دلایل کمبود مقطعی برخی از دلایل کمبود مقطعی

۲۵ دی ۱۴۰۰ | ۰۷:۴۲ کد : ۲۳۲۸۵ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۹۰۵
معاون برنامه ریزی اداره کل داروی سازمان غذا و دارو دلایل کمبود مقطعی برخی از داروهای اعصاب و روان توضیح داد.
دلایل کمبود مقطعی برخی از دلایل کمبود مقطعی

به گزارش ایفدانا، دکتر حسین شمالی درخصوص کمبود داروی اعصاب و روان گفت: مسئله موجود در حوزه داروهای اعصاب و روان تولید داخل، موضوع واردات ماده اولیه این داروها بود که به دلیل اینکه عمده این مواد از کشور هند وارد می‌شوند، و بانک مرکزی ماه‌ها با مشکل تخصیص ارز روپیه با نرخ ترجیحی مواجه بود. 

وی افزود: همچنین با توجه به اینکه بسیاری از این دارو ها جزو مواد تحت کنترل هستند و مشمول ضوابط ویژه بین المللی هستند، امکان انتقال غیر مستقیم ارز ممکن نیست.

معاون برنامه ریزی اداره کل داروی سازمان غذا و دارو ادامه داد: برای داروی فلوکستین علاوه بر تولید داخل فراخوان واردات فوریتی نیز گذاشته شد و نمونه های خارجی آن از طی چند مرحله وارد و توزیع شده است و در آینده نیز عرضه می شود.

شمالی درمورد کمبود داروی ریتالین (برند اصلی داروی متیل فنیدیت) نیز توضیح داد: کمبود این دارو نیز به نحوی با تخصیص ارز مرتبط است؛ نماینده شرکت سوئیسی واردکننده این دارو برای تامین آن صرفا یک نوع ارز خاص (یوروی اروپا) مطالبه می کرد که این نوع ارز هم ماهها امکان تامین از طریق بانک مرکزی ندارد. لذا این شرکت نیز به دلیل عدم دریافت ارز، سفارش تولید نگذاشت. اخیرا با رایزنی های صورت گرفته و تغییر منشأ ارز (ارز یوروی نیکو) ارز مورد نیاز پرداخت شده است و در آینده نزدیک شاهد تامین آن در بازار خواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از شرکت ها نیز امکان تامین برند مشابه این دارو را از اسپانیا دارد که در آینده نزدیک وارد بازار خواهد شد.

معاون برنامه ریزی اداره کل داروی سازمان غذا و دارو تصریح کرد: همچنین به منظور تامین سریع تر، برای واردات فوریتی برند اصلی ریتالین و محصولات مشابه نیز فراخوان گذاشته شده است که در حال دریافت پیشنهاد شرکتها هستیم.

وی درمورد متیل فنیدیت شرکت ساندوز نیز اظهار کرد: چنین ادعایی که الان این دارو موجود بوده و اجازه توزیع داده نمی شود، صحت ندارد.

وی در مورد داروی لیسکانتین نیز توضیح داد: مشکل تخصیص ارز داشته ایم و پس از طی شدن پروسه مالی، سفارش تولید گذاشته شد که به دلیل مسائل ارزی با تاخیر مواجه شد. البته سازمان غذا و دارو این برند را به صورت فوریتی و به تعداد محدود تامین نموده است و به موازات این اقدامات، برای فرم ژنریک این دارو نیز فراخوان گذاشته ایم که شرکت‌ها آن را وارد کنند.


( ۵ )

نظر شما :