تشخیص تفاوت‌های بین درد فیزیکی و درد ذهنی در قفسه سینه

درد قفسه سینه‌تان فیزیکی است یا ذهنی؟!

۲۹ مرداد ۱۳۹۹ | ۰۷:۲۸ کد : ۱۱۱۷۵ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۲۸۶۲۲
هر ساله درد قفسه سینه، بیش از ۷ میلیون نفر را روانه‌ی اورژانس بیمارستان‌ها می‌کند. منطقی هم به نظر می‌رسد، زیرا هر نوع دردی در قفسه سینه می‌تواند نگران‌کننده و وحشت‌انگیز باشد. اما تجربه‌ی درد در قفسه سینه لزوماً به این معنی نیست که در معرض خطر قرار دارید.
درد قفسه سینه‌تان فیزیکی است یا ذهنی؟!

به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو اراک، حوادث قلبی و عروقی مطمئناً می‌توانند برای افراد جوان و سالم هم روی بدهند و بیماری قلبی، علت اصلی مرگ بسیاری از افراد در خیلی از کشورهاست؛ اما بیشتر مراجعات به دلیل درد در قفسه سینه، خطرناک نیستند و این چیزی است که مطالعه‌ای در سال 2016 نشان داده است. این تحقیق که روی بیش از 42 میلیون نفر که به اورژانس مراجعه کرده بودند انجام شد نشان داد اغلب این مراجعه‌ها حتی اصلاً علت فیزیکی نداشته و صرفاً ذهنی بوده‌اند!
درد در قفسه سینه برای هر کسی متفاوت است و راهی قطعی برای اینکه خودتان آن را تشخیص دهید وجود ندارد. اما روش‌هایی هستند که کمکتان می‌کنند فرق بین علت‌های فیزیکی و علت‌های ذهنی درد در قفسه سینه را در همان لحظه تشخیص دهید.


 

علائم معمولی وجود دارند که نشان می‌دهند درد قفسه سینه شما می‌تواند فیزیکی باشد

.اخیراً چیز سنگینی را بلند کرده‌اید یا حرکت داده‌اید
قفسه سینه، عضلات بین دنده‌ها و ناحیه‌ای که از آن به پشت و استخوان سینه متصل می‌شوند، نسبت به تروما بسیار حساس‌اند. خیلی از ما تمام مدت به عضلات سینه خود آسیب می‌زنیم بدون اینکه حتی متوجه شویم!
مثلاً اگر شما بدنتان را خوب گرم نکنید و وزنه‌های سنگین بلند کنید یا شدت تمرینات خود را تدریجاً و به شیوه‌ای ایمن بالا نبرید، می‌توانید عضله یا تاندونی را در سینه‌تان بیش از اندازه بکشید. این نوع آسیب حتی می‌تواند زمانی که کاناپه را در اتاق هُل می‌دهید تا دکوراسیون ر عوض کنید هم رخ دهد! به طور کل، اگر اخیراً فشار زیادی به بالاتنه‌تان وارد کرده‌اید، علت درد قفسه سینه‌تان می‌تواند همین باشد.

شما ممکن است هر جایی از بدنتان که بین چانه و نافتان قرار دارد و یا حتی پایین‌تر هم احساس ناراحتی کنید
گیج‌کننده به نظر می‌رسد اما یادتان نرود که خیلی از ارگان‌های بدن در سینه قرار دارند، مثلاً قلب، ریه‌ها و مری که همگی عصب‌های مشترکی دارند. هر چیزی در این ناحیه که ملتهب شود یا آسیب ببیند می‌تواند در بخش بزرگی از بدنتان ایجاد درد و ناراحتی کند.
مثلاً یک آمبولی ریه یا زمانی که تأمین خون به سمت یکی از ریه‌ها به دلیل لخته خون محدود و مسدود می‌شود، می‌تواند درد قفسه سینه ایجاد کند. سایر علائم شامل تنگی نفس (تلاش برای تنفس عمیق‌تر ممکن است دردتان را تشدید کند)، احساس سبُکی در سر یا احساس منگی، تندی نبض، سرفه با خون و از حال رفتن می‌شود.
یکی دیگر از علت‌های شایع درد قفسه سینه، ریفلاکس اسید معده یا نوع شدیدتر آن ریفلاکس گاستروازوفاگال (GERD) می‌باشد. ریفلاکس اسید معده زمانی روی می‌دهد که اسید معده به سمت مری بالا می‌آید و علائمی شبیه درد قفسه سینه، سوزش سر دل، مشکلات بلع، احساس انسداد در حلق و ... ایجاد می‌کند. اگر شما نوع خفیف این علائم را دست‌کم دو بار در هفته داشته باشید یا علائمتان متوسط تا شدید و دست کم یک‌بار در هفته باشند، ریفلاکس‌تان تبدیل به GERD‌ خواهد شد.

