معاون غذا و دارو اراک مطرح کرد؛

نظارت بر تجویز منطقی دارو در اراک تشدید شد

۱۵ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۰:۳۲ کد : ۱۹۹۰۵ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۲۹۸
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: نظارت بر رعایت دستورالعمل‌های تجویز منطقی دارو توسط پزشکان در اراک با هدف جلوگیری از تجویز بی‌رویه دارو بویژه در این روزها که با موج پنجم کرونا مواجه هستیم، تشدید شد.
نظارت بر تجویز منطقی دارو در اراک تشدید شد

به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو اراک،دکتر عباس علیمرادیان معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی درباره وضعیت دارو و تجویز آن در استان افزود: کمیته های بررسی نسخه های پزشکی و تجویز منطقی دارو در معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اراک فعال است و مقرر شد فعالیت آن در این روزها بیشتر شود.

وی با بیان اینکه همه پزشکان ملزم به رعایت دستورالعمل‌های (گایدلاین) تجویز منطقی دارو هستند، اظهار داشت: در این نظارت ها، نسخه همه پزشکان در بخش دولتی و خصوصی بررسی می شود.

علیمرادیان ادامه داد: افرادی که دستورالعمل های تعیین شده درباره تجویز منطقی دارو را رعایت نمی کنند، فراخوانده شده و پس از صحبت و ارشاد به آنها تذکر داده می شود اما اگر بعد از دفعه اول و دوم باز هم پزشکی این اصول را رعایت نکرد از طریق سازمان نظام پزشکی وارد عمل می شویم و علاوه بر ثبت در پروانه پزشکی، محرومیت هایی برای آنها می توان اعمال کرد.

گایدلاین های بالینی  یا راهنمای های بالینی؛ مجموعه ای نظام مند از آخرین و معتبرترین شواهد علمی هستند که شیوه های برخورد بالینی با یک بیمار را بطور طبقه بندی شده با در نظر گرفتن اولویت ها،‌ اثربخشی و هزینه اثربخشی بیان می کنند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: در روزهای اخیر با تجویز  نسخه داروی بی رویه برای درمان کرونا مواجه شدیم که با هشدارهای لازم مانع از تکرار آنها شدیم.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به عوامل مختلف در دستور به کار بردن دارو، اضافه کرد: عدم آگاهی، تحت تاثیر فضای مجازی قرار گرفتن و مسائل مالی از جمله این عوامل با درصدهای کم و زیاد است.

وی با اشاره به بهره مندی پزشکان از فضای مجازی، تصریح کرد: کسب اطلاعات از این منبع، منوط به  اطمینانی از مستند  و عملی بودن اطلاعات دارد و سپس بر اساس آن اقدام به تجویز دارو برای بیماران کنند.

علیمرادیان با بیان اینکه از بیمارستان ها خواستیم که همه نسخه های تجویز شده را برای معاونت غذا و دارو ارسال کنند، افزود: نسخه پزشکان فعال در مطب ها نیز بررسی می شود و اجرای طرح نسخه‌نویسی الکترونیکی به ما برای جمع آوری و نظارت بر روی آنها کمک زیادی می‌کند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اراک همچنین با بیان اینکه مصرف سرم در یک ماه گذشته همزمان با موج پنجم کرونا بالا رفت، تاکید کرد: اولویت نخست ما تامین سرم درمانی در بیمارستان‌ها استان و مراکز سرپایی ارائه کننده خدمات درمانی به بیماران کرونایی است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به صحبت هایی که با سازمان غذا و دارو داشتیم اعلام شد که کمبود سرم تا چند روز آینده به طور کلی برطرف می‌شود.

کلید واژه ها: نظارت بر تجویز منطقی دارو معاون غذا و دارو اراک


نظر شما :