برچسب اصالت کالا چیست؟

۰۱ دی ۱۴۰۰ | ۱۲:۱۵ کد : ۲۲۷۳۲ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۸۲۱
برچسب اصالت کالا چیست ؟ برچسبی سفید کاغذی با حاشیه های زرد و نوشته های مشکی است، که بر روی آن بارکد، تاریخ تولید، تاریخ انقضا، سریال محصول نوشته شده و طبق قانون لازم است بر روی تمام داروها، محصولات پزشکی، آرایشی، بهداشتی و سلامت محور الصاق شود.
برچسب اصالت کالا چیست؟

به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و دارو اراک، زمانی که قصد خرید یک کالای بهداشتی، آرایشی، دارویی و یا هر محصولی را داشته باشید که استفاده از آن رابطه ای تنگاتنگ با سلامتی دارد باید خیالتان راحت باشد که جنس و کالایی که میخرید جدا از این که اصل و با کیفیت باشد از محل تولید و نحوه ی حمل و نقل و عرضه ی آن کالا مطمئن شوید که هیچ ضرری برایتان نداشته باشد.

کوچکترین ایراد در محصولاتی که سلامت محور هستند میتواند به سلامت جسم و روح و اقتصاد و فرهنگ جامعه ومردم آسیب های جدی بزنند که حتی ممکن است بعضی از این آسیب ها غیر قابل جبران باشند.

میگویند سلامتی بزرگترین نعمت است پس حفظ سلامتی هم میتواند بزرگترین شکر نعمت باشد و ازسلامتی مهم تروجود ندارد پس بهتراست در مورد هرچیزی که به سلامتی مان مربوط میشود دقت نظر بیشتری داشته باشیم.

برچسب اصالت کالا چیست؟

در این میان برخی کالاها هستند که برای خانواده ها هم خیلی ضروری و لازم بوده و هم تعداد افراد بیشتری متقاضی خرید این کالا ها هستند و از همه مهم ترکیفیت این محصولات روی سلامتی مان تاثیر گذار خواهد بود، پس اینجاست که اصالت کالا نقش مهمی ایفا میکند.

خب حتما تا به حال خیلی شنیده اید که بعضی افراد سودجو کالاهایی را به صورت قاچاق وارد میکنند یا به صورت جعلی و سواستفاده از برند و مارک های معروف دست به تولید محصولات تقلبی میزنند.

یکی از رایج ترین شیوه های تقلب، تقلب در ارائه ی محصولات و کالاهایی است که بسیار مورد نیاز جامعه هستند و متقاضی هم زیاد دارند، افراد سودجو و منفعت طلب یا کالاهای تقلبی و غیر اصل را به جای محصولات اورجینال و اصلی وارد بازار میکنند و یا اینکه ارائه ی محصولات و کالاهایشان به صورت غیر قانونی و از راه های تقلبی است…

کالاهای قاچاق و غیر استاندارد آسیب های جدی و جبران نا پذیری برای جامعه و کشور به دنبال خواهند داشت.

افرادی که با تقلب و فریبکاری به دنبال کسب منافع مالی برای خودشان هستند با جعل هویت و سو استفاده وانحراف انتخاب افراد از خرید کالای اصیل و با کیفیت به محصولات تقلبی و بی کیفیت، بیشترین آسیب را به افراد جامعه می رسانند.

برخورد با افراد متقلب وظیفه ی تمامی افراد جامعه هست چرا که منفعت شخصی نباید با منفعت جامعه منافاتی داشته باشد و این مهم با بسترهای فرهنگ سازی در خانواده و اجتماع شکل میگیرد، اما حکومت و دولت هم وظیفه دارد آسیب های اجتماعی را به حداقل خودش برساند و با پیشنهاد و اجرای طرح های مفید و سازنده این روند را هرچه آسان تر و هموارتر کند.

حالا از کجا میتوان فهمید آن محصولی که قصد خریدش را داریم همه ی این فاکتورهای اصل بودن و مرغوب بودن را دارد و فیک و به درد نخور نیست و با خیال راحت میتوانیم آن را تهیه کنیم؟یا از کجا بدانیم این کالایی که خریداری کرده ایم کیفیت لازم را داشته و با اطمینان بیشتری میتوانیم ازآن استفاده کنیم؟

وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو این کار را برایمان راحت کرده اند آن هم با برچسبی به اسم برچسب اصالت کالا…

برچسب اصالت کالا همان برچسب سفید- زرد رنگی است که روی محصولات سلامت محور زده میشود، قابل استعلام و تایید بوده و با استفاده از آن به سادگی میشود کالاهای اصل را از کالاهای قاچاق تشخیص داد.

