این داروها بر آبریزش بینی کودکان اثری ندارد حتی اگر ترشح بینی غلیظ و سبز باشد

۳۰ بهمن ۱۴۰۰ | ۰۸:۰۸ کد : ۲۴۰۴۴ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۷۶۷۲۷
آنتی بیوتیک‌ها روی ویروس‌هایی که باعث سرماخوردگی و یا آبریزش بینی می‌شوند (حتی اگر ترشحات بینی غلیظ، زرد یا سبز باشد) اثر ندارند.
این داروها بر آبریزش بینی کودکان اثری ندارد حتی اگر ترشح بینی غلیظ و سبز باشد

به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو اراک؛ آبریزش بینی یک بخش طبیعی از سرماخوردگی است. پزشک یا پرستار کودک ممکن است داروی دیگری را تجویز کند و یا نکاتی را برای کمک به درمان علائمی مانند تب و سرفه به شما ارائه دهد.

چه چیزی در سرماخوردگی باعث آبریزش بینی می‌شود؟
زمانی که ویروس سرماخوردگی بینی و سینوس‌ها را آلوده می‌کند، بینی مخاط شفاف تولید می‌کند. این به شستشوی ویروس از بینی و سینوس‌ها کمک می‌کند.

پس از دو یا سه روز، سیستم ایمنی بدن مبارزه می‌کند و رنگ مخاط را به سفید یا زرد تغییر می‌دهد. در زمان بهبودی، باکتری‌هایی که به طور معمول در بینی زندگی می‌کنند، دوباره رشد کرده و رنگ مخاط را به سبز تغییر می‌دهند. همه اینها طبیعی است و به این معنا نیست که کودک به آنتی بیوتیک نیاز دارد.


چرا نباید آنتی بیوتیک‌ها را در عفونت ویروسی و سرماخوردگی استفاده کرد؟

وقتی آنتی بیوتیک‌ها مورد نیاز نباشند، کمکی نخواهند کرد و حتی می‌توانند باعث آسیب شوند. مصرف آنتی بیوتیک باعث ایجاد مقاومت می‌شود. مقاومت آنتی بیوتیکی زمانی رخ می‌دهد که باکتری‌ها توانایی شکست داروهایی را که برای کشتن آنها طراحی شده‌اند را به دست می‌آورند.

هر زمان که آنتی بیوتیک‌ها استفاده می‌شوند، می‌توانند عوارض جانبی ایجاد کنند و منجر به مقاومت آنتی بیوتیکی شوند. اثرات جانبی آنتی بیوتیک‌ها می‌تواند شامل بثورات پوستی، سرگیجه، مشکلات گوارشی و عفونت‌های قارچی باشد.


چگونه می‌توانم به بهبودی کودکم کمک کنم؟

بنابراعلام سازمان غذا و دارو برای مشاوره در مورد درمان مناسب برای کودک خود با پزشک یا داروساز تماس بگیرید. به طور کلی این نکات را مد نظر قرار دهید:

_ مطمئن شوید که فرزندتان استراحت می‌کند و مایعات زیادی می‌نوشند.

_ از مرطوب کننده هوا مانند بخارساز خنک استفاده کنید.

_ از اسپری یا قطره بینی نرمال سالین استفاده کنید.

_ برای کودکان خردسال، از یک پوار نرم برای پاکسازی مخاط بینی استفاده کنید.

_ کودکان بزرگتر می‌توانند بخار را از یک کاسه آب داغ تنفس کنند.

_ برای کودکان بالاتر از یک سال، برای تسکین سرفه از عسل استفاده کنید.

_ از پزشک یا داروساز در مورد داروهای بدون نسخه‌ای که می‌تواند به بهبود فرزندتان کمک کند، سوال کنید.

_ همیشه داروهای بدون نسخه را طبق دستور استفاده کنید. به یاد داشته باشید، داروهای بدون نسخه ممکن است باعث تسکین موقت علائم شوند، اما بیماری فرزند شما را درمان نمی‌کنند.

_ مصرف صحیح آنتی‌بیوتیک‌ها، می‌تواند به مبارزه با مقاومت آنتی‌بیوتیکی کمک کند و این اطمینان را بدهد که آنتی بیوتیک‌های حیاتی برای نسل‌های آینده نیز در دسترس خواهند بود.
منبع: ایسنا

کلید واژه ها: آبریزش بینی کودکان مصرف دارو


( ۱۷۷۰ )

نظر شما :