پاییزتان به سلامت!

تغییر فصل و ویتامین درمانی

۲۸ مهر ۱۳۹۹ | ۰۸:۰۵ کد : ۱۲۶۶۵ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۱۲۲۱
با فرا رسیدن پاییز، خستگی، استرس، افسردگی فصلی و همچنین هجوم میکروب‌ها و عفونت‌ها در کمین خیلی از ما قرار می‌گیرد. برای پیشگیری از بروز این مشکلات و بیماری‌های رایج آن بهتر است تغییر فصلتان را با یک دوره ویتامین‌درمانی خوب شروع کنید تا سربازهایتان مجهزتر شوند.
تغییر فصل و ویتامین درمانی

به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو اراک، تغییر فصل با تغییرات فراوانی همراه است. هر چند برای افرادی که عاشق پاییز هستند فرا رسیدن این فصل هزاررنگ می‌تواند زیبا و دل‌انگیز باشد اما واقعیت این است که ورود به پاییز با تغییر دما، خستگی و جولان میکروب‌ها همراه است. بدن ما نیز باید برای پذیرش این فصل آمادگی لازم را پیدا کند. بخصوص که زمستان گذشته را با کرونا بهار کردیم و حالا تابستان را نیز پشت سر گذاشته و فصل دیگری را همچنان با کروناویروس آغاز می‌کنیم. برای اینکه بتوانید خودتان را برای مقابله با عفونت‌ها و ویروس‌ها آماده کنید و فصلی جدید را با سلامتی بیشتر آغاز کنید باید به فکر افزایش ویتامین‌ها و مواد معدنی بدنتان باشید تا قدرت دفاعی طبیعی بدنتان بهتر عمل کند. در این مطلب شما را با ویتامین‌های مورد نیازتان آشنا کرده و تشویقتان می‌کنیم نسبت به جذب آن‌ها از طریق مصرف مواد غذایی یا مکمل تلاش بیشتری بکنید.

تأثیر زینک (روی) در بدن حیاتی است چون در ساخت صدها آنزیم نقش دارد که عملکردهای بدن را تنظیم می‌کنند. زینک تقویت‌کننده دستگاه ایمنی بدن است و گلبول‌های سفید را فعال‌تر می‌کند و اگر دچار ضعف عمومی باشید بدنتان را از این حالت خارج می‌کند

 

ویتامین C: زنده باد پاییز، زنده باد سربازهای بدن

با فرا رسیدن پاییز، خستگی، استرس، افسردگی فصلی و همچنین هجوم میکروب‌ها و عفونت‌ها در کمین خیلی از ما قرار می‌گیرد. برای پیشگیری از بروز این مشکلات و بیماری‌های رایج آن بهتر است تغییر فصلتان را با یک دوره ویتامین درمانی خوب شروع کنید تا سربازهایتان مجهزتر شوند. ویتامین C برای مقابله با ویروس‌ها و باکتری‌های بیماری‌زا مؤثر است و در زمان همه‌گیری بیماری‌ها جزو ویتامین‌های ضروری محسوب می‌شوند چون دستگاه ایمنی بدن را تقویت می‌کنند. این ویتامین مانع از سرماخوردگی‌های مکرر در فصل سرما می‌شود. باوجود اینکه نیاز روزانه یک فرد سالم به ویتامین C روزانه 80 میلی‌گرم است اما این نیاز با تغییر فصل و شروع سرما افزایش می‌یابد. بهترین کار این است که ویتامین C بدنتان را با مصرف مواد غذایی حاوی این ویتامین تأمین کنید. برای این کار به سراغ جعفری (هر 100 گرم 200 میلی‌گرم ویتامین C)، گیاه ترشک (120 میلی‌گرم)، فلفل دلمه‌ای (120 میلی‌گرم)، کیوی (100 میلی‌گرم)، شاهی (80 میلی‌گرم)، کلم بروکسل (75 میلی‌گرم) لیموترش (65 میلی‌گرم)، پرتقال (65 میلی‌گرم) و کلم‌برگ (50 میلی‌گرم) و غیره بروید. توجه داشته باشید که این ویتامین حساس است و در معرض هوا و گرما خاصیت خود را از دست می‌دهد. به عنوان مثال اسفناج روی پیشخوان مغازه‌ها در عرض یک روز 30 درصد ویتامین C خود را از دست می‌دهد. برای اینکه ویتامین C بیشتری جذب کنید می‌توانید از مکمل‌ها که در داروخانه‌ها به فروش می‌رسند نیز استفاده کنید.


