چاقی، اثر واکسن کرونا را کاهش می‌دهد

۰۲ دی ۱۳۹۹ | ۰۸:۰۸ کد : ۱۴۰۹۳ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۸۰۵
مطالعات بی‌شماری نشان داده است افرادی که از چاقی رنج می‌برند از جمله کسانی هستند که با عوارض شدید مرتبط با کووید ۱۹ بیشترین درگیری را دارند. اما اکنون کارشناسان می‌گویند که چاقی همچنین می‌تواند بر میزان مؤثر بودن واکسن کووید ۱۹ تأثیر بگذارد.
چاقی، اثر واکسن کرونا را کاهش می‌دهد

به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو اراک، واکسن کووید 19 با سیاست اضطراری سازمان غذا و دارو در نهایت تأیید شد. این امر راه را برای افرادی که در معرض خطر ویروس کرونا هستند، به ویژه ساکنان خانه‌های سالمندان و کارکنان بخش مراقبت‌های بهداشتی، هموار می‌کند تا به زودی این واکسن را دریافت کنند. به گفته بسیاری از مقامات، عموم مردم می‌توانند منتظر توزیع واکسن تا بهار سال آینده باشند. اکنون در برخی مناطق جهان، واکسیناسیون بزرگ آغاز شده است.
با گسترش وسیع و زیاد این واکسن‌ها، لازم است بدانید آن‌ها عوارض جانبی خفیفی نیز دارند. همان‌طور که پزشکان اظهار کردند، بسیاری از افرادی که واکسینه می‌شوند می‌توانند دچار تب شوند. دکتر مارگارت هامبورگ، رئیس سابق سازمان غذا و دارو امریکا، چندی پیش بیان کرد که سایر عوارض جانبی این واکسن عبارت‌اند از لرز، سردرد، حالت تهوع، خستگی و کمی درد، «تورم و تحریک موضعی».
همان‌طور که بسیاری از رسانه‌ها گزارش دادند، دو فرد در انگلستان واکنش آلرژیک نسبت به واکسن کووید را تجربه کردند، اگرچه کارشناسان پزشکی سریعاً متوجه شده‌اند که چنین مواردی نادر است. اما به گفته بسیاری از کارشناسان بهداشت، یک حالت وجود دارد که به طور بالقوه می‌تواند باعث کاهش اثر واکسن شود: چاقی.

مطالعات بی‌شماری نشان داده است افرادی که از چاقی رنج می‌برند از جمله کسانی هستند که با عوارض شدید مرتبط با کووید 19 بیشترین درگیری را دارند. اما اکنون کارشناسان می‌گویند که چاقی همچنین می‌تواند بر میزان مؤثر بودن واکسن کووید 19 تأثیر بگذارد.
چاقی بسیاری از جنبه‌های سیستم ایمنی بدن ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد و موجب پاسخ‌های ایمنی نامنظم می‌شود. بنابراین، تأثیرات واکسیناسیون در یک فرد چاق، در مقایسه با یک فرد غیرچاق، می‌تواند بسیار متفاوت باشد.
در گذشته، از نظر علمی اثبات شده است واکسن‌هایی که برای محافظت از ما در برابر آنفلوانزا، هپاتیت B، هاری و کزاز ساخته شده‌اند، بر افراد چاق نسبت به افرادی که چاق نیستند اثر کمتری دارند. بسیاری از دانشمندان کاملاً معتقدند که واکسن کووید به روشی مشابه عمل خواهد کرد و دلیل آن بیشتر مربوط به ماهیت واکسن‌ها است تا خود کووید 19.

فواید تغذیه سالم نه تنها شامل کاهش وزن، بلکه شفافیت پوست، انرژی بیشتر، موهای درخشان، روحیه بهتر، خواب بهتر، ولع خوردن کمتر، تعادل هورمونی بهتر، سیستم ایمنی قوی‌تر، قند خون متعادل‌تر و بهبود سلامت مغز است و حتی می‌تواند موجب اثر بیشتر و بهتر واکسن کووید بر بدن شما شود


مطالعات نشان داده است افرادی که سیستم ایمنی بدن آن‌ها تحت تأثیر چاقی قرار گرفته، ممکن است در نهایت از ایمنی ناشی از واکسن برخوردار نشوند. یک سیستم ایمنی سالم در صورت نیاز التهاب را روشن و خاموش می‌کند، گلبول‌های سفید خون را فرا می‌خواند و پروتئین‌ها را برای مقابله با عفونت ارسال می‌کند. واکسن‌ها این پاسخ التهابی را مهار می‌کنند؛ اما آزمایش خون نشان می‌دهد افراد چاق و افرادی که دارای فاکتورهای خطر متابولیکی مرتبط مانند فشارخون و افزایش سطح قند خون هستند، یک حالت التهاب خفیف مزمن را تجربه می‌کنند. التهاب روشن شده و روشن می‌ماند.
به عبارت دیگر، ممکن است این واکسن در بیماران دچار چاقی، آن طور که باید، به‌طور کامل عمل نکند.
البته این بدان معنا نیست که افراد چاق نباید واکسینه شوند. دقیقاً برعکس. با این حال، اگر شما قدرت و قصد اتخاذ عادات سالم را دارید، اکنون زمان مناسبی برای انجام این کار است. داشتن یک سبک زندگی بی‌تحرک و خوردن «غذاهای بسیار فرآوری شده با قند و چربی بالا»، عامل چاقی است. مطمئناً همه قادر به انجام این کار نخواهند بود 70، درصد افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند از کشورهایی با درآمد کم و متوسط هستند.
اگر شما علاقه‌مند به تغییر عادت‌های غذایی خود برای بهتر شدن هستید، باید هم اکنون غذاهای ناسالم را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

 

با تحرک بیشتر و خوردن غذاهای سالم و مغذی‌تر، می‌توانید امروز عادت‌های مضر را خنثی کنید.
فواید تغذیه سالم نه تنها شامل کاهش وزن، بلکه شفافیت پوست، انرژی بیشتر، موهای درخشان، روحیه بهتر، خواب بهتر، ولع خوردن کمتر، تعادل هورمونی بهتر، سیستم ایمنی قوی‌تر، قند خون متعادل‌تر و بهبود سلامت مغز است و حتی می‌تواند موجب اثر بیشتر و بهتر واکسن کووید بر بدن شما شود.

منبع: تبیان

کلید واژه ها: اثر واکسن کرونا چاقی


( ۱ )

نظر شما :