اول از همه لازم است بدانیم کالاهای سلامت محور به کدام کالاها گفته میشود، کلیه محصولات خوراکی وآشامیدنی، محصولات آرایشی، محصولات بهداشتی، شیر خشک و دارو و تجهیزات پزشکی و به طور کلی همه ی محصولات مصرفی که استفاده از آن ها به سلامتی مان مربوط میشود جزو این کالاها هستند.

پس ضروری است که برای انتخاب و خرید این کالاها دقت بیشتری به خرج بدهیم تا از آسیبهای احتمالی خرید اشتباه در امان باشیم.

در گذشته محصولاتی که تولید داخل کشورهستند فقط باید دارای نشان سیب سلامت و شماره پروانه بهداشتی ساخت بودند و فقط محصولاتی که وارداتی بوده و توسط تجار،سازمان ها و ارگان های مختلف از خارج از کشور وارد می شدند باید حتما حتما برچسب اصالت کالا را دارا بودند، اما در حال حاضر کلیه محصولات وارداتی و همچنین تمامی محصولاتی که تولید داخل کشور هستند ملزم به دارا بودن این برچسب اصالت کالا هستند چون ملاک اصلی تشخیص سلامت کالا همین برچسب است.

پس اگر تمایل داشته باشید کالایی خریداری کنید، جدا از این که وارداتی یا داخلی باشد، داشتن نشان سیب سلامت هیچ تضمینی برای تشخیص آن کالا به عنوان محصول اصل و با کیفیت و سالم نیست و فقط باید توجهتان به برچسب اصالت کالا باشد.

طرح بررسی و کنترل اصالت و سلامت برای مبارزه با قاچاق و تقلب شکل گرفت، این طرح زیر نظر سازمان غذا و دارو انجام شد و فعالیت خودش را هم با اقلام دارویی و مکمل ها شروع کرد و بعد از اجرای موفقیت آمیز این طرح برای کلیه کالاهای حوزه ی خوراک و سلامت و بهداشتی آرایشی و …اجرایی شد.

سیستم اصالت کالا برای کنترل کالاهای غیر قاچاق از قاچاق ایجاد شده که راهکار موثری است برای استعلام اصالت و سلامت کالا با استفاده از بارکدی که روی برچسب یا لیبل و روی محصول زده میشود، با استفاده از همین برچسب از تقلب افراد سودجو در تولید، واردات و پخش انواع کالای مصرفی جلوگیری می کنند.

در این سیستم یک نرم افزار سراسری کنترل اصالت و سلامت کالا ارائه شده توسط دولت وجود دارد، در سمت دیگر سیستم اصالت، سیستم های صدور کد اصالت و سیستم های کنترل کدهای اصالت قراردارند.

مجوز ورود، اعتبار کارخانجات تولیدی، مراکز پخش و فروش، سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری همگی برای کنترل اصالت کالا کار میکنند.

این طرح کلیه محصولات خارجی، وارداتی وداخلی را کنترل میکند و برای مصرف کننده و خریدار این اطمینان را بوجود می آورد که کالایی که خریداری میکنند از اصالت و سلامت کافی برخوردار است.

خب حالا باید بدانیم برچسب اصالت کالا چه شکلی است؟برچسب اصالت کالا چیست

این برچسب به رنگ سفید با حاشیه ای زرد رنگ است که روی آن بارکد کالا و اطلاعات مهم دیگری در مورد آن کالا وجود دارد و حتما باید دقت شود که این بارکد کاملا سالم و غیر مخدوش باشد.

 

برچسب اصالت کالا اطلاعات مهمی در مورد کالا را شامل میشود، تاریخ تولید محصول، تاریخ انقضا، تولید کننده و وارد کننده و بارکد اصالت کالا جزو همین اطلاعات هستند که روی برچسب درج میشوند.
برچسب اصالت کالا چیست ؟

