شوند. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، بدین منظور دست هایتان را با آب خیس کنید، سپس با صابون یا مایع آغشته کرده و بهم بمالید، حداقل 20 ثانیه این کار را انجام دهید. سپس مجددا دست هایتان را زیر آب گرفته و سپس با حوله مناسب خشک نمایید.

میکروب‌ها چطور باعث بیماری می شوند؟

مردم و اکثر کودکان مکررا چشم ها، دهان  ودماغ خود را بی آنکه متوجه باشند لمس می کنند. میکروب می تواند از دست انسان به بدن منتقل شده و سبب مریضی شود. ویروس هایی نظیر سالمونلا، ای.کولی و نوروویروس که در مدفوع انسان و حیوان مشترک است سبب ایجاد اسهال و عفونت دستگاه تنفسی می شود.

بنابراین می توان با شستشوی صحیح دست ها تا 30 درصد ابتلا به این بیماری ها را کاهش داد. تنها یک گرم از مدفوع انسان شامل میلیون ها میکروب است.

آلودگی مشترک مواد غذایی سبب بیماری می‌شوند

میکروب ها اهمیتی نمی دهند که شما پس از خورد کردن جوجه با همان دست خیار خورد کرده اید. برای جلوگیری از این نوع آلودگی در آشپزخانه باید مکررا دست ها را بشویید. برای جلوگیری از آلودگی مشترک گوشت با سایر مواد، باید هرچه را که با گوشت ارتباط داشته، از جمله دست ها خوب بشویید. در صورت عدم رعایت دستورالعمل ها، رشد میکروب ها در برخی مواد غذایی چندبرابر می شود.

چه زمانی باید دست ها را شست؟

فقط نباید پس از رفتن به دستشویی یا پختن غذا دست ها را شست، این کار باید تبدیل به یک عادت شود، زیرا نمیدانید که چه زمانی دست هایتان آلوده به میکروب شده است. پس از استفاده از دستمال کاغذی، بیرون گذاشتن سطل زباله، قبل از غذا خوردن، حین آماده کردن غذا، پس از عوض کردن پوشک بچه و بازی با حیوانات حتما دست ها را بشویید.

استفاده از آب و صابون میکروب ها را از پوست جدا میکند، اما مانند ژل ضدعفونی سبب نابودی آنها نمی شود. صابون مانند یک عامل فعال باعث شکسته شدن تعامل میان آب و روغن شده و دست ها را پاک می کند. استفاده از آب و صابون برای شستن دست های آلوده، بهترین روش برای از بین بردن میکروب هاست.

میکروب ها می توانند به اجسام دیگر منتقل شوند

میکروب ها به دلایلی به راحتی می توانند از طریق اسباب بازی، گوشی موبایل، لپ تاپ و وسایل اینچنینی بین افراد منتقل شوند. کسی که دست هایش  را بخوبی نشسته می تواند با لمس هرچیزی میکروب را به آن منتقل کند. باشستن درست دست های کودکان و تمیز کردن اسیاب بازی ها مانع از شیوع میکروب شوید. البته باید دستگیره درها، میز و صندلی و نرده ها را نیز ضدعفونی کنید. بااینکه کار دشواری است اما می توان به این طریق از شیوع میکروب جلوگیری کرد.

چه زمانی از ژل ضدعفونی کننده دست استفاده کنیم؟

استفاده از صابون و آب بهترین راه مبارزه با میکروب و ویروس است اما گاهی اوقات ممکن است به اینها دسترسی نداشته باشید، پس می توانید از مواد ضدعفونی کننده استفاده کنید. طبق تحقیقات استفاده از الکل 60 درصد و بالاتر می تواند موثر باشد. مواد ضدعفونی کننده غیرالکلی تاثیری ندارند و تنها رشد میکروب ها را متوقف می کنند و آنها را از بین نمی برند. بیاد داشته باشید که مایع ضدعفونی کننده در صورت چرب بودن دست ها تاثیری ندارد، بنابراین بهترین راه استفاده از آب و صابون است.

منبع: بهداشت نیوز

کلید واژه ها: بهترین روش برای نابودی کرونا دست ها


( ۷ )

نظر شما :