 

در حال گذراندن دوره‌ی ماهانه‌تان هستید
ممکن است درد قفسه سینه‌تان به چرخه‌ی قاعدگی‌تان مربوط باشد. این ناراحتی اغلب در دو هفته‌ی منتهی به پریودتان اتفاق می‌افتد و دلیل آن نیز نوسانات هورمونی است. تغییرات هورمونی موجب دردی کرخت‌کننده و سنگین می‌شود که هر دو سینه را تحت تأثیر قرار می‌دهد، بنابراین شاید احساس کنید تمام سینه‌تان درد می‌کند. همچنین ممکن است احساس کنید سینه‌های‌تان پُر از هوا و متورم شده‌اند.
البته ممکن است هر ماه وقتی که به پریودتان نزدیک می‌شوید به این درد عادت کرده باشید؛ اما اگر اخیراً مصرف قرص‌های هورمونی ضدبارداری که موجب تثبیت نوسانات معمول هورمونی می‌شوند را متوقف کرده باشید، ممکن است با درد قفسه سینه‌ی غافلگیرکننده‌ای مواجه شوید.

همیشه وقتی در معرض محرک‌های بخصوصی قرار می‌گیرید، دچار درد قفسه سینه می‌شوید

یکی دیگر از علت‌های شایع درد قفسه سینه، ریفلاکس اسید معده یا نوع شدیدتر آن ریفلاکس گاستروازوفاگال (GERD) می‌باشد. ریفلاکس اسید معده زمانی روی می‌دهد که اسید معده به سمت مری بالا می‌آید و علائمی شبیه درد قفسه سینه، سوزش سر دل، مشکلات بلع، احساس انسداد در حلق و ... ایجاد می‌کند

وقتی به علائم آسم فکر می‌کنید، احتمالاً فوراً کسی را تجسم می‌کنید که نفس نفس می‌زند تا هوا بگیرد؛ اما آسم می‌تواند سبب درد قسه سینه نیز بشود و علت آن، التهاب راه‌های هوایی است. محرک‌های معمول این عارضه شامل گرده‌ها، مایت‌های خاک، موی حیوانات، هوای سرد، دود، ورزش و ... می‌شود.
شاید فکر کنید اگر آسم داشته باشید قطعاً خودتان می‌دانید اما این احتمال وجود دارد که بدون آنکه بفهمید دچار آسم شوید. بنابراین اگر متوجه شدید هر بار که در گرد و خاک قرار می‌گیرید یا با سگ دوست‌تان بازی می‌کنید دچار مشکلاتی مانند درد قفسه سینه و تنگی نفس می‌شوید، ممکن است دچار آسم باشید.

ریسک فاکتورهای بیماری قلبی را دارید
درد قفسه سینه ارتباط زیادی با ریسک فاکتورهای بیماری قلبی نیز دارد. یعنی افرادی که ریسک فاکتورهای بیماری قلبی را دارند بیشتر ممکن است دچار درد قفسه سینه ناشی از یک مشکل جدی قلبی شوند. این ریسک فاکتورها شامل فشارخون بالا، کلسترول بالا، دیابت، عادت به سیگار کشیدن، داشتن اضافه وزن یا چاقی، نداشتن تحرک بدنی، سن بالای 55 سال برای خانم‌ها و 45 سال برای آقایان و داشتن سابقه خانوادگی بیماری قلبی می‌شود.

 

درد قفسه سینه‌تان زمانی روی می‌دهد که فشار فیزیکی زیادی به خود وارد می‌کنید، و خیلی زود با استراحت رفع می‌شود
این ویژگی‌ها، علائم کلاسیک آنژین قلبی هستند که علامتی از یک مشکل قلبی مانند بیماری عروق کرونری است که می‌تواند زمانی رخ دهد که قلب شما خون اکسیژن‌دار کافی دریافت نمی‌کند. ناراحتی مرتبط با آنژین قلبی اغلب به صورت احساس فشار، گرفتگی و یا احساس سوزش بیان می‌شود. همچنین شاید در گردن‌تان، آرواره، حلق، شکم و یا پشتتان احساس ناراحتی کنید و یا حالت تهوع یا تنگی نفس داشته باشید.
با یک مثال اینطور می‌توان توضیح داد که مثلاً شما برای دویدن بیرون می‌روید و وقتی خیلی به خودتان فشار می‌آورید احساس ناراحتی می‌کنید، اما وقتی سرعت خود را کم می‌کنید، کم‌کم احساس ناراحتی‌تان برطرف می‌شود. البته در چنین موقعیتی، مقداری احساس ناراحتی طبیعی است، اما درد و ناراحتی و سوزش نامتناسب با سطح فعالیتتان که می‌دانید برای شما معمول نیست، مطمئناً توجه‌تان را جلب خواهد کرد.