ویتامین D برای حفظ شادابی

وقتی پای تقویت دستگاه ایمنی بدن به میان می‌آید نمی‌توان حرفی از ویتامین D نزد. بدن ما این ویتامین را در لایه‌های عمیق پوست و به‌واسطه تأثیر اشعه‌ی ماورای بنفش خورشید تولید می‌کند؛ اما این میزان برای گذران فصل سرما کافی نیست چون در این فصل روزها کوتاه بوده و خورشید کمتر می‌تابد. یادتان باشد که شهرنشین‌ها با کمبودهای بیشتری مواجه هستند به ویژه این روزها که اکثر مردم در قرنطینه‌های خانگی به سر می‌برند و عملاً آفتابی به بدنشان نمی‌خورد. از طرف دیگر آپارتمان‌نشینی و مهم‌تر از آن آلودگی هوا در شهرهای بزرگ که مانند پرده‌ای در مقابل اشعه‌ی ماورای بنفش عمل می‌کند نیز از دیگر عوامل بروز کمبود ویتامین D عنوان شده است. در چنین شرایطی اهمیت مصرف مواد غذایی حاوی این ویتامین و همچنین مکمل آن بیش از پیش احساس می‌شود. باید بدانید که مواد غذایی مختلفی مانند ماهی آزاد (هر 100 گرم 9 میلی‌گرم)، زرده تخم‌مرغ (8.5 میلی‌گرم) یا ماهی ساردین (8 میلی‌گرم) جزو منابع غذایی حاوی این ویتامین محسوب می‌شوند. اگر از میزان ویتامین D بدنتان اطمینان ندارید بهتر است آزمایش خون دهید. در این صورت کمبود احتمالی‌تان مشخص می‌شود و اگر نیاز داشته باشید پزشکتان مکمل ویتامین D برایتان تجویز می‌کند. متأسفانه در بین ایرانی‌ها کمبود این ویتامین بسیار رایج است.
 

آهن: شوالیه‌ای برای مقابله با خستگی

شما را نمی‌دانم اما پاییز برای خیلی از افراد از جمله نگارنده فصل خواب و کسالت است. برای مقابله با این خستگی و خمودگی ناشی از تغییر فصل بهتر است به فکر افزایش آهن بدنتان باشید. آهن ترکیب اصلی هموگلوبین خون بوده و ضامن اکسیژن‌رسانی درست به سلول‌های بدن است. به همین دلیل نیز یک تقویت‌کننده قوی است که قدرت دستگاه ایمنی بدن را بالا برده و با خستگی مقابله می‌کند. در نتیجه مقاومت بدن در برابر ویروس‌ها و میکروب‌ها افزایش پیدا می‌کند. یادتان باشد خانم‌هایی که قاعدگی‌های سنگینی دارند معمولاً از کمبود آهن رنج می‌برند. علاوه براین گیاهخواران نیز در معرض این کمبود قرار دارند. برای جذب آهن بیشتر و آمادگی لازم برای تغییر فصل مصرف گوشت قرمز، حبوبات از جمله عدس، لپه، بادام و غیره را افزایش دهید. اگر مکمل مصرف می‌کنید مراقب باشید. چون مصرف زیاد آن برای کبد، قلب و پانکراس مضر است.

 

منیزیم برای مقابله با افسردگی فصلی

افراد زیادی هستند که با تغییر فصل و شروع سرما دچار افسردگی فصلی می‌شوند. باید بدانید که 70 درصد مردم کمبود منیزیم دارند در حالی که این ماده معدنی برای تثبیت ویتامین C و تبدیل مواد غذایی به انرژی نقش مهمی ایفا می‌کند. میزان نیاز روزانه بدن به این ماده معدنی را 350 میلی‌گرم تخمین زده‌اند اما متأسفانه برنامه غذایی روزانه ما که سرشار از مواد غذایی صنعتی و آماده است نصف این میزان را به بدن می‌رساند. بنابراین مقاومت بدن در برابر سرما، استرس و میکروب‌ها کاهش پیدا می‌کند. برای افزایش منیزیم بدن به سراغ کاکائو، پیازچه، بادام‌هندی و لوبیاها بروید. علاوه براین می‌توانید از مکمل منیزیم نیز استفاده کنید. البته توصیه می‌شود از انواع حاوی ویتامین B6 آن استفاده کنید چون در این صورت منیزیم بهتر در سلول‌هایتان نفوذ خواهد کرد.
 

زینک دوست گلبول‌های سفید

تأثیر زینک (روی) در بدن حیاتی است چون در ساخت صدها آنزیم نقش دارد که عملکردهای بدن را تنظیم می‌کنند. زینک تقویت‌کننده دستگاه ایمنی بدن است و گلبول‌های سفید را فعال‌تر می‌کند و اگر دچار ضعف عمومی باشید بدنتان را از این حالت خارج می‌کند. جگر با 9 میلی‌گرم در 100 گرم و همچنین لوبیای سفید با 5.5 و نان کامل با 5 میلی‌گرم حاوی بیشترین میزان زینک هستند. در خصوص مصرف مکمل‌های زینک جانب احتیاط را رعایت کنید چون میزان زیاد آن خطر ابتلا به سرطان‌ها بخصوص سرطان پروستات در مردان را افزایش می‌دهد. توصیه می‌شود که بیش از 15 میلی‌گرم در روز مکمل زینک مصرف نکنید. طول دوره مصرف این مکمل‌ها نیز نباید بیش از 3 هفته باشد.

کلید واژه ها: تغییر فصل ویتامین درمانی


( ۷ )

نظر شما :