مواردی نوشته شده بر روی برچسب اصالت کالا چیست ؟

 • اول از همه شناسه ی تجاری محصول است که یک کد ۱۴ رقمی را شامل میشود این شناسه در سطح جهان برای هر نوع کالایی کاملا اختصاصی بوده و به اختصار به آن GTN میگویند.
 • دومین مورد شناسه ای ۲۰ رقمی است که شناسه ای برای ردیابی و رهگیری است و برای هر واحد محصول بر اساس استاندارد خاصی در نظر گرفته میشود و به اختصار به آن UID میگویند.
 • سومین مورد شماره سری ساخت محصول است که شناسه ای برای شرکت تولید کننده محصول به شمار می رود که به هر سری از ساخت آن محصول اختصاص میدهند و به اختصار به آن LOT میگویند.
 • تاریخ انقضای محصول است که با این حروف اختصاری EXP شناخته میشود.
 • مورد بعدی کد اصالت ۱۶ رقمی است که به صورت محلی پوشش دار و قابل اسکرچ کردن و روی بارکد کالا قرار دارد، این کد برای هر کالا اختصاصی بوده و مصرف کننده به راحتی با خراش دادن لایه اسکرچی میتواند اصالت کالا را چک کند.
 • بارکد دو بعدی هم به جهت امنیت برچسب چاپی مورد استفاده قرارمیگیرد و با بارکد خوان ویژه ی بازرسین،توزیع کنندگان یا عرضه کنندگان خوانده میشود، بازرسان ویژه مشخصات فنی کالا، تولیدکننده، وارد کننده، تاریخ تولید، تاریخ انقضا و سری ساخت محصول را چک نموده و مورد ارزیابی قرار میدهند.

حالا چطور میتوانیم برچسب اصالت کالا را بررسی کنیم و کالای مورد نظرمان را استعلام بگیریم؟
راه استعلام برچسب اصالت کالا چیست ؟
سه راه برای این کار وجود دارد:

 • اولین راه استعلام از طریق بارکدخوان گوشی تلفن همراه و سامانه TTAC
  به این منظور باید اپلیکیشن این سامانه روی گوشی هوشمندتان نصب شده باشد، و بعد با استفاده از آن به سادگی بارکدهای روی برچسب را چک میکنید.
 • دومین راه استعلام از طریق سامانه پیام کوتاه یا تلفن گویاست
  اول از همه لازم است کد ۱۶ رقمی را که توسط لایه ای پوشیده شده خراش بدهید و بعد از آن شناسه را از طریق پیامک به شماره ۲۰۰۰۸۸۲۲ ارسال نموده و یا همچنین با استفاده از شماره تلفن گویا ۰۲۱۶۱۸۵ مورد بررسی قرار داده وکنترل کنید.
 • سومین راه از طریق این آدرس الکترونیکی است ttac.ir
  زمانی که به آدرس بالا رفته و کدهای مورد نظر را در قسمت مربوطه وارد کنید میتوانید از اصالت کالای مربوطه ی خود استعلام بگیرید.

انواع پیام های استعلام برچسب اصالت کالا چیست ؟

 1. اصالت این فراورده مورد تایید می باشد.
 2. اصالت این محصول قبلا توسط سامانه یا دستگاه دیگری کنترل شده است.
 3. این فراورده تقلبی می باشد.
 4. اصالت این محصول توسط همین سامانه و دستگاه قبلا کنترل شده است.
 5. تاریخ مصرف این محصول گذشته است.لطفا از مصرف آن خودداری فرمایید.
 6. لطفا از مصرف این محصول خودداری نموده و آن را به محلی که خریده اید بازگردانید.
 7. مصرف کننده گرامی به دلیل عدم بارگذاری کامل اطلاعات این محصول، امکان پاسخ گویی توسط سامانه رهگیری و استعلام کنترل اصالت فرآورده های سلامت میسر نیست.لطفا طی روزهای آینده مجددا تلاش کنید.

فراموش نکنید که…
برای اطمینان از اصالت کالایی که خریداری کرده اید حتما حتما به یکی از روش های گفته شده استعلام بگیرید.
برچسب اصالت محصول با پس زمینه سفید و حاشیه زرد رنگ بوده و هر برچسبی با هر شکل و رنگ دیگری مورد تایید نیست.
یادتان باشد هر محصول از هر سری ساخت یک شناسه ردیابی، کد رهگیری و کد اصالت داشته، پس هر شناسه تکراری به معنی جعلی بودن آن برچسب بوده و اگر با چنین چیزی مواجه شدید آن را جدی بگیرید.

هدف از برچسب اصالت کالا چیست ؟
هدف از برچسب اصالت روی کالا نمایش واضح و مختصر اطلاعات محصول مورد نظرو اطمینان شخص مصرف کننده از اصالت کالا و محصولی است که خریداری کرده است، پس شما هم با استعلام کالایی که تهیه می کنید به خود و جامعه ای که درآن زندگی میکنید کمک کنید.
خوب همان طور که واضح است اگرهر مغایرتی در اطلاعات دریافتی مشاهده نمودید و با عدم تایید فراورده مورد نظرتان با روشهای بالا مواجه شدید ومتوجه عدم اصالت کالای مورد نظرخود شدید موضوع را به معاونت غذا و دارو اطلاع دهید تا رسیدگی های لازم انجام شود.

کلید واژه ها: برچسب اصالت کالا چیست؟


( ۳ )

نظر شما :