در سمت چپ سینه‌تان دردی احساس می‌کنید که تا سایر قسمت‌های بدنتان نیز پخش می‌شود
قلب شما در سمت چپ بدنتان است، بنابراین درد در این قسمت می‌تواند با یک حادثه‌ی قلبی مانند حمله قلبی مرتبط باشد. علاوه بر دردی واضح در سمت چپ، ممکن است احساس فشردگی و فشار و سنگینی نیز بکنید؛ اما یک حمله قلبی نیز می‌تواند سبب این علائم در وسط سینه‌تان بشود. این درد به هر صورتی که بروز کند، اغلب بیشتر از چند دقیقه طول می‌کشد، فروکش می‌کند و دوباره برمی‌گردد.
هرچند درد قفسه سینه، شایع‌ترین علامت حمله قلبی در مردان و زنان است اما زنان معمولاً علائم ِ کمتر شناخته‌شده‌ای را در این مواقع تجربه می‌کنند، مثلاً دردی که به پشت، شانه‌ها و آرواره می‌زند، تنگی نفس، تهوع، استفراغ و از حال رفتن.

 

علائمی که نشان می‌دهند درد قفسه سینه‌تان می‌تواند ذهنی باشد

درد قفسه سینه‌تان با احساس ترس پریشان کننده‌ای همراه است
ترس و وحشت مطمئناً می‌تواند احساس درد در قفسه سینه ایجاد کند. این درد واقعی است و افراد آن را احساس می‌کنند. برخی از مطالعات نشان داده‌اند اختلال پانیک که به حملات مکرر پانیک گفته می‌شود، یکی از متداول‌ترین دلایل مراجعه افراد به اورژانس است که معلوم می‌شود درد قفسه سینه‌شان ارتباطی به قلب آن‌ها ندارد.

درد قفسه سینه با سایر علائم حملات پانیک همراه است
کسی که چیزی مثل یک حمله قلبی را تجربه می‌کند، احتمالاً احساس ترس و وحشت نیز دارد، بنابراین تجربه‌ی ترس زیاد همراه با درد قفسه سینه، کافی نیست تا بگوییم دچار یک حمله پانیک شده‌اید.
حملات پانیک شامل هجوم ناگهانی یک ترس شدید می‌شود که دست کم چهار علامت از علائم زیر را دارد:
. درد یا ناراحتی قفسه سینه
. تپش قلب یا ضربان تند قلب
. تعریق
. لرز
. احساس تنگی نفس یا هوا کم آوردن
. احساس اینکه در حال خفه شدن هستید
. تهوع یا ناراحتی شکم
. احساس منگی، عدم تعادل، سبُکی در سر یا غش
. تجربه‌ی لرز یا مورمور شدن
. از دست دادن قوه‌ی ادراک (احساس اینکه واقعیت گیج کننده است یا دیگر وجود ندارد) یا از دست دادن شخصیت (احساس از دست دادن افکار، احساسات و بدن)
. ترس از از دست دادن کنترل یا دیوانه شدن
. ترس از مُردن
اگر مدام اپیزودهایی از ترس و وحشت را همراه با این علائم تجربه می‌کنید، پس احتمالاً مشکل شما حملات پانیک است.

 

درد قفسه سینه‌تان گذراست و بعد از مدت کوتاهی خودبه‌خود رفع می‌شود
حملات پانیک معمولاً در عرض ده دقیقه به اوج خود می‌رسند، و هر گونه درد قفسه سینه که مرتبط با آن است اغلب فوراً روی می‌دهد و قبل از اینکه فرصت مراجعه به اورژانس پیدا کنید، تمام می‌شود. درد قفسه سینه که ناشی از دلایل فیزیکی است مانند آنژین قلبی یا حمله قلبی نیز می‌تواند بعد از چند دقیقه برطرف شود. بنابراین به یاد داشتن دیگر علائم این عوارض می‌تواند کلیدهایی دست‌تان بدهد که آیا درد قفسه سینه‌تان فیزیکی است یا ذهنی.


دلیل درد قفسه سینه‌تان هر چه که هست نباید از آن غافل شوید

اگر با دردی در قفسه سینه‌تان مواجه هستید که مداوم است، شدید است یا شما را نگران علائم دیگری می‌کند، باید به پزشک مراجعه کنید. بله، حتی اگر فکر می‌کنید درد قفسه سینه‌تان به دلیل اضطراب است، نباید بابت آن رنج بکشید و تحملش کنید.
وقتی به پزشک مراجعه می‌کنید، او با انجام تست‌هایی مانند آزمایش خون یا نوار قلب، مشکلات فیزیکی قلب را بررسی می‌کند. اگر پزشک احتمال دهد که ممکن است دچار یک حمله پانیک شده باشید، به ارزیابی وضعیت روحی و روانی‌تان می‌پردازد تا تشخیص قطعی بدهد. به هر حال، وقتی پزشک منبع درد قفسه سینه‌تان را تشخیص داد، می‌تواند درمان‌هایی را به شما توصیه کند تا هم از نظر جسمی احساس بهتری پیدا کنید و هم از نظر ذهنی به آرامش برسید.

منبع: تبیان

کلید واژه ها: درد قفسه سینه


( ۳۲۷ )

نظر شما :