معاون غذا و دارو اراک مطرح کرد؛

۲۵ تیر ماه روز طب سنتی

۲۵ تیر ۱۴۰۰ | ۱۷:۲۰ کد : ۱۰۴۶۶ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۱۶۹۳
معاون غذا و دارو ارک گفت: کشور عزیز ایران با سرمایه عظیم منابع و مآخذ مکتوب در زمینه انواع بیماری‌ها و درمان آنها در زمره معدود کشورهایی نظیر چین و هند قرار دارد که دارای مکتب خاص طب سنتی بوده و پزشکی جهان را همواره تحت تاثیر قرار داده است.
۲۵ تیر ماه روز طب سنتی

به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو ،دکتر عباس علیمرادیان معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اراک با توجه به 25تیر ماه روز طب سنتی گفت : طب  ایرانی(Persian Medicine)، یک مکتب طبی کامل و پویا است که ریشه‌های آن به بیش از 10000 سال قبل می‌رسد. به عقیده مورخین پزشکی، طب ایرانی قبل از طب یونانی وجود داشته است و ایرانیان اصول طب یونانی را به یونانیان تعلیم داده‌اند. این مکتب کارایی خود را در حفظ سلامتی و بسیاری از مسائل پزشکی به عنوان روش برتر حفظ کرده و می‌تواند به عنوان همراهی مناسب در کنار سایر مکاتب نوین طب مفید واقع شود.
دکتر علیمرادیان افزود : بر اساس مکتب طب ایرانی همواره "حفظ سلامتی و پیشگیری از بروز بیماری‌ها" بر "بازگرداندن سلامتیمقدم  می‌باشد. مبنای "حفظ سلامتی" در طب ایرانی بر پایه شش اصل ضروری برای زندگی استوار است. این شش اصل عبارتند از: آب و هوای سالم، حرکت و سکون (فعالیت بدنی) کافی، خواب و بیداری مناسب، استفاده صحیح از خوردنیها و آشامیدنیها، حفظ و دفع مناسب مواد ضروری و غیر ضروری بدن، مدیریت صحیح حالات روحی و روانی.

دانشار دانشگاه علوم پزشکی اراک اظهار داشت:  طب ایرانی نیز همچون بسیاری از مکاتب طب سنتی و مکمل در تاکید بر تغذیه، فعالیت بدنی، تاثیرات محیط نظیر آلودگی هوا بر سلامت و کاربرد وسیع گیاهان دارویی و فرآورده‌های طبیعی به عنوان بخشی از رویکرد سلامت، به مراتب از طب نوین پیشتر است. ازسایر مزیت‌های طب ایرانی می‌توان به دسترسی آسان‌تر، صرفه اقتصادی و برخورداری ازمواهب اخلاق پزشکی  اشاره نمود.
با وجود مزایای ذکر شده در خصوص طب ایرانی، قطعا حمایت جوامع علمی برای پیوستن طب ایرانی به مجموعه خدمات بهداشتی و درمانی و استفاده از نتایج مبتنی بر شواهد علمی در زمینه طب ایرانی ضروری می‌باشد.
وی عنوان کرد : در این رابطه دکتر هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در همایش اساتید، دانش آموختگان و دستیاران طب و داروسازی سنتی مورخ 15/11/92، حمایت از طب سنتی را وظیفه خود دانسته و بر لزوم تجدید نظر در برنامه‌های توسعه این طب در کشور تایید کردند. همچنین ایشان مبارزه با انواع تقلب، توجه به کیفیت در طب سنتی، پرهیز از تقابل با طب مدرن را ضروری دانسته و معتقدند که طب سنتی، طب موثر و مورد اعتماد مردم و نیاز امروز است و بنابراین  باید احیا شود.
وی در ادامه  به شرح مختصر تاریخچه تاسیس و گسترش اداره کل فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو پرداخت:
 در اجرای بند 1 اصل 110 قانون اساسی سیاست های کلی نظام سلامت و با توجه به تاکید مقام معظم رهبری در خصوص افزایش فرآورده های طبیعی و داروهای طب ایرانی، مدیران ارشد وزارت بهداشت درمان، آموزش پزشکی حمایت و افزایش تولید و مصرف منطقی و بهینه فرآورده های مذکور را جز الویت های برنامه و فعالیت های خود قرار دادند.
فعالیت های وزارت بهداشت درمان، آموزش پزشکی در حوزه فرآورده های گیاهی با تشکیل گروه کارشناسی فرآورده های گیاهی در سال 1360، همزمان با شروع فعالیت واحدهای تولیدی گیاهی آغاز شد و در سال 1376 با تشکیل اداره داروهای گیاهی در چارت سازمانی اداره کل نظارت بر امور دارو و مواد مخدر قرار گرفت. با افزایش تنوع و به منظور تمرکز بیشتر بر روی فرآورده های طبیعی و داروهای طب سنتی ایران در دی ماه 1385 اداره داروهای گیاهی به اداره داروهای طبیعی تغییر نام یافت و سال ها بعد به دلایل افزایش مصرف فرآورده های طبیعی و اشتیاق مردم به کسب آگاهی در این حوزه، افزایش تولید داروهای با منشاء گیاهی و افزایش توان کشور در وارد شدن به بازار تجارت جهانی به دلیل پتانسیل بالقوه کاشت گیاهان دارویی و شرایط آب و هوایی منحصر به فرد و همچنین تنوع اقلیمی، در تاریخ 27 مهر 92 ساختار نظارتی و کنترلی توسعه یافته‌ای در حوزه فرآورده‌های طبیعی و داروهای طب ایرانی تشکیل و تحت عنوان اداره کل نظارت و ارزیابی فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل فعالیت های خود را در سطح گسترده تری تاکنون ادامه داده است. در همین راستا ادارات متناظر با اداره کل امور فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو در سال 1395 در اکثر معاونت‌های غذا و دارو دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور تشکیل شد تا نظارت بر تولید و عرضه فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل در راستای امور تفویض شده از سوی سازمان غذا و دارو در سطح گسترده‌تری انجام گردد.
انتهای پیام/
رسول غفاری

کلید واژه ها: 25 تیر ماه روز طب سنتی دکتر خدایی کارشناس مسئول طب سنتی


( ۴ )

نظر شما :